Modrzew dahurski (Larix gmelinii)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Modrzew dahurski (Larix gmelinii)

Post »

Modrzew dahurski (Larix gmelinii (Ruprecht) Kuzeneva, 1920) ? gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindley). Występuje głównie w centralnej i wschodniej Syberii, a także w północno-zachodnich Chinach i Mongolii.
Pokrój: Roślina drzewiasta, wysokości do 30 m, sporadycznie dorasta do 40 m, w naturze zwykle osiąga kilkanaście metrów wysokości.
Pień: Pojedynczy, szarobrązowy. Gałęzie żółtobrązowe, lekko opadające ku dołowi.
Liście: Szpilkowate, jasnozielone, osadzone skrętolegle na krótkopędach, zebrane w pęczki po kilkanaście do kilkudziesięciu sztuk.
Szyszki: Szyszki żeńskie małe, wielkości 2,5 cm, początkowo koloru różowego, stojące pionowo, dojrzewając brązowieją. Szyszki męskie - niepozorne.
Biologia i ekologia: Roślina jednopienna. Liście opadające na zimę. Szyszki żeńskie mogą pozostawać na drzewie kilka lat.
Jest to najbardziej wysunięty na północ gatunek modrzewia, główny składnik tajgi świetlistej. Wytrzymuje mrozy do -70 °C.

Wikipedia.org
Nie wiem tylko dlaczego w miejscach dystrybucji sprzedawany jest jako daurski, być może to spolszczenie...

Relacje z uprawy:
Sadzonka zakupiona w doniczce, największy egzemplarz jaki był dostępny (ok. 150 cm bez doniczki). Wsadzony do ziemi gliniastej, podsypany szyszkami z daglezji i korą. Leszczyna również obdarzyła go pokrywą z liści. Od ponad tygodnia wygląda jak na zdjęciach, co jest dość szczególne jak na modrzewie... Przymrozki jak na razie nie powodują absolutnie żadnych uszkodzeń.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

To też dopuszczalna nazwa, a nie wiem nawet z czego wynika. Pewnie ktoś kiedyś przeinaczył i tak zostało..
Czekam na relację z uprawy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Zakupiony był, w lipcu zeszłego roku. Do końca 2014-go nie rósł wcale. (Jakieś 200 m od mojego rośnie europejski. Utrzymał igły znacznie dłużej niż mój). Jesienią przebarwia się na żółtawy kolor. Tej jesieni postaram się wkleić zdjęcia. Co do długości igieł to wydawało mi się, że daurski miał dłuższe, ale w tym roku dokonam dokładniejszego porównania.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Witam ponownie. Nadszedł czas na dalszy ciąg opowieści. Przyrost jak na razie niewielki, widocznie jeszcze się ukorzenia. A teraz dalszy ciąg porównania z europejskim...

Zacznijmy od koloru. Dahurski jest znacznie ciemniejszy, niektórzy pewnie dopatrzą się jakiś nutek niebieskości (albo i jeszcze innych barw).
Obrazek Obrazek Obrazek

Przyrosty, również nieco różnią się wyglądem...

Obrazek

No i oczywiście jeżeli ktoś jeszcze nie zauważył różnicy w długości igieł, to dahurski ma sporo dłuższe.
Obrazek Obrazek Obrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Wydaje mi się, że u mnie rośnie ten modrzew. Wszystko się zgadza z opisem. Rośnie u mnie 5 lat i ma juz z 4m wysokości. Jest piękny i ładny kolor mają jego nowe przyrostu. :)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

No i obiecane fotki:



ObrazekObrazekObrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Witajcie. Mam do Was pytanie. Mój modrzew ma już gdzieś z 4 metry, ale pod ciężarem nowych przyrostow w połowie wysokości jest lekko przechylony ku prawej stronie . Zaczęło się to w lipcu. Czy on się wyprostuje?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Ale nie modrzew dahurski? :) Poszukaj na drugi raz ogólniejszego tematu. :wink:
No i daj mu palik.. Modrzewie za młodu, gdy za szybko rosną, lubią się pochylać i potem, choć strzała dalej idzie prosto, to pień pozostaje krzywy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Palika nie mogę mu dać bo to się zaczyna od 2,5 m. Do lata wszystko z nim było okej..
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

To kup jeden 12mb pręt zbrojeniowy (odpowiedniej średnicy) i przetnij na 3 części, albo 3 łaty ok. 4mb w jakiejś hurtowni budowlanej... Do tego jeszcze przyda się drabina (to akurat można pożyczyć) i trochę chęci...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski - uprawa

Post »

Piękny kolor świeżych igieł...


ObrazekObrazekObrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew dahurski (Larix gmelinii)

Post »

Coś nie bardzo mu warunki u mnie pasują... Jakoś nie rwie do nieba...


ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”