Przycinanie gałęzi - sosna

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
boniu747
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przycinanie gałęzi - sosna

Post »

Hej,
Mam pytanie odnośnie przycinania gałęzi pod kątem prawnym. Ale od początku, na mojej działce rośnie kilka sosen mających już kilkadziesiąt lat także całkiem konkretnych. Część gałęzi dolnych zamarła lub zamiera. Z tego co wyczytałem to bez konsekwencji prawnych można przycinać gałęzie martwe, ale co z zamierającymi? Jest kilka takich które mają może z metr długości, na samym końcu są już suche, żadne inne gałązki od nich nie odchodzą. Czy takie gałęzie są również traktowane jako martwe?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Przycinanie gałęzi - sosna

Post »

Nie są martwe w kwestii prawnej, ale dajmy spokój... ile to jest % korony tych drzew? Nikt nie będzie kruszył kopii o takie cięcie. Tym bardziej, że nie niesie żadnego niekorzystnego wpływu na drzewa. No chyba, że masz jakiś otwarty konflikt z sąsiedztwem i zrobią wszystko by Ci zaszkodzić. Prawo jest na tyle niedoskonałe, a urzędnicy nieobeznani, że i wtedy może być problem. :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
boniu747
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie gałęzi - sosna

Post »

Udało mi się uzyskać odpowiedź w UG (kto by pomyślał :) ). Więc bardziej informacyjnie dla innych zainteresowanych: w moim Urzędzie Gminy traktują przycinkę gałęzi żywych czy też martwych jako zabiegi pielęgnacyjne, które są całkowicie dozwolone. Z jednym małym zastrzeżeniem, jeśli nasze cięcia przyczynią się do śmierci drzewa, wtedy traktowane jest to jako wycięcie tegoż drzewo, co może skutkować bolesnymi karami.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Przycinanie gałęzi - sosna

Post »

Otóż to. Tak powinno być.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”