Żywopłot - wymagania,koszty, podłoże,dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14

Ogołacanie od dołu spowodowane jest brakiem słońca.U mnie są na razie małe , ale jest żywopłot po drodze który ma ponad 15 lat i nic tam od spodu nie usycha.

a propos łączenia dobierać rośliny o podobnych wymaganiach i wzroście.Jałowiec lubi słońce , cis woli półcień
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
SloncePoludnia
50p
50p
Posty: 51
Od: 16 mar 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Dziękuję za informacje,

Z cisami nie powinno być problemu, bo na sąsiadniej działce stoi dom, który rzuca cień na moją część prawie przez cały dzień.Z kolei dalej jest pole i bardzo słonecznie, a więc dla jałowców idealnie.

A czy długo muszę czekać na 150 centymetrowy żywopłot z cisa?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... s*#p259345

Mój posadzony z małej sadzonki 15 cm ma w tej chwili 1,70 cm.Nie przycinany zajęło mu 8 lat.Z początku rzeczywiście po mału rósł ,a jak się wziął to te 40 cm przyrostu jak pisze Ania ma :wit

Sadzą 2-3 sztuki ma 1 m
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
SloncePoludnia
50p
50p
Posty: 51
Od: 16 mar 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Czy odmiana "Wojtek" też tak szybko rośnie?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Wojtek rośnie mniej więcej 10-12 cm na rok.Odmiana wąska kolumnowa.

Mam takie jedno pytanie jaki u Ciebie jest poziom wód gruntowych i zaleganie ewentualne wody po opadach tudzież na wiosnę ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
SloncePoludnia
50p
50p
Posty: 51
Od: 16 mar 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Poziom wód gruntowych jest wysoki.Gdy stawialiśmy fundament pod ogrodzenie to w wykopanym wcześniej rowie o głębokości 120 - 150 cm zbierała się na dnie woda. Było to w lipcu.

Tak na marginesie to w przyszłym roku chyba wykopię studnię.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Pytam sie dlatego, bo cis nie znosi zalegania wody , korzenie mu zgniją.Miałem podobny przypadek ze świerkiem kłującym /srebrnym / i dlatego musiałem zmienić koncepcje na świerk serbski.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
malawika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2011, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lovinek

Re: Żywopłot tuje Jak tanio się ogrodzić na dużej powierzchni?

Post »

Witam,
wracając do tematu, zakupiłam masę sztobrów ligustru zimozielonego dostając przy okazji dereń od Pana, który sprzedawał je na alle. Bardzo ładnie zaczęły się przyjmować (piter1575). Dodatkowo wkomponujemy mirabelki, irgę, tarninę i dziką różę. Mam nadzieję, że zyskamy dzięki temu ptasich sprzymierzeńców.
Na froncie: jałowce scyrockett z szmaragami, które wylądują przy ulicy. Takie połączenie na wypadek, gdyby jałowce się "popsuły" czym straszą w wielu wątkach.

Co do bezpieczeństwa kotów, zdecydowaliśmy się jednak na siatkę z pastuchem na jej zwieńczeniu. Koty będą miały dla siebie ok. 120 metrów. Dzięki temu też inne stworzenia będą bezpieczne.

Jeszcze raz ogromne Dzięki za wszelkie podpowiedzi i zdjęcia.
SloncePoludnia
50p
50p
Posty: 51
Od: 16 mar 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Miejsce pod żywopłot

Post »

Odświeżam temat :wit
Po kilku miesiącach główkowania zdecydowałem się na żywopłot z buka ;:138 Zastanawiałem się nad odmianą o purpurowych liściach, ale ostatecznie stwierdziłem, że posadzę najbardziej pospolitą.Wysokość żywopłotu to docelowo 170-180 cm.

Byłem w szkółce, aby zorientować się w cenach i właściciel powiedział mi, że mogę posadzić nawet 1,5 metrowe buki w jednym rzędzie i dzięki temu uzyskam ładny żywopłot.Sam nie wiem :? Czy tak wysokie buki wypuszczą nowe gałązki z pnia po przycięciu wierzchołka?Czy rozkrzewią się od dołu?
tex545
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam
na granicy działki posadziliśmy w eleganckim równym rządku tuje. odgrodziliśmy ten pas od trawnika takim falowanym plastikiem a pod tuje nasypaliśmy kamienie ozdobne (wielkości około 3cm, okrągłe). Pod spód wyłożyliśmy grubą fizelinę ogrodniczą, żeby nie przerastała trawa. Użyliśmy fizelinę, bo przepuszcza wodę - nie chcieliśmy "zadusić" tuj jakaś sztuczną folią.
Niestety trawa zaczęła przerastać - fizelina nie jest porwana a mimo to jakimś cudem trawa przerasta. Zaczęłam to pielić i jest to bardzooooo żmudne zajęcie - muszę przegarnąć te kamienie, żeby odsunąć nasadę kępy trawy i ją wyrwać - same wyrywanie nie jest trudne, bo trawa (perz) ma korzenie pod folią - więc wyrywam tylko to co na wierzchu. co za tym idzie- wiadomo, ze skoro korzenie pozostały pod folią za jakiś czas trawa znowu wyrośnie. Czyli Syzyfowa praca!.
co robić?
czy mogę to czymś spryskać? ale boje się że środek wpłynie niekorzystnie na moje tuje.
A może trzeba zmienić fizelinę na jakąś folię?
Albo użyć kory to zasypania podłoża a nie kamieni?.
Proszę o poradę - może mieliście podobne przeboje.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje jako żywopłot a na ziemi obsypane kamieniami - ZARASTA

Post »

Wyrywaniem pogorszysz sprawę. Jak to perz to on wyjdzie nawet przez folię, nie ma na niego rady, zmiana nic nie da. Kup opryskiwacz i osłonę do niego, opryskaj perz roundapem i problem zniknie na 1-2 miesięcy.
tex545 pisze: A może trzeba zmienić fizelinę na jakąś folię?
Żadnej folii. Masz agrowłókninę czy agrotkaninę? perz urośnie nawet na kamieniu, wystarczy żeby miał trochę wody.
tex545
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje jako żywopłot a na ziemi obsypane kamieniami - ZARASTA

Post »

a ten Roundap nie zniszczy mi tuj?

mam agrowłókninę ale taką grubszą
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje jako żywopłot a na ziemi obsypane kamieniami - ZARASTA

Post »

Do tego zakłada się osłonę zeby nie lać po żywotnikach, możesz zamiast pryskać to pędzelekiem pomaluj perz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”