Ogławianie - METODYKA

Drzewa ozdobne
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Należało by zaznaczyć, iż ogławianie wierzb w przeszłości miało przede wszystkim znaczenie opałowe. Ponadto wierzby te były schronieniem dla wielu gatunków ptaków. A to co jest w tym czasie wyprawiane "woła o pomstę do nieba..."
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

I na wierzbach [a także topolach i grabach] ogławianie powinno się zakończyć, żaden inny gatunek nie znosi częstego demontażu korony. A już najbardziej mi żal ogłowionych brzóz... Historia donosi także o ogławianiu lip, dębów i buków na potrzeby pozyskania drewna o jakości opałowej - to jeszcze sprawdza się w lesie, jednak w mieście te trzy rodzaje mają i tak utrudnioną egzystencję, lepiej więc nie nadwyrężać ich cierpliwości.
Ważne, by w zieleni miejskiej kolejne ogłowienie nastąpiło poniżej poprzedniego - "rozeta" gałęzi wyrosła po poprzednim zabiegu zwykle kryje pod sobą objawy zgnilizny. W terenach bezleśnych ogłowione drzewa, które łatwo tworzą dziuple [np.wierzba] są bardzo cennym schronieniem dla ptaków, nietoperzy i wielu innych drobnych ssaków.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

"rozeta" gałęzi wyrosła po poprzednim zabiegu zwykle kryje pod sobą objawy zgnilizny
I najczęściej do samej nasady pnia.
A nawiązując do brzozy, to jej ogłowienie wiąże się automatycznie z koniecznością usunięcia martwego drzewa w przyszłym roku. :|
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Oj tu bym polemizował, gdyż wielokrotnie widziałem ogłowione brodawkowate i w dalszym ciągu żyją...
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

W moim mieście na przełomie IXX i XX w działał burmistrz, który kochał rośliny. 10 lat temu to było chyba najbardziej zielone miasto w Polsce. Było mnóstwo 100 letnich dębów lip, grabów, ale każdy kij ma dwa końce. Te drzewa przyciągnęły ptaki. To była plaga wron, gawronów, kawek. Na każdym drzewie było po kilka, kilkanaście gniazd. A na drzewach w okolicy stacji naliczyłam po 30.Był nawet program w telewizji co zrobić z ptakami. Proste - ogłowiono drzewa. Wiadomo te najstarsze, bo na nich były gniazda. Operacja była skuteczna. Liczebność ptaków zmniejszyła sie radykalnie. Ale 50% drzew nie przeżyło. W tym brzozy. Jesiony, graby, morwy mają się dobrze.Inne dużo gorzej. Trochę to smutne, bo dodając do tego szrotówkę dla kasztanów, zachwianie poziomu wód gruntowych dla topoli to teraz miasto nie straszy ptakami, a kikutami uschniętych drzew. Wniosek; ogławianie starych drzew jest bezpieczne tylko dla niektórych gatunków .
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Prawda emalia112. Słuszny wniosek. Dla niektórych gatunków i w odpowiednim wieku.
Marcin: nie widziałem jeszcze dorosłej brzozy, która po klasycznym ogłowieniu przeżyła. Jeśli dysponowałbyś takimi zdjęciami to pochwal się proszę, bo nie chcę mi się wierzyć.
No chyba, że masz na myśli coś takiego:
http://www.krosno24.pl/info/2009/kwiecien/imgw01.jpg
W tym przypadku są jeszcze jakieś nikłe szanse na przeżycie.
Natomiast klasyczne ogłowienie:
http://bi.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/im/bb/cb/e2/z148632 ... a-brzo.jpg
Nie pozostawia żadnych.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Miałem na myśli ten pierwszy przykład.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Pierwszy przykład to półogłowienie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Skąd biorą się fachowcy którzy ogławiają tak radykalnie brzozę? (mam na myśli drugie zdjęcie), oni po prostu muszą nie mieć pojęcia o tym co robią, dali piłę do ręki to tną.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Na tej drugiej fotce jest martwy pień brzozy. Grzyby go równo toczą.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

W mojej gminie ludzie, którzy robią przycinkę drzew, pojęcia nie mają, jak należy ciąć drzewa... To ludzie, z tzw. robót interwencyjnych... Jak im powiedziałam, że wierzby mogą ciąć, dosyć blisko głównego pnia, ale brzóz tak nie wolno, to mi powiedzieli, że mają prikaz od kierownika, inżyniera kanalizacji... Po awanturze, z mojej strony, brzóz ciąć nie będą... Ale przecież nie będę pilnować każdego drzewa w gminie, bo nie jestem w stanie fizycznym, tego zrobić...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

No to brawo za interwencję. Trzeba reagować. Choćby dla własnej satysfakcji..
Seedkris - pień martwy, nie mogło być inaczej. Widzimy owocniki hubiaka pospolitego. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogławianie - METODYKA

Post »

Zawsze przy takich akcjach można posłużyć się ustawą o ochronie przyrody:

Ustawa o ochronie przyrody
Dz.U.2013.0.627 t.j. - Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody

Art. 82. Prace i zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach
1. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów na terenach zieleni lub zadrzewieniach powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.
1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
2. Na drogach publicznych oraz ulicach i placach środki chemiczne powinny być stosowane w sposób najmniej szkodzący terenom zieleni oraz zadrzewieniom.
3. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje środków, jakie mogą być używane w miejscach, o których mowa w ust. 2, a także warunki ich stosowania, kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej oraz odpowiednich warunków utrzymania dróg i bezpieczeństwa korzystania z dróg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”