Świerka serbski, proszę o pomoc

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Basia7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerka serbski, proszę o pomoc

Post »

Witam!
Proszę o pomoc w sprawie świerków serbskich, posadziłam drzewka 1,5 miesiąca temu, do dołu wsypałam torfu ogród. 3,5-4,5pH codziennie są podlewane oprócz dni z intensywnymi opadami, kilka dni temu zauważyłam na igłach żółto- brązowe plamki, nie wiem co to jest i jaką iść drogą pomocy drzewkom?

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zmoderował marcinpruszcz
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na igłach świerka serbskiego, proszę o pomoc

Post »

1.Nie potrzebny ten torf/ akurat serb woli wapienne gleby ale w sumie urośnie praktycznie wszędzie
2. Nie lej codziennie wody
3. Jak półtora miesiąca to swoje musi odchorować.
4. Nie nawozić/ o ile nie było to nic nie sypać
5. Nic złego się nie dzieje. / ja niedawno też sadziłem i przy upalnym dniu trochę zrudziały dolne pędy. Nic mu nie będzie
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: plamy na igłach świerka serbskiego, proszę o pomoc

Post »

Szkodliwy ten torf + zalewanie :? , ale może wyjdą z tego.Po co kombinować, posadzić do takiej gleby jak jest na działce i podlewać umiarkowanie w miarę przesychania.Serbskie wolą cięższe, wapienne gleby, jednak na wietrznych stanowiskach mogą ulegać przechylaniu z racji wąskiej sylwetki i płytszego ukorzeniania się na takich glebach i tym samym braku stabilności.
Basia7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na igłach świerka serbskiego, proszę o pomoc

Post »

dzięki robertP2, mam jeszcze jedno pytanie: ile czasu potrzebują świerki serbskie na odchorowanie po przesadzeniu? A cz możliwe, że je przelałam i złapał je jakiś grzyb, jak często mam je podlewać?



dzięki selli7

Torf do serbów dała pani w ogrodnictwie i kazała lać wodę na początek żeby korzenie poszły dalej w ziemię teraz się zastanawiam czy mam wykopać te świerki i wyczyścić z tego torfu i dać do cięższej ziemi
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: plamy na igłach świerka serbskiego, proszę o pomoc

Post »

Sprzedają rośliny to i przy okazji worek siuwareksu. Jaką masz glebę w ogrodzie ?
Podlewać raz na jakiś czas. I najlepiej rano lub wieczorem koło 18-20 .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerka serbski, proszę o pomoc

Post »

Rok temu sadziłem swoje serby i nic takiego nie było, dość szybko wypuściły odrosty a w tym sezonie to takie po 20 cm mają szczytowe a boczne po 10 cm przyrosty. Też dałem ziemi do iglaków ale mało, bo kupiłem tylko worek i nie wystarczyło, jak się okazuje to dobrze bo serby lubią wapienne ziemie. Nie nawoziłem po sadzeniu, bo jak nie ma co jeść to szuka i korzenie puszcza głebiej. To brązowe to może być od przelania, jak stoi woda to korzenie atakuje grzyb z braku tlenu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”