gęstość żywopłotu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
biohazard76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 kwie 2014, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

gęstość żywopłotu

Post »

Witam chciałbym posadzić żywopłot z buka i pomimo że roczny przyrost jest dosyć duży słyszałem że należy przycinać go do około 20 cm rocznie więc wysokość 200cm osiągnie za ładnych parę lat.Moje pytanie jest takie czy można go posadzić dwa razy gęściej i nie przycinać tak bardzo,lub czy można trenować roślinę w pierwszym roku wzrostu aby rosła od samej ziemi i dużo gęściej niż normalnie...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

Zrób jak chcesz... Przecież to twoje rośliny.
biohazard76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 kwie 2014, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

Ale pomogłeś... chodzi o to że nie wiem czy można sadzić gęściej niż 8 na metr,kupiłem hektarową działkę na wsi gdzie stawiam dom lecz mieszkam w betonowej dżungli i nie mam na ten temat pojęcia więc skoro tak wszystkim niedoświadczonym odpisujesz na nurtujące ich pytania to może lepiej nic nie pisz...żywopłot to nie jednoroczny kwiatek w doniczce.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

Dobra jak wolisz to będzie wersja łopatologiczna... Powiedzmy, że sadzimy 20 na metr. Rośliny rosną i w jakimś momencie uznajemy, że robi się za gęsto. Wycinamy co drugą. Po jakimś czasie znowu robi się gęsto i znowu wycinasz co drugą. Z tym, że jeżeli chodzi o buki to nie jest to temat dożywotni. Jeżeli marzy Ci się coś na całe życie to raczej poczytaj o innych roślinach...
biohazard76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 kwie 2014, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

dzięki za odp o to mi chodziło,lecz myślałem że buk jest raczej długowieczny i niezbyt wymagający co do gleby...może zaproponujesz żywopłot łatwy w pielęgnacji i o nie wielkich wymaganiach glebowych dorastający do 200cm wysokości
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

Jeżeli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym to przykładowo Karagana czy Amorfa. Natomiast jeżeli chodzi o Buki, to w pewnym momencie pień będzie strasznie gruby i nie dasz rady ich przyciąć bez porządnego sprzętu. No i zazwyczaj wtedy kończy się temat Bukowego żywopłotu...
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: gęstość żywopłotu

Post »

marcinpruszcz pisze:Z tym, że jeżeli chodzi o buki to nie jest to temat dożywotni.
jak najbardziej jest to "temat dożywotni"
biohazard76 pisze:myślałem że buk jest raczej długowieczny i niezbyt wymagający co do gleby
jest długowieczny, ale ma spore wymagania glebowe; mniej kapryśny i szybciej rosnący byłby grab;
buk/grab w żywopłocie jest cięty; systematyczne cięcie spowoduje, że rośliny będą rozkrzewione i ich pnie nigdy nie osiągnął takich rozmiarów, jakimi się często straszy.
Dobry wybór, piękno takich żywopłotów jest bezdyskusyjne i moim zdaniem nic nie równa się takim żywopłotom.
Tylko czy na działce 1ha, gdzie masz mnóstwo przestrzeni, rzeczywiście jest Ci potrzebny cięty żywopłot? Może postaw na pas nasadzeń szerokości 4-5m, wielogatunkowy, składający się z drzew lub krzewów. Będzie to dobre rozwiązanie w otwartym krajobrazie wiejskim, zniweluje prędkość wiatru.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: gęstość żywopłotu

Post »

A wyobrażasz sobie przyciąć za 10 lat kilka setek roślin (a jeżeli cały teren wkoło to kilka tysięcy), których pnie będą blisko grubości ręki? Dożywotnia to może być męka z czymś takim...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”