Czy sadzić jeszcze tuje i krzewy?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Czy sadzić jeszcze tuje i krzewy?

Post »

Tak jak w tytule , dopiero teraz uporaliśmy się z robotami na działce, która jest prawie cała przekopana, trawa będzie już siana na wiosnę.... posprzątana...... i zastanawiam się czy mogę jeszcze teraz w weekend posadzić tuje i jakieś krzewy ozdobne, myślę też o cebulkach kwiatków wiosennych. Mam obawy bo są zapowiedzi że od połowy października ma być śnieg??? (brrr!!!) i nie wiem czy roślinki nie zmarzną.
Proszę o rady
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Cebulki możesz jeszcze posadzić i okryć na zimę ,ale to dopiero po przymrozkach.Jeśli chodzi o krzewy to te liściaste jak najbardziej teraz po posadzeniu trzeba podlewać i na zimę zrobić kopczyki z ziemi no i okryć w zależności od gatunku i wymagań.Z iglakami to radziłabym na wiosnę bo one długo się ukorzeniają i już trochę późno na nie :roll:
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

a jezęli tije są kupione już w donicach i z korzeniami????
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Rośliny z bryłą ziemi (iglaste, zimozielone i duże egzemplarze) sadzimy jesienią lub wiosną w stanie spoczynku. Warunkiem przyjęcia się rośliny jest to, aby bryła była dobrze przerośnięta drobnymi korzeniami, zwarta, wilgotna, niepokruszona, proporcjonalna do wielkości rośliny.

Rośliny uprawiane w pojemnikach można wysadzać przez cały rok, za wyjątkiem, gdy gleba jest zmarznięta. Przed sadzeniem należy wstawić rośliny z pojemnikami (doniczkami) na kilka minut do wody lub obficie podlać w celu dobrego nasiąknięcia bryły.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dodatkowo przed posadzeniem warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych powinny rosnąć rośliny (pH, piaszczysta - gliniasta, uboga - żyzna......), aby zapewnić im prawidłowe warunki bytowania :!:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

dziękuję za odpowiedzi...:-)))
kupię w donicach i chyba jeszcze posadzę w ten weekend
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Możesz tuje z donic śmialo sadzić. Krzewy liściaste też. Po posadzeniu podlej je dobrze i pilnuj wilgotności. Przeczytaj http://poradnikogrodniczy.pl/iglaki2.php
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Ja bym jednak polemizowała w sprawie terminu sadzenia iglaków :roll: wystarczy wrzucić w googlach hasło "sadzenie iglaków" i pokażą się strony gdzie wyraźnie jest napisane,że nawet pojemnikowane sadzimy do końca września.Termin jeszcze nie jest przedawniony można spróbować ,ale zależy wiele od tego kiedy przyjdzie zima.Iglak powoli przerasta glebę ,a musi do zimy się dobrze zakotwiczyć chodzi tu nie tylko o mróz ,ale o suszę fizjologiczną.
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Lady-r pisze:Termin jeszcze nie jest przedawniony można spróbować ,ale zależy wiele od tego kiedy przyjdzie zima.Iglak powoli przerasta glebę ,a musi do zimy się dobrze zakotwiczyć chodzi tu nie tylko o mróz ,ale o suszę fizjologiczną.
Aniu w tym co piszesz jest dużo racji, jednak czy będzie im lepiej w donicach?
Ja w 90% staram się wszystkie rośliny (również iglaki) sadzić i przesadzać wiosną. Myślę jednak, że przesadzone z doniczek, mimo wszystko w gruncie będą miały lepsze warunki do przezimowania, niż przetrzymywane do wiosny w donicach.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Posadź swoje krzaczki. Lepiej przezimują w ziemi. Jeśli masz teren odkryty , narażony na wiatry przykryj małe krzaczki gałązkami świerka. Zabezpiecz korzenie okrywając je korą, lub sieczką ze słomy. Jeśli masz formy karłowate, zabezpiecz je koniecznie.
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Hmm ..Onka nie napisała czy już ma te krzewy kupione czy ma zamiar je jeszcze kupić. :wink:
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Rośliny z tzw "upraw kontenerowych" z założenia nie mają uszkodzonego systemu korzeniowego... Jeśli dają sobie radę na polu w dość eksremalnych warunkach - zestawione dniczka obok doniczki to dlaczego nie miałyby sobie dać rady posadzone w gruncie?

Susza fizlogiczna dotyczy roślin ronących zarówno w gruncie jak i pojemnikach....

Biorąc pod uwagę ograniczoną objętość pojemników i większe ryzyko zasolenia podłoża w takiej ograniczonej objętości problem jest większy dla roślin w donicach niż gruncie...
olenka33
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witajcie! Dziękuję z odpowiedzi (chodź różne) i dalej nie wiem co zrobić :-))
Nie mam jeszcze nic kupione, chce to zrobić teraz, w piątek lub w sobotę i posadzić, ale cały czas się wacham (waham??)................... ech podjęcie decyzji.............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”