Zaniedbane tuje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
deldomo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaniedbane tuje

Post »

Witam,

Na wstępie zaznaczę, że jestem kompletnym amatorem i przez przypadek mam do uporządkowani swój pierwszy ogródek w życiu.
Pół roku temu przeprowadziłem się do nowego domu, gdzie na ogródku rosną Tuje jako żywopłot. Dom wcześniej stał 1,5 roku pusty i nikt nie dbał o Tuje.
Dzisiaj zabrałem się za przycinanie tui i przyciąłem je w miarę równo aby służyły jako płot dzielący mnie z sąsiadem. Jednak ze strony sąsiada tuje są dużo lepiej rozwinięte i zastanawiam się czy przez to że z jego strony teoretycznie są one dużo cięższe w tej chwili ( po przycięciu z mojej strony ) nie sporzy to jakiegoś problemu w przyszłości. Sąsiada póki co nie poznałem ( starsza osoba nie wychodząca z domu ) i nie wiem czy życzył by sobie abym przyciął jego tuje w ten sam sposób co moje. Poza tym obawiam się że gdybym to zrobił to żywopłot mocno by prześwitywał a dodatkowo z jego strony nie wyglądało by to zbyt ładnie ponieważ tuję są na tyle rozwinięte po jego stronie ( przez cały rok dostają od jego strony dużo więcej słońca ), że gdybym je przyciął tak mocno jak po mojej stronie to sąsiad miał by same przycięte końcówki grubych łodyg co wyglądało by szpetnie.

Kolejna kwestia to fakt iż tuje były tak mocno zarośnięte że łodygi ( i to dość grube ) wyrastały na boki od głównego pnia bezpośrednio nad ziemią ( od 2 cm nad ziemią ) i leżały na trawie. Uciąłem te łodygi, ale dość nie umiejętnie i teraz gdzie nie gdzie mam pokaleczone drzewo ( główny pień ) bez kory.

Moje pytania:

Czy pokaleczony pień bez kory w nie których miejscach czemuś zaszkodzi?
Czy tują przyciętym z jednej strony równo w pionie a z drugiej mocno rozwiniętym na szerokość może taka sytuacja zaszkodzić?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zaniedbane tuje

Post »

Jeżeli pień jest okaleczony i dookoła nie ma kory to drzewo uschnie. Drobne zadrapania niczemu nie szkodzą. To że je tak przyciąłeś a sąsiad nie to nie szkodzi. Tujom nie zaszkodzi, że z jednej strony są cięte, a z drugiej nie.
deldomo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbane tuje

Post »

Dzięki
agwira
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2015, o 00:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbane tuje

Post »

Witam. Mam bardzo podobny problem. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi jak i co mogę zrobić z moimi tujami zwłaszcza że jestem kompletnie zielona temacie żywotników. Tuje otrzymałam w spadku po poprzednim właścicielu domu. Nie wiem w jakim są wieku ale wydaje mi się, że starsze niż 10 lat. Przez ostatnie dwa sezony trochę je podcinałam i dokarmiałam i nawet zaczęły wyglądać "jako-tako" kiedy to minionej późnej jesieni i zimy moi sąsiedzi postanowili odgrodzić się płotem. Ogrodzenie wznieśli tak blisko moich drzewek, że połowy drzewek od strony ogrodzenia obumarły całkowicie. Natomiast od strony mojego ogródka wyglądają jeszcze całkiem zdrowo i chciałabym je jakoś uratować. Dodam, że choć może na tak mikroskopijny ogródek te tuje wyglądają bardzo przytłaczająco, ale pełnią one w nim bardzo ważną funkcję i z tego właśnie powodu tak o nie "walczę" mianowicie są bardzo pomocne w osuszaniu tego terenu. Miejsce w którym rosną po nieco obfitszych niż zwykła mżawka opadach deszczu robi się bardzo podmokłe i z różnych przyczyn nic na to w tej chwili nie mogę poradzić, a więc tuje niejako wspomagają mnie w walce z podmokłym ogródkiem. Oczywiście wyjściem najprostszym byłoby wyciąć te stare i nasadzić młode w lepszej lokalizacji no ale... jeśli ktoś mógłby mi podpowiedzieć co i jak o tej porze mogę jeszcze z nimi zrobić będę bardzo wdzięczna. Miałam taki pomysł aby podkrzesać je od dołu aby powstało coś w formie niewielkich drzewek ale zupełnie nie wiem czy po pierwsze te żywotniki nadają się do czegoś takiego po drugie czy nie są za stare po trzecie czy to nie jest już zbyt późno w tym roku. Będę niesamowicie wdzięczna z podpowiedzi i sugestie. Również w kwestiach dalszej ich pielęgnacji (środki, sposób nawożenia itp.)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”