Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

Kolumnowy, stożkowy, walcowaty, jajowaty....?
Luźny pokrój czy gęsty, zwarty?
Zielony, niebieski, żółty czy zmieniający barwę?
Świerk, jodła, tuja, cyprysik?

http://www.babicka.info/galerie.html
agnieszka77
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 wrz 2009, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

stożkowy, gęsty, zielony, gatunek obojętny
agnieszka77
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 wrz 2009, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

szkoda ze nikt nie chce mi doradzić, smutno mi...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

A co tu można radzić?
Gatunków jest kilkanaście, odmian setki. Każdemu co innego się podoba. Twój ogród...
Po to wrzucilem linka, coby pooglądać...
agnieszka77
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 wrz 2009, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

Dzięki Mirek za linka... Ależ ty jestes jakiś opryskliwy...myślałam, że może ktoś ma coś spawdzonego- godnego polecenia a fakt faktem to mój ogród i sama decyduję . Jednak z podpowiedzi innych zawsze mozna skorzystać... jest prościej. W końcu po to to foum jest, czyz nie? Jeżeli nie chciałes- nie musiałes odpowiadać... za łaskę ogromne dzięki!!
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

Bardzo proszę.
agnieszka77
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 wrz 2009, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

;:136 :D
Inko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

:heja do Agnieszki 77
ja mialam ten sam problem, a do tego mąż nie lubi tujek w setnych odmianach :roll:
Po wielu zastanawianiach i niesamowitym szczęściu - padlo na cisa. A dlaczego? Można formowac go jak się chce, mniej szkodników go bierze niż zwykle iglaki (szczególnie świerki i jodly, o maly wlos w tym roku nam się nie wykończyy). A przede wszystkim CIS nie kupowany w centrach handlowych (bo to feee i nie z ziarenek) tylko o hodowcy fascynata. Gość powiedzial jak obchodzić się z cisem, jak sadzic, jak ciąć i co podsypywać. Malo tego, raz na jakiś czas "medlujemy" się czy cisy rosną :)
W razie co mogę zamieścić kilka zdjęć.
Pozdr.
Inko
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

do ok. 4 metrów, wybór jest bardzo duży, i jest kilka możliwości:
- rośliny iglaste karłowate (wolno rosnące), które bardzo wolno rosną i na efekt trzeba czekać nieraz bardzo długo 20-30 lat lub więcej,
- rośliny iglaste które można formować, tyle że występuje tu konieczność 1 lub 2-krotnego cięcia w ciągu sezonu,
- rośliny iglaste szybko rosnące, jak urosną za duże [ po ok. 5 -10 latach] można je wyciąć np. na choinkę, a na dane miejsce posadzić coś nowego
Roman
Inko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: iglak wys. ok 4 m

Post »

:wit
ok. 4 metrów, samemu sobie trzeba odpowiedzieć na pytania:
a. jak dlugo chcę czekać na 4 metry,
b. co chcemy robić po jakiś 5ciu latach:
nic, ciąć raz na rok, czy może częściej

Jak bedzie znana odpowiedź, polecam dopiero wtedy wybór jakiegoś gatunku.
A i jeszcze jedno, wg. mnie bardzo ważne - czy to coś ma się odbudowywać w razie jakiś wpadek pielęgnacyjno-okolicznościowych ? np. wymarznięcie

pozdrawiam
Inkoa
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Witam,... mam pytanie nie tyle o szybkość wzrostu,.. ale o wysokość do jakiej dorastają iglaki,...
,..
w różnych książkach różnie piszą,... jedno do 3 m wysokości ,.inne do 2-ch,... jeszcze inne do półtora metra,...
...
czy to oznacza, że iglak dorastający do 3 m,.. zatrzymuje swój wzrost?,... i po prostu zmienia swój pokrój i grubnie,... czy może rośnie dalej tylko wolniej?,..
... mam tu na myśli perspektywę czasową od 5 do 10 lat od posadzenia,... i jak to wygląda na przykład po 15 latach,..
,...
czy ktoś zgłębił ten temat także z praktyki?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej podawane są wymiary iglaków po 10 latach i po 30. A i tak nie jest to konkretna liczba, ale pewien zakres. Tempo wzrostu zależy od odmiany, warunków klimatycznych, glebowych, wilgotnościowych itp. Iglak rośnie ciągle, więc trudno jest podać wysokość ostateczną. Poza tym tempo wzrostu nie jest też jednakowe w każdym roku życia iglaka. W młodości może pędzić ,a na starość stopuje - rośnie, ale wolniej.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Jaki gatunek iglaka rośnie najszybciej?

Post »

Dziękuję Aniu ,.... rzeczywiście wysokość na pewno zależy od wielu zmiennych czynników,..
,... jak sadzę iglaki pytam zawsze o te nie wymagające cięcia dlatego, że chciałbym utrzymać charakter mojego ogrodu w stanie najbardziej naturalnym, bez ingerencji człowieka,... jak to tylko będzie możliwe :-)
...
jeżeli ktoś nam powie, że dana odmiana tui osiąga po 10 latach 3 metry,.. zakładając, że rośnie dalej już wolniej to pewnie zmienia się jej pokrój,. i na pewno inaczej wygląda po 15 latach ,.i po 20-tu latach ?
...
ciekawi mnie jak zmienia się taki żywopłot z tui szmaragd ( dla przykładu ) , posadzonych prawidłowo np. co 70 cm ,...
jak on wygląda właśnie po 10 latach, po 15-tu , po 20-tu,.. po 25-ciu,... dalej nie pytam bo ktoś się będzie śmiał, że to pytanie dla długowiecznych,.. :D
... ale przecież ogród trwa dalej a często nasze dzieci kontynuują prace w nim,.. :-) , a być może i pasję.
ap ropo ... jedna moja ciocia miała 30 lat temu 66 lat ,.. a do dzisiaj jeszcze baraszkuje w ogródku :-)
( że już nie wspomnę jaką ma motywację do życia bo ten rodzaj humoru mógłby być różnie odbierany :-) , ale na pewno ma w sobie dużo spokoju i godności)
...
i przy okazji jaki wiek osiągają w ogóle tuje albo cyprysiki,... tu w Anglii widzę nieraz okazy, które w mojej skromnej ocenie mają po 70 albo 80 lat :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”