Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Ta sosna, o której piszesz chyba rusza ze wzrostem na dobre mając odpowiedni wiek..? Moje, małe sadzoneczki owszem urosły od poprzedniego roku, w którym były sadzone, ale nie 40 cm ...
tmaksym
50p
50p
Posty: 59
Od: 23 lis 2011, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

pierwszego roku sosna urosła około 15 cm, w następnych 2 było po około 40 cm. Wszystko zależy od siedliska :)
Ogród pod Dębową Górą
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=49050" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

tmaksym pisze:Witam,
Świerk serbski dobrze reaguje na przycinanie boczne pędów, pobudza to do wytwarzania pędów bocznych zagęszczając go ale odradzam cięcie drzewa z wysokości. Po pierwsze jest to najszybciej rosnący świerk spośród sadzonych w naszym klimacie (podobnym wzrostem charakteryzuje sie daglezja) a po drugie jego pokrój jest piękny gdy jest naturalny, jest polecany tylko do nasadzeń szpalerowych nieformowanych, tak jak świerk kłujący picea pungens - ten gatunek wolniej rosnie! Świerk serbski można sadzić dość gęsto np. co 1,5 metra. Może zastanów sie, jeżeli głównym warunkiem jest wysokość, nad gatunkami które rzeczywiście można formować typu żywotniki (np. odmiany złote) cyprysiki, choina, cisa bądź z liściastych z grabu, ligustra...
powodzenia :wink:

Świerk serbski nie jest najszybciej rosnącym świerkiem w naszym klimacie.Szybciej rośnie biały lub pospolity /w odmianach nawet szczepionych chociażby wężowy.
Za nim zaraz daglezja /a nawet być może szybciej jak pospolity świerk.Najwolniej świerk kłujący.Chociaż i on potrafi zadziwić metrowymi przyrostami,ale to już w mniejszym stopniu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Siedlisko maja przygotowane extra pod sosny, sporo słońca. Liczę na te 40 cm :) bo mają mnie ochronić przed wzrokiem sąsiadów :)

Mam wrażenie, że Metasekwoje rosną u mnie okropnie szybko. Sadzone rok temu dwudziestocentymetrowe drzewka mają w niektórych przypadkach nawet około metra!
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Sosna im wolniej rośnie tym ładniejsza.Piach i słońce.
Co do metasekwoi ano ona tak ma :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Priscilla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radzyn Podlaski

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Drodzy,

Jestem tu mocno poczatkujaca i będę wdzieczna za porade.
Mam spora dzialke otoczona polami.
Chcialabym obsadzic ja iglakami bo sa tam straszne przeciagi i mrozne zimy, nie zalezy mi na gestym zywoplocie, ale na zielonym otoczeniu i oslonie od wiatru.
Gleba gliniasta.

Choinki/tuje nie musza byc waskie i fajnie by bylo jakby nie rosly wiecej niz 4-5m

będę wdzieczna za wszelkie sugestie
mangudai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lut 2014, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Witam.
Pozwoliłem sobie odświeżyć wątek. Planuję wiosną na działce posadzić kilkanaście drzew iglastych, zależy mi na tym aby były to drzewa szybko rosnące pokrojem podobne do świerka pospolitego. Glebę mam V/VI klasy, czyli głównie piasek.
Moje typy to świerk pospolity, daglezja zielona, świerk sitkajski. Prosiłbym o odpowiedź na pytanie które z tych drzew będzie miało najszybszy wzrost na piasku, oraz czy ten świerk sitkajski mi nie zmarznie (centralna Polska)? I jeszcze jedno pytanie: czy sosna pospolita lub sosna Jeffreya urosną szybciej niż te świerki?
Pozdrawiam Grzegorz.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Sosna nie nadaje się na żywopłoty, bo się potem ogałaca od spodu, owszem pospolita rośnie szybko, ale to drzewo najlepsze na soliteiry lub naturalne zagajniki.
Jeżeli chcesz mieć niepowtarzalny żywopłot postaw na daglezję zieloną.

Co do sitkajskiego masz szczęscie w centralnej powinien bez oporów wytrzymać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
janusz43
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 lut 2014, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Szybko rośnie modrzew europejski. U mnie w ogrodzie posadziłem odmianę repens i na prawdę szybko się rozrósł. Estetycznie wygląda i ładnie pachnie czego chcieć więcej:)
Pozdrawiam, Janusz
z pozdrowieniami, Janusz
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

robertP2 tu bym długo dyskutował ... serby w moich warunkach szaleją i zostawiają inne świerki daleko w tyle. Trzeba pamiętać o odpowiednim pH dla niego - bo jeśli będzie w kwasie i podmokłym gruncie to przyrostów na poziomie nie będzie miał.

Mowa jest o świerkach i sosnach, ale nie zapominajmy o jodle a szczególnie kalifornijskiej. Najszybciej rosnąca jodła i przy zachowaniu pięknego pokroju.
mangudai
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lut 2014, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

robertP2 pisze:Sosna nie nadaje się na żywopłoty, bo się potem ogałaca od spodu, owszem pospolita rośnie szybko, ale to drzewo najlepsze na soliteiry lub naturalne zagajniki.
Tylko, że ja nie chcę żywopłotu tylko właśnie coś jak zagajnik i chyba posadzę te sosny. Będą się komponować z krajobrazem bo u mnie w koło tylko sosny i brzozy.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Mam kilka lat ogród różne iglaki sadzone jako maluchy, ale już widać wyraźnie, że Metasekwoje pobiły wszelkie rekordy jeśli chodzi o tempo wzrostu! Po 3 latach z 30 cm patyczków zrobiły sie 1,5 metrowymi i wiecej drzewami!
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

ale rozumiem że metasekwoja traci igły na zimę , kiedy potem odrastają w maju czy czerwcu?
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”