Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kordzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 kwie 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Post »

Witam drodzy miłośnicy ogrodów. Z góry przepraszam jeżeli taki temat już był, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż wczoraj zasadziłem na skarpie kilka jałowców, kupując je w szkółce zaopatrzyłem sie również w torf kwaśny o odczynie 3.5 pH (pierwsze skojarzenie iglaki = kwaśna gleba) i chyba zrobiłem duży błąd, gdyż dopiero szperając w internecie dowiedziałem się, że jałowce preferują jednak pH w okolicach 5-6. Sadząc je mieszałem torf z wykopaną ziemią (z przewagą torfu) oraz dodawałem piasku "na oko". W związku z tym mam pytanie, czy jałowce poradzą sobie w tych warunkach czy może zastosować dolomit w celu zwiększenia pH? Oraz drugie pytanko, wokół jałowców będę siał trawę, czy dobrym pomysłem jest zrobienie z obrzeży trawnikowych okręgów o średnicy 60 cm wokół nich i wyściółkowanie np. korą tak aby trawa nie zakłócała wzrostu? Z góry zaznaczam, że rośliny okrywkowe czy agrowłóknina zamiast trawy nie wchodzą w grę. Serdecznie dziękuje za rady.

Posadzone jałowce to odmiany: wirgilijski grey owl, conferta allgold, pfitzera lbue and gold oraz pospolity repanda.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Post »

Kompletnie niepotrzebny wydatek ten torf pod jałowce,które są bardzo tolerancyjne wobec pH
choć w zależności od odmiany mogą mieć pewne preferencje jak np skalne,które najbardziej lubią wapienne gleby i chińskie,dla których najlepsze jest pH koło obojętnego i w obu przypadkach najlepsza jest dla nich niezbyt żyzna i przepuszczalna piaszczysto gliniasta gleba niż torfowa ale tak jak już wcześniej napisałem tolerują bardzo szeroki zakres pH i wiele różnego rodzaju gleb poza takimi gdzie tworzą się zastoiny wodne.Jeśli pH jest teraz bardzo niskie to też będą rosnąć ale dobrze im zrobi podniesienie tak do około 6.
Kordzio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 kwie 2014, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Post »

Dzięki za zainteresowanie tematem. Teraz pytanie - w jaki sposób podnieść pH do 6? mam do dyspozycji dolomit, jakieś sugestie jak się za to zabrać?
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Post »

Sama nazwa "jałowce" pochodzi od tego ze urosna nawet na jałowych glebach:)
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Znowu te jałowce, pytanie odnośnie sadzenia

Post »

Kordzio pisze:Dzięki za zainteresowanie tematem. Teraz pytanie - w jaki sposób podnieść pH do 6? mam do dyspozycji dolomit, jakieś sugestie jak się za to zabrać?
Jeśli masz w postaci pyłu to rozsyp kilka garstek. Dobry też jest popiół drzewny najlepiej z drzew liściastych - podnosi pH i dostarcza wiele różnych minerałów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”