Brzoza.Cięcie i formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Domowniczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 gru 2009, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Mam brzozę na balkonie w donicy na czwartym piętrze.Ma 2,5m Wysokości i nie mogłam pozwolić, żeby wyżej rosła.Przycięłam stożek wzrostu w styczniu czy lutym. Rozgałęzia się na boki i o to mi chodzi.A ptaki biją się o terytorium przy moim balkonie. Kiedyś byłam tego świadkiem. Nie sądziłam, że drzewo na balkonie to taka ważna sprawa, zwłaszcza że pod balkonem rośnie mały gaik.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Im wyżej tym lepiej dla ptaków :)
Awatar użytkownika
sylwia13
50p
50p
Posty: 60
Od: 15 maja 2010, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Witam, kupiłam właśnie brzozę szczepioną i ma tylko kilka gałązek, czy ją mogę teraz przyciąć żeby puszczała nowe głązki?
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Sylwia, napisz coś więcej o swojej brzozie. Co to za odmiana? Jak byś chciała, żeby Twoja brzoza wyglądała, kiedy dorośnie? W jakim miejscu ją posadzisz/posadziłaś (słońce, cień, przy domu, na trawniku, na rabacie)? Z moich doświadczeń wynika, ze brzoza potrzebuje 2-3 lat żeby się rozbujać. W pierwszym sezonie prawie nie rośnie do góry, tylko rozbudowuje korzenie. A potem jak strzeli to trudno za nią nadążyć ;). Zbyt pochopne cięcie może zaburzyć jej naturalny pokrój.
Agata
Awatar użytkownika
sylwia13
50p
50p
Posty: 60
Od: 15 maja 2010, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Chciałabym żeby powstał z niej parasol. Oto zdjęcia mojej brzozy. A kiedy najlepiej ją przycinać i na jakiej długości od pnia?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Och... Nie przycinać wcale! Kupiłaś odmianę 'Youngii', która została wyhodowana po to by sama z siebie tworzyć parasol. Sadzimy i patrzymy jak "się samo" robi.
Jedynie, w przypadku tej odmiany, pilnujemy by z miejsca poniżej szczepienia nie wybiła "dziczka" gdzieś tam w górę- ją oczywiście obcinamy. Zostaje sama fontanna :D .
A z przycinaniem- dopiero za parę lat możesz pomyśleć o ewentualnym prześwietleniu korony czy przycięciu brzozowej "spódniczki" by nie walała się po trawniku :D .
Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
sylwia13
50p
50p
Posty: 60
Od: 15 maja 2010, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Ok. Dziękuję za odpowiedź :wink:
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Witam Was,.. bardzo cenne uwagi,... będę formował kilka swoich brzóz,...
,... a teraz, wybaczcie, pytanie trochę jakby obok tematu,. ale myślę, że się przyda na forum, i gdzieś tu jest odpowiedź,..
...
Odległość od brzozy innych krzewów i drzew,. a także żywopłotu,...
-
na ile negatywny jest wpływ brzozy rosnącej na przykład 1 m od żywopłotu z tui lub cyprysów,. ?
,.... czy trzeba je dodatkowo dokarmiać,.. czy mogą po prostu współistnieć?
... słyszałem, ze brzoza bardzo wyjaławia glebę wokół siebie,..
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

U mnie tuje posadzone z brzózkami radzą sobie dobrze, ale były sadzone razem. Teraz byłoby ciężko coś dosadzić.
pozdrawiam Joasia
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Dziękuję Joasiu za to info,.. ,... nie piszesz w jakiej odległości od siebie były sadzone,.. myślę, że jest istotne czy w odległości 1 m,.. czy może pół metra,... kiedy to drzewa zaczynają konkurować ze sobą o przestrzeń i składniki pokarmowe,...
mój żywopłot będę formował w sposób jak najbardziej urozmaicony ,.. i kolorowy,... ot ,.taki charakter,.. :-)
,.. a brzozy po prostu lubię,... i myślę, ze brzóz w wybranych miejscach może wyglądać ok,. :-)
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Jedna brzózka rośnie w odległości ok 1 metra i już ma pień otulony przez tuję. Ja też bardzo lubię brzozy i dlatego rosną, ale są dosyć kłopotliwe i nie przesadzałabym z ich ilością. Nie są niczym nawożone, chyba, że przy okazji nawożenia trawnika. Pozdrawiam
pozdrawiam Joasia
Awatar użytkownika
marko7
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 mar 2010, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie_ północ

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Bardzo dziękuję Joasiu ,.. za ta konkretną odpowiedź,.. :-)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

abelia pisze:Jedna brzózka rośnie w odległości ok 1 metra i już ma pień otulony przez tuję. Ja też bardzo lubię brzozy i dlatego rosną, ale są dosyć kłopotliwe i nie przesadzałabym z ich ilością. Nie są niczym nawożone, chyba, że przy okazji nawożenia trawnika. Pozdrawiam
Tuja padnie... kwestia czasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”