Brzoza.Cięcie i formowanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Po 30 latach, to i ja się rozpadnę :wink: .
Byłam dziś na działce. Brzozy nie puszczają soków z ciętych miejsc. Cięcie było radykalne. Po lekturze wpisów przestrzegających przed takim cięciem obawiam się nieco. No, ale nie chcę mieć brzóz pięknych tylko na górze i zacieniających pół działki więc cięte były i będą w myśl zasady, że tabakiera dla nosa a nie odwrotnie.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Cięta brzoza może się pewnej wiosny nie obudzić.Właśnie usunęliśmy taką, którą teść swego czasu ciął w starszym wieku (brzoza, nie teść) i po ostatnim suchym lecie wiosną nie odbiła.Cieszę się, że uschła, bo patrzeć na nią nie mogłam po tych cięciach.Żeby mieć w zasięgu wzroku to posadzić Youngii i na ma problemu z cięciem, choć trochę korygować też czasem trzeba tę formę, ale tego tak nie widać i nie razi jak w przypadku zwykłej.
Myślę, że problem wynika stąd, ze sadzonki brzozy są łatwo dostępne i czasami ludzie sadzą je bez zastanowienia w nieodpowiednich miejscach i jeszcze na dodatek to drzewa szybko rosnące.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Nie podoba mi się Youngii, nie lubię "płaczących". Podobają mi się moje. Rok po cięciu formuje się ładna korona i cieszy oko przez kilka lat, do następnego cięcia. Teraz moje brzozy wyglądają brzydko i też się trochę boję, co będzie w przyszłym sezonie. Liczę na to, że tak, jak do tej pory, po prostu zaczną odrastać.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

To jest wybór osobisty każdego właściciela, ale mam obowiązek uciąć wszelkie spekulacje, co do znoszenia cięć przez brzozy. To jest najgorzej znoszący cięcie rodzaj drzew rosnących w Polsce. Pod każdym względem. Konieczne cięcia powinny ograniczać się do korekcji i kosmetyki i być wykonywane w sierpniu z zabezpieczaniem ran.
Żeby uprzedzić kolejne odpowiedzi - młode brzozy mogą znosić cięcie, ale tylko podczas pełnej wegetacji i wszystkie uszkodzenia wychodzą po latach. Silnie cięte brzozy żyją 1/5 do 1/10 swojej genetycznej długości życia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
an162162
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Za póżno to przeczytałam :( Dzisiaj zrobiliśmy kuku naszym brzózkom samosiejkom - obcięliśmy dolne gałązki. to straszne! brak doświadczenia i bezmyślność :-(
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Jeśli młode brzozy i cienkie gałązki na pniu to nie będzie strat. Gorzej dzieje się w wypadku usuwania gałęzi górnych partii korony i wierzchołków.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
delta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2017, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krwawiąca brzoza

Post »

Dzień dobry,

moi rodzice niedawno zdecydowali się (korzystając z okazji - przejeżdżającej ekipy z piłą do cięcia drzew) przyciąć niewygodnie rosnące gałęzie brzozy stojącej przed moją działką. Niestety - jak powiedziała mi pewna kompetentna osoba - zrobili to zbyt późno - na początku marca.
Z miejsca odcięcia cały czas sączy się sok brzozowy i wydaje mi się, że z upływem czasu spływa go nawet coraz więcej. Miejsce to przyciąga też chmarę owadów. Obawiam się, że w drzewo może wedrzeć się grzyb, albo jakieś pasożyty - co poskutkuje tym, że drzewo umrze.

Proszę o radę jakie kroki mam podjąć w celu zabezpieczenia i uratowania drzewa.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Czy cięcia zostały wykonane na obrączkę i jakie są średnice ran w stosunku do średnicy pnia/konarów?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Brzozy różnią się budową od innych drzew, są jednopienne. Podstawowym błędem jest skracanie wierzchołka pnia, co powoduje wypływ soków, a w konsekwencji obumarcie(wyschnięcie) drzewa. Nie wiem czy to pomorze, ale można spróbować zabezpieczyć skaleczenie maścią ogrodniczą do zabezpieczania ran u drzew - bo bardziej brzozie zaszkodzić już nie można..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Dodam że chodzi mi o radykalne cięcia/skracanie korony, w trakcie kiedy roślina wznawia wzrost.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Brzozy są owszem jednopienne, ale to akurat zupełnie inne zagadnienie.
Zabezpieczanie ran po cięciu brzóz to w przypadku większych ran konieczność, z tym że przypominam raz jeszcze, że tniemy je jeśli musimy latem i to delikatnie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Malgosia12312
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Witam serdecznie po raz pierwszy na forum. Moje pytanie dotyczy niekoniecznie cięcia brzóz, ale jest trochę pokrewne. Mianowicie jesienią zeszłego roku posadziła brzozy zakupione w szkółce - około 3 - 3.5 metra wysokości. Dbałam o nie bardzo - podlewanie po posadzeniu, dużo miejsca itp. Na wiosnę niestety część gałęzi, głównie dolnych, choć nie we wszystkich przypadkach, nie odbiła. :cry: Jaka może byc tego przyczyna? Usunąć je, czy jest jeszcze szansa, że odżyją?
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Małgosia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Tak mogło być,myślę że tak zareagowały na nowe miejsce ,sadzenie i wiele innych czynników.Ja na swoich brzozach takie pędy obcinam przy tym formuję w taki sposób drzewo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”