Glicynia,słodlin,wisteria - baza wiadomości

Drzewa ozdobne
Zablokowany
rychu_k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 lip 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: strefa 6b

Post »

Małe co nieco:
Przez pierwsze dwa, trzy lata pozwalamy roślinie rosnąć swobodnie. Po tym okresie tniemy mocno (uwzgędniając docelowy kształt).
Cięcie podstawowe wykonuje się latem, lipiec-sierpień, przycinając większość młodych przyrostów nad 4-5 pąkiem, wiosną usuwa się jedynie pędy uszkodzone przez mróz a przycięte latem można skrócić jeszcze bardziej do 2-3 pąków.
Jeśli mimo cięcia przez kilka lat roślina nie kwitnie, należy skrócić boczne korzenie wbijając szpadel w promieniu 1,5-2m od rośliny. Powinno to spowodować obfite kwitnienie w roku kolejnym.
Najlepsze odmiany
Glicynia chinska (uważana za bardziej mrozoodporną niż glicynia kwiecista)
Jedną z najlepszych jest niezawodnie kwitnąca "Prolific" o jasnoniebieskofioletowych kwiatach do 30 cm długości i "Alba" o białych kwiatach w nieco krótszych kwiatostanach.
Kwiecista
"Domino" rozpoczynająca kwitnienie w drugim-trzecim roku, jasnoniebieskofioletowa.
"Honbeni" o kwiatach różowych
"Shiro-noda" kwiaty białe
"Multijuga" jasnofioletowe bardzo długie do 80cm kwiatostany
Oryginalna "Violacea Plena" o pełnych fioletowych kwiatach (gorzej wyglądają w czasie majowych opadów deszczu)

_działkowiec _lipiec 2009
PS:
Moja Prolific posadzona prawie miesiąc temu bardzo szybko wypuściła dwa listki i od dłuższego czasu cisza, może w korzeń rośnie, cirpliwie czekam ;)
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 920
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Wisteria od początku

Post »

Przepraszam autora za brak odpowiedniej adnotacji, ale nie pamiętam skąd to wzięłam:

Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu nie musimy jej przycinać. Może rosnąć swobodnie, a w tym czasie porządnie się ukorzenić i wzmocnić. W następnych latach trzeba ją systematycznie, silnie ciąć, by zakwitła.

Cięcie letnie.

Glicynia zawiązuje pąki kwiatowe wczesną jesienią, dlatego większość jej pędów należy przycinać latem (koniec lipca - początek sierpnia), nad 6. pąkiem od nasady, zostawiając około 15 cm. Nie przycina się tylko tych, które są potrzebne do ukierunkowania wzrostu rośliny.

Cięcie zimowo-wiosenne.

Wczesną wiosną (luty, do połowy marca) wycina się wszystkie pędy słabe, bardzo cienkie, niepotrzebne, zamarłe oraz te wyrastające bezpośrednio z podkładki blisko szyjki korzeniowej. Można też poprawić cięcie letnie zostawiając tylko 2-3 pąki.

A jeśli nie kwitnie?

Czasem mimo prawidłowego cięcia glicynia ma niewiele kwiatów lub wcale nie kwitnie, mimo że rośnie bardzo bujnie. Trzeba wówczas ograniczyć jej wzrost podcinając korzenie w lutym lub w marcu - nacinamy szpadlem pionowo ziemię wokół rośliny na głębokość 30-40 cm w odległości 1,5-2 m od jej głównego pędu.

-- Wt 03 lis 2009 09:30 --

Wisteria floribunda - glicynia kwiecista, ma pędy lewoskrętne.

o 'Snow Showers' - kwiaty białe w długich kwiatostanach,
o 'Macrobotrys' - kwiaty fioletowe zebrane w wyjątkowo długie kwiatostany,
o 'Pink Ice' - kwiaty różowe w długich kwiatostanach,
o 'Violacea Plena' - kwiaty fioletowe, pełne.

Wisteria sinensis - glicynia chińska, ma pędy prawoskrętne, kwiaty niebieskie.

o 'Alba' - kwiaty białe,
o 'B' - kwiaty jasnofioletowe długich kwiatostanach. Rozpoczyna kwitnienie w 3-4 roku. Stosunkowo silnie rosnąca odmiana.
o 'Prolific' - kwiaty niebieskofioletowe w długich kwiatostanach, pojawiają się już w 2-3 roku po posadzeniu, przyjemnie pachną.

Wisteria x formosa 'Issai' - glicynia kształtna 'Issai'- jest mieszańcem Wisteria floribunda i Wisteria sinensis, ma pędy prawoskrętne, kwiaty fioletowe z jasnym oczkiem, w długich kwiatostanach. Stosunkowo słabo rosnąca odmiana. Rozpoczyna kwitnienie w 2-3 roku po posadzeniu.
Agata
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Glicynia,słodlin,wisteria - baza wiadomości

Post »

Znalazłem artykuł o tym jak ciąc glicynie tak, aby uzyskać maksymalną ilość kwiatów - a przecież wiekszości właśnie o to chodzi. Długo szukałem czegoś obszerniejszego po polsku, ale bezskutecznie - ten artykuł był po angielsku, ale postaram się przetłumaczyć najważniejszy fragment + dodałem parę własnych informacji dla uzupełnienia. Myślę, że jest krótki, ale bardzo dobrze opisuje sposób pielęgnacji słodlinu.

Na rysunkach miejsca cięć oznaczone są krótkimi kreskami poprzecznymi do pędów.

1. Charakterystyka:
Wyrózniamy 2 podstawowe gatunki glicynii hodowane w celach ozdobnych w ogrodach:

* Glicynia chińska (wisteria sinensis) - bardziej popularna, kwiatostatny o długości 6 cali (15cm) do stopy (30cm) rozwijajace się przed liśćmi, wszystkie kwiaty w kwiatostanie otwierają się jednocześnie, pędy prawoskrętne
Ciekawe odmiany:
- wisteria sinensis "Alba" - odmiana biała, wyjątkowo mocno pachnąca
- wisteria sinensis "Black Dragon" - kwiaty podwójne, ciemnopurpurowe
- wisteria sinensis "Plena" - kwiaty podwójne, rozetokształtne, liliowe
- wisteria sinensis "Prolific" - (ang prolific = płodny) - wyjąktkowo szybko rosnąca i mocno kwitnąca odmiana, kwiaty jasnofioletowoniebieskie, może zakwitnąć już w 2-3 roku po posadzeniu

* Glicynia kwiecista = glicynia japońska (wisteria floribunda) - kwiatostany długie na 12-18cali (30-45cm) rozwijaja się razem z liściami, kwiaty w kwiatostanach otwierają się stopniowo, liście żółkną na jesień, pędy lewoskrętne
Ciekawe odmiany:
- 'Alba' = 'Shiro Noda' ? kwiaty białe w gronach do 60 cm długości
- 'Carnea' - kwiaty jasnoróżowe
- 'Longissima' ? jasnopurpurowa - bardzo długi kwiatostany,
- Longissima Alba' ? odmiana o kwiatach białych w gronach do 35 cm,
- 'Macrobotrys' = 'Kyushaku' = 'Multijuga' = 'Naga Noda' ? odmiana ta w Japonii ma grona kwiatowe osiągające długość do 160cm!; kwiaty liliowoniebieskie lub czerwononiebieskie
- 'Preacox' ? karłowata,
- 'Purpurea' ? jak nazwa wskazuje ma purpurowe kwaty
- 'Rosea' = 'Honbeni' = 'Honko'- odmiana o kwiatach jasnoróżowych z purpurowym żagielkiem, intensywnie pachnących, w gronach do 45 cm długości,
- 'Rubra' - kwiaty ciemnoróżowe do czerwonych
- 'Black Dragon' = 'Royal Purple' = 'Kokuryu' ? kwiaty podwójne, ciemnopurpurowe ? grona 30-50 cm
- 'Double Black Dragon' = 'Violacea Plena' ? pełne , fioletowoniebieskie kwiaty.

2. Stanowisko
Słodlin potrzebuje silnie nasłonecznionego stanowiska (minimum 6h pełnego słońca na dzień w okresie wegetacji) . Najlepiej rośnie na średnio żyznej, wilgotnej ziemi (nie może zbytnio przesychać) o pH w granicach 6.0-7.0, ale bardzo dobrze adaptuje się do wszelkiego typu podłoży.

3. Prowadzenie młodego pnącza
Do prowadzenie glicynii po trejażu lub łuku nalezy wybrać jeden silny pionowy pęd który stanie się główną podporą całej rośliny. Wybrany pęd należy przyczepić pionowo do podpory oraz odciąć wszelkie pędy boczne. W miarę wzrostu głównego pędu rozwinie on boczne pedy które następnie wypuszczą kolejne wegetatywne pędy zielone oraz wytworzą pąki kwiatowe. Po osiągnieciu przez pęd główny wybranej wysokości odetnij nadmiar i pozwól na wzrost tylko kilku wybranych bocznych pędów
Obrazek

4. Cięcie letnie
Z każdego rozgałęzienia od pędu głównego należy utrzymywać formę tylko jednego właściwego silnego pędu bocznego. Pęd ten rozciągamy poziomo i podczepiamy wzdłuż podpory. Wczelkie młode zielone pędy wegetatywne wybijające z pędu bocznego odcinamy latem nad 6 liściem (polska szkółka Szczepana Marczyńskiego podaje na swojej stronie aby ciąć nad 4 liściem) gdy ten tylko się rozwinie. W wyniku tego ciecia pojawią się kolejne odrosty, które szybko przycinamy na 2 liściem jak ten tylko się rozwinie.

5. Cięcie wiosenne
Późną wiosną należy przyciąć główne pędy boczne do 1/2 lub 2/3 długości (w zależności od wymaganego tempa rozrastania się rośliny). Wszelkie odrosty od bocznych pędów przycianamy na długości 1-2cali (2.5-5cm - powinny pozostać 2-3 pąki) tak aby wytworzyły się krótkie pędy kwiatowe (ang spur - na polski to będzie chyba sęczek, jakby się podeprzeć terminologią z sadownictwa). Te pędy kwiatowe bardzo dobrze widać na zdjęciu babopielki 2 posty wczesniej
Obrazek

6. Cięcie pielęgnacyjne
Jak tylko rama pnącza i pędy kwiatowe zostały poprawnie uformowane należy przeprowadzać cięcie letnie tak jak zostało opisane wcześniej. Wiosną natomiast przycinamy główne pędy boczne pozostawiając tylko 4-5 oczek. Wycinamy równiez wszelkie odrosty pojawiajace się u nasady rośliny.
Obrazek

7. Cięcie korzeni
Cięcie korzeni wykonuje sie czasami późną jesienią aby pobudzić młode wisterie do kwitnięcia lub przywrócić kwitnienie starszych roślin. Zabieg ten musi być koniecznie połączony z letnim cięciem aby był efektywny. Zabieg wykonujemy nacianając pionowo szpadlem ziemię na głebokość 45cm dookoła glicyni w odległości 1.2m od pnia.

8.Brak kwitnienia
Najczęstsze przyczyny:
* roślina wyprowadzona z nasiona (a nie przez ukorzenianie pędów lub szczepinie) zakwita kilka lat później
* zbyt mała ilość słońca
* nadmiar nawozu azotowego powoduje nadmierne wypuszczanie pędów wegetatywnych i wstrzymanie kwitnienia
* zbyt mocne cięcie letnie lub wiosenne - objaw jak wyżej
* przemarzanie pąków kwiatowych

Wymuszanie kwitnienia u "opornych" roślin:
* przycięcie pędów późną wiosną / wczesnym latem
* przycięcie korzeni poźną jesienią
* wczesną wiosną nawiezienie rosliny wyłącznie superfosofoatem (0-20-0 - nazwóz zawierajacy wyłącznie fosfor i wapń)


Na podstawie: "Grownig Wisteria" Jane C. Martin, Ohio State University
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”