Jak ukorzenić wierzbę?

Drzewa ozdobne
arti?/
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 mar 2008, o 09:38

Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

Mam pytanko jesienią posadziłem wierzbę, nie znam jej nazwy ale ta z tych ozdobnych nie płacząca i
teraz właśnie przyciąłem jej pędy i mam pytanko jak najszybciej można ukorzenić te pędy ?
I czy trzeba by był ją szczepić żeby była taka jak oryginalna?
Co do szczepienia jak to najszybciej i najprościej zrobić?

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję !
KaRo
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Rozmawialiśmy juz o tym np.tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 80&start=0
Proponuję również zapoznać się z tym tematem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 63&start=0
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

arti?/ pisze:Mam pytanko jesienią posadziłem wierzbę, nie znam jej nazwy ale ta z tych ozdobnych nie płacząca i
teraz właśnie przyciąłem jej pędy i mam pytanko jak najszybciej można ukorzenić te pędy ?
I czy trzeba by był ją szczepić żeby była taka jak oryginalna?
Co do szczepienia jak to najszybciej i najprościej zrobić?
Żebyś nie szukał zbyt długo, podpowiem Ci że najprościej jest gałązki włożyć po prostu do wody, a one po pewnym czasie wypuszczą korzonki. Kiedy będę już dłuższe włóż gałązki do doniczek, gdzie swój system korzeniowy rozwiną. Wtedy najlepiej żeby były trzymane nie w domu ale gdzieś na balkonie bądź tarasie, aby przyzwyczaiły się do warunków panujących na dworze. Powinno to trwać ok miesiąc Później wystarczy przesadzić je do ziemi. Jednak pamiętaj że wierzby bardzo szybko rosną swoimi korzeniami potrafią narobić wiele złego. Bezproblemowo mogę naruszać fundamenty domów czy innych budynków dlatego radzę posadzić je w głębi ogrodu z dala od budynków.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Zależy jakie wierzby. Te "egzotyczne", szczepione na pieńkach, to z reguły małe lub w ogóle miniaturowe, szpalerowe gatunki górskie. Wprawdzie korzonki mają jak się patrzy, ale kudy im do korzeni takich olbrzymów jak wierzba biała, krucha czy płacząca.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

[quote="arti?/"]Mam pytanko jesienią posadziłem wierzbę, nie znam jej nazwy ale ta z tych ozdobnych nie płacząca i
teraz właśnie przyciąłem jej pędy i mam pytanko jak najszybciej można ukorzenić te pędy ?
I czy trzeba by był ją szczepić żeby była taka jak oryginalna?
Co do szczepienia jak to najszybciej i najprościej zrobić?

Nie musisz szczepić. Wybierz ładną, równą gałązkę i po ukorzenieniu dodaj jej mocny palik, do którego przywiąż sadzonkę. W ten sposób uzyskasz pień. Przywiązuj w miarę wzrostu aż uzyskasz pień, takiej długości jak Cię interesuje. Potem zacznij formowanie korony. Po pewnym czasie podwiązywany pień usztywni sie i bez szczepienia uzyskasz płaczącą wierzbę. :lol:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Jak ukorzenić wierzbę?

Post »

dewuka pisze: Nie musisz szczepić. Wybierz ładną, równą gałązkę i po ukorzenieniu dodaj jej mocny palik, do którego przywiąż sadzonkę. W ten sposób uzyskasz pień. Przywiązuj w miarę wzrostu aż uzyskasz pień, takiej długości jak Cię interesuje. Potem zacznij formowanie korony. Po pewnym czasie podwiązywany pień usztywni się i bez szczepienia uzyskasz płaczącą wierzbę.
Być może z płaczących form tak się da zrobić, ale z niektórymi odmianami nie bardzo. Próbowałem z odmianą 'hakuro -nishiki' i nic z tego nie wyszło.
Aby szczepić, trzeba mieć wyhodowaną podkładkę, wierzby zaleca się szczepić w szklarni [ale na dworze przy sprzyjającej pogodzie też da radę].
Roman
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

No tak nie zawsze sie udaje ale warto spróbować. To łatwiejsze niż szczepienie. :lol:
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Spróbować można, ze szczepieniem rzeczywiście bywa różnie. Przy wierzbach ważna jest odpowiednia podkładka. Na niektórych szczepy przyjmują się łatwo na innych prawie wcale.
Na wierzbie iwie łatwo się przyjmują, ale iwa na podkładkę nie za bardzo się nadaje, gdyż wytwarza wiele odrostów korzeniowych.
Na wierzbie kruchej zaszczepić cokolwiek jest bardzo trudno. Próbowałem zarówno z formą 'pendula' jak i 'hakuro -nishiki' i nic. W końcu dałem sobie spokój z 'hakuro -nishiki', zamiast niej zaszczepiłem sobie klona jesionolistnego 'variegatum' [na podkładce klona jesionolistnego] i według wszystkich widzących go, jest to dużo fajniejsza rzecz od wierzby 'hakuro -nishiki'.
Roman
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Wierzba ozdobna

Post »

Tydzień temu dostałam od sąsiadki gałęzie wierzby ozdobnej(nie wiem dokładnie jaka jest jej nazwa).Ma długie , poskręcane gałęzie .Częśc włożyłam do wazonu,a niektóre do butelki z wodą i te pusciły zielone listki i korzenie.
Mam pytanie,kiedy wysadzic do ogrodu te gałazki ?ktoś miał podobne doświadczenia w sadzeniu?dziękuję za odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Jest to najprawdopodobniej wierzba mandzurska. Ukorzenione gałązki wsadzic do gruntu,
po ustąpieniu przymrozków.
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Koniecznie pokaż jakieś zdjęcie tych gałązek, na pewno ktoś ci pomoże w rozszyfrowaniu co to za odmiana :)

Po drugie wpisz w wyszukiwarkę hasło "wierzba", o rozmnażaniu wierzby już pisaliśmy kilkakrotnie.

Od tego, jaką odmianę masz u siebie zależy co dalej z tym zrobić. Może tylko wetknąć do ziemi, ale może należałoby je szczepić na podkładce.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
gulek
200p
200p
Posty: 311
Od: 16 mar 2008, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

też mi się wydaje że to wierzba madżurska
Alex57
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 maja 2008, o 09:42
Lokalizacja: małopolska

Post »

tez bym chcial zaszczepić sobie klona, prosze mi podpowiedzieć jak to zrobić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”