Bez czarny (Sambucus) o kolorowych liściach

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Mam 3 bzy: zwykły (mówią, że to lekarski), żółtolistny (chyba aurea) i czarny (zapomniałam jaka odmiana, sprawdzę jak pojadę na działkę). Najwolniej rośnie czarny, jest piękny. Ten żółto-limonkowy urósł przez dwa sezony do wysokości ponad 2m. Teraz ma sporo owoców. I mam pytanie: czy owoce tego aurea są jadalne?
Owoce tego zwykłego opadły, nie zdążyłam zebrać.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Ne wiem, może jestem niedoinformowana, ale nie słyszałam o czarnym bzie z żółtymi liśćmi. Za to o bzie koralowym z żółtymi tak. Często ludzie sadzą obok bez czarny z ciemnymi liśćmi (owoce jadalne, właściwości dokładnie takie same jak z liśćmi zielonymi) a obok bez koralowy z żółtymi.,
W każdym razie bez koralowy z żółtymi liśćmi nie jest jadalny dla ludzi. Ptaki natomiast luuuubią.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Słyszałam , że taki właśnie jest i nawet sam przyszedł na moją działkę :;230 .
Mam koralowy aureum a tu chyba ptaki przyniosły taki prezent , chociaż u nikogo w mojej okolicy nie widziałam takiej rośliny .
Pozdrawiam :wit Beata

Obrazek
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Kilka dni temu zrobiłam reklamację na mój bez czarny black tower , który kupiłam wysyłkowo na wiosnę tamtego roku bo cały czas nie dawał mi spokoju .Na podstawie zdjęcia , które jest pierwsze na poprzedniej stronie reklamacja została uznana , jest to pewnie black beauty .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Taki właśnie bez kupiłam i przez 2 sezony (przy silnym cięciu - nie żałowałam) urósł ponad 2m. Teraz po Waszych odpowiedziach, za które dziękuje - zaczęłam szukać po internecie i wydaje mi się, że jest to bez czarny Aurea. Tutaj jest foto:


Niby przy opisie tego bzu jest napisane, że owoce zawierają sporo witamin itd. i sa jadalne. Z ostrożności chciałam dowiedzieć się, czy ktoś z Was wykorzystywał owoce tego AUREA?

Bez koralowy mam także, ale ten ma jagody czerwone. Ten bez trzeba będzie chyba usunąć, bo nie można dać sobie rady z mszycami. W tym roku tragiczne to było.
Z tego wynika, że bez Aurea to jest:
1 Bez koralowy - Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea'
2. Bez czarny -Sambucus nigra 'Aurea'

Czy mam rację? A tegoroczne owoce już zostały pożarte przez ptaki.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Masz rację :D
Tzn. oprócz Plumosa aurea jest jeszcze jedna odmiana koralowego złotolistna, "Sutherland Gold" ale jak dla mnie różnią się tylko nazwą :wink:
Dziwi mnie to, co piszesz o mszycach, u mnie nie ma wcale(odpukać) na koralowym ;:oj Żal by mi było usuwać, jest piękny.
Co do Sambucus nigra 'Aurea" faktycznie rośnie bardzo silnie, ja mój powoli wyprowadzam na drzewko, żeby mnie nie zjadł :wink: Owoce na nim jeszcze są, ptaki zdecydowanie najpierw opędzlowują zwykły czarny bez. Ja też ich nie używam, wolę, żeby zdobiły ogród do końca.
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Święta prawda,upewniłaś mnie, że mam rację. Widzę, że nie jesteś zwolenniczką wykorzystywania owoców bzu. Ja chciałam zrobić sok od przeziębień i stąd były wątpliwości.

-- 4 lis 2014, o 20:27 --

Ale poddałaś mi myśl z tym wyprowadzeniem na drzewko, muszę to zrobić. Koralowy rośnie u mnie w cieniu, ma tylko zachodnie słońce i też trochę ograniczone. Może to było przyczyną tych mszyc. Zobaczymy co będzie w przyszłym roku. Do wiosny zostało 138 dni.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Jestem zwolenniczką wykorzystywania owoców ale u mnie nikt ich nie chce- dzieciaki chyba mają traumę po czasach, gdy w nie pchałam przy każdym przeziębieniu nie pytając :wink: Robię syrop i fizz z kwiatów, to wszystkim wchodzi :D U mnie jest zagłębie dzikich bzów, nie ma potrzeby szarpać swoich.
Mój aurea też ma światło tylko od zachodu, może Twój po prostu jest za gęsty i warto by go przeciąć? Albo prysnąć mydłem ogrodniczym z sodką przeciw tym mszycom?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bez czarny Black Tower - Rozmnażanie

Post »

Czy bez czarny odmianę Black Tower da się rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych czy półzdrewniałych ?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Rozmnażałam z dobrym skutkiem z zielnych i koralowy i czarny , ze zdrewniałych szkoda zachodu ani jedna .
Beata ;:3
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Mój kilkuletni ok.2 m czarny bez wygląda, jak powinien wyglądać z miesiąc temu.Ma małe listki, widać zaczątki kwiatostanów, ale wzrost jakby zahamowany, przyrosty małe, lekko więdną.Były mszyce jak co roku, ale one nigdy tak nie hamowały wzrostu.Opryskałam, ale poprawy nie widać :roll:
Grasowały tam kiedyś nornice, może podżarły? Jednak poruszałam nim, nie kiwa się, sucho nie ma.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

U mnie tak było jak przesadziłam jesienią bez koralowy . Na wiosnę niby wypuszczał listki ,ale wszystko więdło i przez całe lato 1 gałąź została i kilka małych przyrostów od korzenia . W tym i ta gałąź przycięta zresztą też padła i są tylko te przyrosty od korzenia . Łatwo się rozmnaża więc w tamtym roku ukorzeniłam gałązki zielne i mam dodatkowo dwie sadzonki :)
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Mój bidula bierze się za kwitnienie.

Obrazek
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”