Szerokość żywopłotu z jednego rzędu.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Wuja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 maja 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szerokość żywopłotu z jednego rzędu.

Post »

Witam,
przeczytałem już chyba kilkanaście tematów odnośnie sadzenia żywopłotu, ale nie znalazłem jasno potrzebnych informacji. Chodzi o to, jaką szerokość żywopłotu z Ligustru można uzyskać sadząc tylko jeden rząd? Znalazłem takie opinie, że żeby żywopłot był gęsty należy sadzić dwa rzędy, ale i takie, że z jednego rzędu też można uzyskać dobry efekt.

Generalnie chciałbym mieć żywopłot docelowo naokoło 2 metry wysokości, jednakże wolałbym aby przy tym pozostał dość wąski czyli jakieś maksymalnie 60 cm. Czy jest to możliwe do uzyskania? Czy lepiej w takim wypadku sadzić dwa rzędy ( żeby był gęstszy ) i mocniej przycinać boki, czy sadzić tylko jeden rząd?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szerokość żywopłotu z jednego rzędu.

Post »

Jedna linia sadzonek będzie musiała być cięta ostro przez minimum 3 lata przy samej ziemi aby uzyskać taką szerokość. Jak już to ja bym sadził minimum dwie linie sadoznek.
Wuja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 maja 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szerokość żywopłotu z jednego rzędu.

Post »

PiotrekP, ok ale w takim razie jaka powinna być odległość między rzędami? Bo wyczytałem, żeby sadzić na przemian raz w jednym raz w drugim rzędzie z odległością 20-30cm ( w jednym rzędzie ) ale nie znalazłem info o odległości między rzędami.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Szerokość żywopłotu z jednego rzędu.

Post »

Parę metrów żywopłotów się dochowałem. Ligustr naturalnie nie jest majestatycznym drzewem, więc trzeba sadzić gęściej i w dwóch rzędach. Czytałem opinie magików, którzy polecają rzędów trzy. Ale bez przesady. Nawet ligustr musi mieć jakąś przestrzeń życiową. U mnie średnia odległość między sadzonkami wychodziła jakieś 25-30 cm i ok. 50 cm między rzędami. Zakładałem, że docelowo żywopłot m mieć ok. 1 m szerokości i 2m wysokości.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”