Tulipanowiec amerykański ( Liriodendron tulipifera)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Hadrian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2009, o 10:41

Post »

Z kolei ja w tym roku kupiłem małego tulipanowca w Castoramie, miał jakieś 70 cm ale teraz ma już prawie 190cm.
Słyszałem że mogą dorastać do 30m :shock:
Więc nie wiem czy nie posadziłem go zbyt blisko domu
Jak często go zasilać ? bo słyszałem że ma zbyt mało pokarmu jego liście robią się jak z papieru...
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Na naturalnych stanowiskach dorastają do 50-60m. Widziałem takie olbrzymy kiedy byłem w Appalachach :)
Z tego co wiem to lubią dość żyzną gliniastą glebę. Ja swojemu od czasu do czasu sypię trochę azofoski i skoszoną trawę jako ściółkę. Posadziliśmy 3 lata temu i ma jakieś 3-4m. Niestety rośnie trochę za blisko domu.
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Jeśli masz jakieś zdjęcia tulipanowców z Appalachów to wrzuć, bardzo mnie to ciekawi, jakie są one w naturze.
Tutaj jest Polska i mówimy po polsku.
Dość informacji, kreacji, kontekstów, decyzji, stretchingu...!
magda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 kwie 2006, o 18:06
Lokalizacja: Rościmin

Post »

A czy ktoś z Was utrzymuje odmiany z variegacją ?
Pozdrawiam
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Magdo odmian z pstrych jest kilka. U mnie w ogrodzie rośnie zdrowo od 20 lat odmiana Aureomarginata która od kilku kwitnie corocznie bardzo obficie i całkiem dobrze zimuje. Mam również odmianę Pulgatory która jeszcze nie kwitnie ale ma również pstre liście. Poza tymi odmianami jest kilka odmian o zielonych lub żółtych liściach.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
ewasz29
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 23 mar 2009, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja wczoraj kupiłam i posadziłąm tulipanowca . Mam nadzieję ,że przyjmie sie i przetrwa zimę .Czy mimo to iż to już dość spore drzewko ,to powinnam go jakoś zabezpieczyć na zimę ?
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Sprawdziłem w "variegated trees & shrubs" odmiana purgatory jest przepiękna. Jest więc czego zazdrościć :D W przyszłości będę wiedział do kogo się zgłosić, jak będę chciał ją kupić. Kupił bym teraz, ale nie mam już miejsca :wink:

Co do zimowania tulipanowca, ja z moim nie miałem nigdy wiekszych problemów i nie obserwowałem uszkodzeń mrozowych. Po posadzeniu dobrze jest jednak dać ściółki, by ochronić korzenie przed mrozem. Co do części nadziemnej, jeżeli jest to duże drzewo i zimowało w szkółce na zewnątrz, nie w tunelu, czy szklarni to powinien sobie poradzić w miejscu zacisznym.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12835
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Ja mogę dodać,ze u mojego drzewa teraz 8 letniego , przez kilka lat były szkody po przymrozkach majowych.
Przemarzały końcówki i potem rozgałęział się na dwa.Teraz już nie przemarza, pewnie za względu na wiek.

Niestety jeszcze nie kwitł.

Obrazek
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

No to już spory chłopak z niego :wink: mój o wiele mniejszy, a nie przemarza pewnie dla tego, że jest wciśnięty między świerki i sosnę. Ma baaardzo zaciszne miejsce. :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Post »

U mnie wręcz przeciwnie rośnie trzeci rok w przewiewnym miejscu. Przez pierwsze dwa lata zabezpieczałam pień słomą przez ten czas nie było żadnych uszkodzeń mrozowych. W tym roku jest największy przyrost drzewka ok.100cm. Najwolniej rosło przez pierwsze dwa lata. Licząc pobyt w szkółce powinno zakwitnąć za 10 lat ale liście są piękne duże i tez zdobią.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Z tulipanowcem to jest tak, że można pod nim przejść i nie zauważyć nawet, że kwitnie. A kwiaty ma śliczne, tylko wysoko...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Post »

Posadziłam ze względu na cień blisko domu. :P
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Tulipanowiec

Post »

Na mikoryzie do wrzosowych jest napisane, że można ją stosować do tulipanowca. Próbował ktoś? Jakieś widoczne efekty?
Agata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”