Jodła szlachetna ,, Glauca ,,(Abies procera)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

A piernik ją wie :lol: w sumie nigdy się nie pytałem, ale co najmniej 10. Rośnie u znajomego ogrodnika. Wyprowadzana na bonsai także ogromnych rozmiarów nie ma. Przez ostatnie dwie zimy nie ucierpiała wcale. Ja mam olbrzymią i też dostała parę razy po tyłku.
Miałem i na szlachetną chęć, ale mam wysoki poziom wód gruntowych i obecnie brak miejsca. Wiele osób jest glaucą zniechęconych ze względu na marny widok na wiosnę, rudo- różowe igły.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Ona ogólnie dużych rozmiarów nie osiąga bo rozmawiałem z facetem na giełdzie kwiatowej w Tychach i powiedział że w Polsce widział już kilka dorosłych jodeł szlach. glauca i maksymalnie 8 do 10 m wysokości wyciągają .A czy rudawo - brązowe igły jest to efekt przemarzania tej jodły czy czegoś innego ? Bo kilka razy to widziałem ale szybko drzewo te ubytki regeneruje .A czy ma Pan jakąś wiedzę odnośnie tych szyszek ogromnych jak to producenci opisują .Czy szczepienie tej jodły powoduje że wczas wchodzi w okres szyszkowania czy jest to taki zwykły chwyt marketingowy a na szyszki i tak trzeba duuużo czasu czekać ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Szczepione iglaki szybciej wchodzą w stan szyszkowania także nie jest to żadna ściema. Przykładem może być ta owa jodła znajomego, która ma szyszki / jodła silberlocke która aż oblepiona jest szyszkami czy też świerk. Na jesieni w tamtym roku kupiłem świerk, miał być niby Inversa, ale pokrój mi się nie zgadzał, okazało się Acrocona. Wziąłem pierwszy w dłoń i odstawiłem, potem drugi, ale z racji dziwactw pierwszy zawsze biorę :lol: i posadziłem. Drugi w szkółce szyszkował u mnie nie :;230
Inną kwestią jest fakt ,, zmuszenia '' jodły do szyszek. Opisywałem o tym w dziale jodła koreańska.

Rudo- różowe igły to mróz. Najgorzej jak nie ma śniegu i zaczyna wiać. Dlatego też powinna być sadzona w miejscu osłoniętym. W moich stronach od południa jest wiadomo najcieplej, ale i największe najzimniejsze paradoksalnie wiatry :roll:

Roślina przez ciebie tutaj opisywana jest typowa dla kolekcjonerów. Łanie wyeksponowana na pewno będzie zjawiskowym elementem w ogrodzie. Znajomy usadowił ją w sąsiedztwie kamieni, palisady drewnianej a na dole goździki różowe o sinych liściach okraszone to wszystko pobliskim / już nieistniejącym obecnie oczkiem wodnym.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Dzięki Wielkie robertP2 za odpowiedzi .Dziwi mnie fakt że tak mało osób na tym forum posiada ją w swoich ogrodach .Fakt , egzemplarze 4 czy 6 letnie na przykład swoje kosztują bo 6 letnia szczepiona jodła szlachetna ,, glauca ,, kosztuje od 100 do 130 zł .Ale jak wspominasz jest to zjawiskowe drzewko i warto mieć je w swoim ogrodzie .A niewiesz jak wygląda takie ,, zmuszanie ,, drzewka do wydawania wcześniej szyszek ? Jakie środki są używane do tego ? Czy może jakieś zabiegi stosują szkółkarze ? Pytam z czystej ciekawości .
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Ja mam 10 lat. Posadzona w lesie na polanie. Ziemia gliniasto piaszczysta. Rosie wolno. Jeszcze nie wytworzyła szyszek. Mocno zgrubiała w miejscu szczepienia. Ma teraz ponad 2 m wys.

Fotkę zrobię dopiero wiosną. Nie jest za ładna bo ciąłem gałązki na stroiki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Ale i tak musi być ładna skoro jest 10 lat u Ciebie :)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Mam posadzoną 4-letnią formę szczepioną 3 lata temu (razem 7 letni egzemplarz). Jak na razie szyszek się nie doczekałem...
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Mam nieodparte wrażenie, że trzeba tej jodle pomóc wyprodukować szyszki. Odpowiedni nawóz co wiosnę i w końcu się doczekacie. U nas nie klimat, żeby same z siebie się zdecydowały.
Patryk1990
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 lis 2014, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Dzika myślę że metod na przyspieszenie szyszkowania u takiej jodły szlachetnej ,, glauca ,, jest kilka.Np . odpowiednie przycinanie , nawożenie , sadzenie na nienajlepszym stanowisku itp. Tylko po co ? Kupować drzewko by je trochę ,, torturować ,, dla paru szyszek nie jest wg mnie dobre . Ponieważ z nasion z tych szyszek i tak nie urośnie w pełni taka sama roślina jak matka.Bo sadzonki w mniejszym lub większym stopniu powtarzają cechy rodzica .
PS. Wrzucajcie zdjęcia Swoich jodeł szlachetnych ,, glauca ,, :)
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Zbyszku, piękna sztuka :D

A ja bym nawoziła, gdyby zależało mi na szyszkach.
10-15 letnie drzewo jest już dość wysokie, a że szyszki pojawiają się w górnych partiach, trzeba będzie podziwiać je z drabiny.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Też mam takie wrażenie, że to świerk, zważywszy jeszcze na siłę wzrostu. Jodły początkowo rosną wszerz, z czasem dopiero wyciągają się w górę. Przynajmniej takie mam z różnymi jodłami doświadczenia.
agulina86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lis 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła Szlachetna ,, Glauca ,,

Post »

Dziękuję serdecznie. Cieszę się, że Was odnalazłam, będę mogła z kimś podzielić się moimi wrażeniami ogrodowymi ;) Zaraz wyszukam dobre zdjęcie, aby w pełni pokazała swoją klasę ;-) A mam do Was od razu pytanie. Czy może wiecie dlaczego na jednej z moich jodeł pokazują się białe kropeczki i dziwny nalot? ;:145 Czy może tak działać na nią zmiany temperatur? Jak mam jej pomóc? Dziękuję Wam Kochani za pomoc ;:131
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”