Glyptostrobus lineatus

Drzewa ozdobne
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Glyptostrobus lineatus

Post »

Pora na tradycyjne "no to się pochwalę", albo jak kto woli opowieść z cyklu "to czego nie ma sąsiad". Prawdopodobnie jest to jeden z ostatnich tematów w jakich się udzielam, gdyż powoli staje się nudne pisanie samemu ze sobą. Wątek ten dedykuję wspaniałej pani administrator Karo, która ma już zapewne dość czytania o żurawkach i pomidorach na okrągło. Chciał bym również podziękować mojemu Mikołajowi, który zostanie anonimowy. Ale bez niego nie miał bym tej rośliny...

Gdybym kogoś spytał jakie rośliny zrzucają igły na zimę, większość ludzi odpowiedziała by: Modrzew. Bardziej oczytani wymienią jeszcze Metasekwoję, Cypryśnika i Modrzewnik. A ja wymienię jeszcze jedną: Glyptostrobus lineatus.

Roślina występuje pod wieloma innymi nazwami naukowymi:
Glyptostrobus aquaticus (Roxb.) Parker
Glyptostrobus heterophyllus (Brongn.) Endl.
Glyptostrobus pensilis (Staunton) K. Koch
Taxodium heterophyllum Brongn.
Taxodium sinense Forbes
Tuja lineata Poir.
Tuja pensilis Staunton
Najczęściej używana nazwa Glyptostrobus pensilis.
Glyptostrobus pensilis ? gatunek drzewa z rodziny cyprysowatych reprezentujący monotypowy rodzaj wyżłob (Glyptostrobus Endl.). Rośnie w naturze na kilku izolowanych stanowiskach w wietnamskiej prowincji Đăk Lăk oraz laotańskiej prowincji Khammouan. Pierwotny zasięg obejmował też południowe Chiny, gdzie współcześnie rośnie prawdopodobnie już tylko na stanowiskach antropogenicznych w prowincjach: Fujian, Hunan, Guangdong (jedynie w tej prowincji jest liczny[6]), Jiangxi i Junnan oraz regionie autonomicznym Kuangsi. Gatunek uprawiany jest sporadycznie poza południowo-wschodnimi Chinami, w miejscach o łagodnym klimacie, np. w Wielkiej Brytanii.

Krzew lub niewielkie drzewo osiągające od 8 do 20 m wysokości z pniem o średnicy do 120 cm. Korona jest wąskostożkowata[9]. Kora jest szarobrązowa, spękana w nieregularne płaty. Główne konary rozpostarte poziomo od samego dołu. Gałęzie dalszych rzędów rozgałęziają się nieregularnie, jednoroczne krótkopędy o długości ok. 10 cm są odrzucane.

Liście łuskowate, niebieskozielone. Na pędach trwałych są krótkie (do 4 mm długości) i ułożone skrętolegle, na krótkopędach są dłuższe, jasnozielone (do 13 mm) i rozłożone są dwustronnie. Jesienią, przed odrzuceniem, liście na krótkopędach czerwienieją

Drzewo jedno- lub dwupienne. Kwiaty męskie zebrane w drobne strobile na łuskowatych szypułach o długości 3 mm, skupione w grona osiągające do 5?10 cm długości. Kwiaty żeńskie zebrane są w pojedyncze, owalne strobile na szypułach, nieco wzniesione. Osiągają do 2,5 cm długości i składają się z ok. 20 łusek. Są zielone i na brzegu postrzępione.

Powstają po dwa na łuskach. Mają 1,3 cm długości. Są okryte cienką, nieco drewniejącą łupiną i posiadają drobne skrzydełko o szerokości 3 mm.
wikipedia.org

No to chyba pora na jakąś fotkę...


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

To życzę gorących lat by mógł w Polsce zimować!
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Bardzo ładnie przebarwia się jesienią. Mam nadzieję, że polski klimat będzie mu służył.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Glypto powoli budzi się do życia...


ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

W jakich warunkach zimujesz roślinę? Kiedy planujesz wysadzić na miejsce stałe?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Szczerze to u mnie pory roku są zależne od mojego widzi mi się. Robiłem już różne cuda: sztuczne wiosny, lata czy zimy; dwa sezony w jednym roku, dni polarne, pustynie, pory suche czy deszczowe... Generalnie Glypto ma w tej chwili dość ciepłą wiosnę, więc nie wiem czy można to podciągnąć pod zimowanie. Jeżeli maj będzie ciepły to w drugiej połowie maja wsadzę do gruntu...
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Mam pytanie czy roślinka to siewka czy też była szczepiona na cypryśniku błotnym. A jeśli chodzi o próby z egzotami to niestety wielu opiera się na sztywnej wiedzy książkowej. Ja już nieraz słyszałem że to niema sensu.
To i owo opuncjowo Marcina
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Brak śladów szczepienia czy różnic w kolorze pnia. No chyba że wymyślono jakiś bezśladowy sposób...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Roślina wygląda coraz ładniej...


ObrazekObrazekObrazek
jjdj

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Nie będzie wydelikacona po uprawie w domu?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Hmmm... Ja bym to raczej nazwał wydłużeniem sezonu wegetacyjnego, niż uprawą w domu. Gdybym od razu wsadził do gruntu to prawdopodobnie by zmarzła...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

No i Glypto poszedł do gruntu...


ObrazekObrazek


Barwę też ma niczego sobie...


ObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Glyptostrobus lineatus

Post »

Dość mocno zmienił kolor w gruncie...


ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”