Podstawy dendrologii

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Podstawy dendrologii

Post »

...lub Ulmus parvifolia 'Yatsubusa', choć moim zdaniem on rośnie nieco szybciej od dwóch wymienionych poprzednio.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Wierzby sp.
Obejmuje krzywy, krzewinki i drzewa.
W Polsce mamy 30 gatunków.
Nie rośnie tylko w Australii i na Antarktydzie.
Większość uprawiana ozdobnie albo sadzona na pastwiskach , ostatnio coraz mniej .
Liście zrzucają na zimę.
Pokrój krzewów i drzew zwykle szeroki, wysoki, z dużą ilością konarów .
Kwiaty, najczęściej dwupienne, bez okwiatu , przybierają charakterystyczny kształt bazi (kotków) podobnie u topoli.
Przykładowe gatunki :
Wierzba Biała
Wierzba Iwa
Wierzba Płacząca
Wierzba Krucha
Wierzba Uszata...

Rozmnażanie , albo przez nasiona , wierzby same tak robią lub też wegetatywnie przez pędy (wystarczy włożyć do wody na okres około miesiąca)
Wierzby stosowanie są w lecznictwie : Kwas Salicylowy stąd też nazwa gat.
Sadzona w ogrodach głównie ze względu na walory estetyczne i łatwość w uprawie .
Zapobiegają erozji
Wikliniarstwo
Opał
Szybki wzrost liczony w m/rok
Miododajna.

Mam prośbę by nic dzisiaj nie pisać ! Jutro dodam zdjęcia !!!
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

I gdzie te zdjęcia? :D

A ja mam kilka uwag:
1. Nie wszystkie wierzby wykazują łatwość w rozmnażaniu wegetatywnym - np. iwa bardzo trudno się rozmnaża w ten sposób.
2. Nazwa łacińska kwasu salicylowego pochodzi od wierzby [nie odwrotnie], ponieważ to w niej znaleziono owy związek chemiczny. Nazwa salix ma stary, łaciński rodowód.
3. Zalecam czytanie postu przed kliknięciem 'wyślij' w celu eliminacji pewnych imperfekcji :wink: np. nazwy gatunkowe [biała, uszata itd.] piszemy małą literą, chyba, że pochodzą od nazwiska [wierzba Smitha etc.]

Wierzby mają dużą zdolność krzyżowania się między sobą, dzięki czemu w rejonach występowania dwóch gatunków występuje cała gama form pośrednich. Przykładowo w terenach lasów łęgowych występuje S.alba L. i S.fragilis L. oraz ich mieszaniec - Salix x rubens Schr. Jednak najnowsze doniesienia naukowe traktują także 'naszą' wierzbę kruchą jako mieszaniec [zapis: Salix x fragilis] wierzby białej z "prawdziwą" wierzbą kruchą - Salix euxina występującą w Europie Płd.-Wsch. i Azji Mniejszej (stąd Salix x rubens to albo synonim S.xfragilis albo krzyżówka krzyżówki z wierzbą białą - ale to są wierzbowate, tego nie ogarniesz na trzeźwo :lol: )

Ogólnie wierzby można podzielić na cztery grupy, z punktu widzenia ekologicznego:
1. Wierzby alpejskie i północne - małe krzewy lub krzewinki rosnące ponad górną granicą lasu oraz w tajdze i tundrze (wierzba zielna, wierzba żyłkowana, wierzba szwajcarska, wierzba lapońska itd.)
2. Wierzby bagien i torfowisk - z wodą stagnującą lub o bardzo wolnym ruchu - wierzba płożąca, wierzba rokita, wierzba uszata, wierzba szara...
3. Wierzby wąskolistne (ta nazwa występuje oficjalnie w literaturze naukowej) w.biała, w.krucha, w.purpurowa, w.wiciowa i w. migdałowa - wierzby towarzyszące wodom płynącym wymagające wody gruntowej przepływowej [tj. z zawartością tlenu], zwykle towarzyszące rzekom i potokom; ich istnienie zależne jest od występowania wezbrań, zwł. dużych, katastrofalnych - całkowicie niszczących płaty roślinności nadbrzeżnej dzięki czemu gatunki te są w stanie odnowić się w warunkach bardzo dobrego dostępu do światła i niewielkiej konkurencji ze strony innych roślin.
4. Pozostałe: tutaj można zaliczyć wierzbę iwę, częściowo wierzbę śląską - gatunki związane ze wczesnymi stadiami sukcesji leśnej; Iwa występuje praktycznie wszędzie - na nieużytkach, zrębach, polanach, wzdłuż dróg, na nasypach, dachach i w rynnach :heja W korzystnych warunkach wyrasta w całkiem wielkie drzewo [ponad 20 m.]. W.śląska występuje w górach aż do pietra kosówki gdzie tworzy zarośla, niżej w warunkach podobnych jak iwa. Jej młode liście mają czerwoną barwę.

Ogólnie troszkę boli mnie ogrodowa moda na 2-3 odmiany wierzb [iwa 'Pendula' a.k.a. 'Kilmarnock', S.integra 'Hakuro-Nishiki' czy S.purpurea 'Nana'] podczas gdy ciekawych form jest od groma.
Z ogrodniczego punktu widzenia spośród naszych rodzimych gatunków rarytasem może być Salix pentandra czyli wierzba pięciopręcikowa [syn. wierzba laurowa] o lśniących liściach i dość późno rozwijających się kotkach, które u egzemplarzy męskich prezentują się najładniej ze wszystkich wierzb gdyż dzięki pięciu pręcikom w kwiecie kotki są gęste. Okazy żeńskie wyglądają ciekawie pod koniec lata i jesienią, gdyż owocujące torebki z nasionami bardzo długo pozostają na drzewie, nieraz aż do okresu bezlistnego. Wierzby tej nie ma w ofercie żadnej ze szkółek, więc trzeba szukać samodzielnie - jest szeroko rozpowszechniona, ale nigdzie nie jest częsta, zasiedla źródliska, bagna, torfowiska i inne wilgotne gleby, dość częsta w górach [np. Bieszczady, Beskid Niski] nad brzegami potoków.
Ciekawa jest także wierzba siwa, której odmiana 'Angustifolia' ma wyjątkowo wąskie liście. Wierzba ta ma srebrzyste liście, wyglądem kojarzy się z roślinami śródziemnomorskimi. W naturze zasiedla kamieńce nad potokami i rzekami górskimi, i ze względu postępującej regulacji występuje coraz mniej licznie.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Dziękuję za spostrzeżenia ! ;:180

Kwiaty, u większości drzew podobne
Obrazek
Kora (u starych drzew)
Obrazek
Młode liście
Obrazek
Pokrój tu wierzby ogołowionej.
Obrazek Obrazek
Jeśli czegoś brakuje to dodam ;:333
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

A ja dziękuję za rozwiązanie mojej prywatnej zagadki - Salix pentandra - u mnie w okolicy mnóstwo jej rosnie, a ja za diabła nie wiedziałem co to.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Bardzo istotna informacja w temacie wierzb dotyczy ich reakcji na cięcie. Otóż jest to rodzaj drzew, które najlepiej znoszą cięcie spośród występujących w naszym klimacie. Wierzby należy wymienić w wąskim gronie drzew, które są w stanie znieść ogłowienie. Drewno ich jest jednak bardzo miękkie i kruche oraz podatne na próchnienie. Charakteryzują się sporą dynamiką zalewania ran kalusem, dzięki czemu radzą sobie z ogarnięciem szkód po cięciu. Wierzba krucha posiada najkruchsze drewno spośród rodzimych gatunków drzew.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Holenderscy osadnicy, głównie na terenie Żuław, pokazali zastosowanie wierzby na terenach podmokłych. Bo nie ma co ukrywać byli specjalistami w zakresie rekultywacji i osuszania gruntów. Stawiali mianowicie, ogrodzenia wzdłuż dróg z pali wierzbowych, przeplatane witkami i gałęziami. Ogrodzenia wierzbowe spełniały wieloraką rolę. Pobierały wodę z gruntu, przeplot ograniczał wiatry, a tym samym nawiewanie śniegu z pól na drogi. No i spełniał rolę normalnego ogrodzenia. Co więcej było to ogrodzenie "perpetum mobile", z ogrodzenia pozyskiwano materiał na nowe ogrodzenia. O roli witek wierzbowych, służących do wyplatania koszy itd. nawet nie wspominam. Co więcej, mało kto zdaje sobie sprawę, że dzisiejsze szpalery wierzb rosnących wzdłuż polnych dróg, to pozostałości dawnych płotów :D Wierzba to wspaniałe drzewo.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Tak to wspaniałe drzewo

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Emilko, patrząc na Twoje zdjęcia, od razu widzę album Edwarda Hartwiga "Wierzby" 1987r. Kto lubi to drzewo, winien obejrzeć, bo oddaje obraz polskiej wierzby jako element krajobrazu. Szczególnie te ogłowione.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

U mnie na pastwisku dużo takich rośnie ostatnie cięcie było w 2004 urosły w niebo , jestem ciekawy czy one zostaną drzewem czy takie jakie są ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Jeśli są którymiś z gatunków: biała, krucha, czerwona lub ich mieszańcem to wyrosną na drzewa.
http://www.poznajemydrzewaikrzewy.pl/

Tam są 3 testy dendrologiczne: dla podstawówki, gimnazjum i szkoły średniej. Sprawdźcie się. :D
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy dendrologii

Post »

A ja pochwale się swoimi wierzbami, które z pokroju przypominają topole, może olchy i wysokość ich też jest wyjątkowa. Są bardzo wysokie i bardzo proste. Takie nie wierzbowe. Mają tak 20-25 lat.

Obrazek
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Wygląda mi to na gęsto obsadzoną miedzę, z której rok-dwa lata temu wycięto większość drzew. Gdy rosły w zwarciu walczyły i "bujały" do góry. Ale mogę się mylić.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”