Brzoza.Cięcie i formowanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kajtulo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lis 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Jarko,
czy mógłbym prosić o odpowiedź na moje wcześniejsze pytanko?
Czy jest szansa na koegzystencję olszy szarej i brzozy?
Z tego co wyczytałem olsza lubi tereny podmokłe, wilgotne - w takim też zakątku rośnie u mnie.
Czy posadzone w pobliżu brzozy moga wyciągnąć całą wodę i olsze uschną?

Będę szczerze obowiązany za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Kajtulo. Odpowiedz nie jest prosta. W istocie, oba gatunki w naturze preferują zgoła odmienne warunki środowiskowe, dlatego bardzo rzadko występują w tych samych siedliskach. Ponadto warunki siedliskowe poszczególnych odmian każdego z gatunku potrafią bardzo się różnić. Nie zapominajmy, że w przyrodzie większość zachodzących procesów jest dynamicznych, zmiennych. Miałem okazje obserwować, jak przez wiele lat co prawda, ale jednak, młodnik a póżniej las brzozowo-akacjowo-sosnowy prawie osuszył bagnisty teren o pow. ok. 2 ha porośnięty olchą. Ale trwało to ok. 40 lat, a pewnie i inne czynniki miały na to wpływ. Znam też przykład odwrotny, gdy w wyniku prac melioracyjnych doszło do nieprzewidzianego corocznego wiosennego rozlewiska w lesie o bardzo dużym natężeniu brzóz. Tu, już po ok.15 latach brzozy nie wytrzymały takich warunków, i padały jedna po drugiej, i stopniowo zaczęły pojawiać się olchy. Tak że nie ma reguły, ogromna ilość czynników o tym decyduje. I na pewno w tym względzie nic nie dzieje się gwałtownie. Zawsze można poobserwować i jak zauważy się niepożądane skutki, można skutecznie przeciwdziałać.
kajtulo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 lis 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Serdecznie dziękuję za odpowiedź!
W takim razie poczekam, pooglądam - będę bacznie obserwował, czy brzozy nie niszczą mojego małego olchowego lasu :)
Dzięki raz jeszcze :D
luksik88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2012, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Drodzy forumowicze, popelnilem błąd gdyz przyciąłem moją brzoze płaczącą tydzien temu. Poprzycinałem gałązki o bardzo małej średnicy i teraz mam problem gdyż od tygodnia już lecą z niej soki. Powiedzcie mi czy się nie wypłacze sie i czy jest sens by coś z tym zrobić?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Spokojnie obserwuj sytuacje.I tak juz nic nie poradzisz.Bedzie dobrze.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
luksik88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2012, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Ale to nie da się już z tym nic zrobić, są to bardzo małe gałązki ale jest i troche i tak pokapuje.
Dziś rano wstałem liczylem ze moze juz przestanie, a tu dalej z niej kapie... ;:223

Tak wygląda brzózka, właściwie znaczna większość małych gałązek widocznych na zdjęciu została przycięta. Posiadam dwa takie drzewka i niestety dwa poprzycinałem...
Obrazek

I smarowidło, które znalazłem na strychu, z tym że jest chyba przeterminowane bo do 2006 r.,mysliscie ze mimo to mozna je użyc?
Obrazek
Obrazek
MisiaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Witam, mam w ogrodzie małą zwykłą brzozę (typu jak rosną na polu:)). Bardzo chciałabym z czasem przyciąć ją na ksztalt parasola. Proszę o pomoc jak i kiedy to zrobić!!! No i czy w ogóle jest to możliwe? Z góry dziękuję za pomoc ;:180
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Misia, na kształt parasola zwykłej brzozy nie przytniesz. Te na zdjęciach to szczepione na odpowiedniej wysokości odmiany karłowate płaczące. Normalna polna brzoza rośnie na 25m (8 pięter bloku). Nawet intensywnie cięta będzie dążyć do góry i do słońca. Wiem, bo prowadzę swoje brzozy na krzaczory. Przez pierwsze 3-4 lata dają się opanować, a potem już drabiny nie starcza. Ciąć można w dwóch terminach: późnozimowy (już za późno, już ruszyły soki i brzozy płaczą) i późnoletni.
Agata
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

MisiaP pisze:Witam, mam w ogrodzie małą zwykłą brzozę (typu jak rosną na polu:)). Bardzo chciałabym z czasem przyciąć ją na ksztalt parasola. Proszę o pomoc jak i kiedy to zrobić!!! No i czy w ogóle jest to możliwe? Z góry dziękuję za pomoc ;:180
Aby mieć samo kształtujący sie parasol wystarczy posadzić Betula pendula 'Youngii'
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
MisiaP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Dzięki za odpowiedź i wskazówki, na weekend rozejrzę się polecaną odmianą a moją "starą" brzózkę przesadzę za płot:). Niech rośnie swobodnie bez cięcia :)
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Z doświadczenia wiem ,że kształt parasola można uzyskać ,ale również wiem ile to czasu wymaga ,Cięcie zaczyna się od wiosny i trwa do samego lata.Nie powiem sam efekt był fajny ale zbyt krótki .
Pozdrawiam :wit
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Napoleon pisze:
MisiaP pisze:Witam, mam w ogrodzie małą zwykłą brzozę (typu jak rosną na polu:)). Bardzo chciałabym z czasem przyciąć ją na ksztalt parasola. Proszę o pomoc jak i kiedy to zrobić!!! No i czy w ogóle jest to możliwe? Z góry dziękuję za pomoc ;:180
Aby mieć samo kształtujący sie parasol wystarczy posadzić Betula pendula 'Youngii'


Tak jest a zwykłą nieszczepioną zostawić w spokoju.
Nie poprawiać natury.Poprawiać naturę to jakby chcieć poprawić samego Pana Boga.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Ja przycinam każdej jesieni po spadnięciu liści. Przycinam tak, by wystarczył mi tylko ręczny sekator. Gałęzie zaś mielę w rozdrabniaczu i ściółkuję pod brzozą i iglakami. A potem na tej ściółce wyrastają boczniaki i shiitake.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”