Bzy (Sambucus) jako rodzime " klony palmowe"

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Bzy (Sambucus) jako rodzime " klony palmowe"

Post »

Gubię się w bzach czarnych i koralowych - tyle o nich piszą, że musiałabym chyba zacząć robić opracowanie jak do jakiegoś egzaminu :evil: Na dokładkę, raz piszą to raz śmo i już nie wiem, co jest prawdą.
Tu, na forum mnóstwo jest szczegółowo omówionych roślin, bodziszki, irysy - nawet w odmianach, a o bzach - wycinki :?
Może pomoglibyście mi sklasyfikować bzy, które mogłyby zastąpić klony palmowe? :wit
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Mariczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2014, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bzy jak klony palmowe

Post »

sambucus nigra 'black lace', nic innego nie przychodzi mi do glowy, zalezy jeszcze czy zastępstwo za klon palmowy oznacza pokrój, kolor czy po prostu strukture:)
Awatar użytkownika
Narnijka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 20 wrz 2013, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry/lubuskie

Re: Bzy jak klony palmowe

Post »

Witam serdecznie na forum, jestem nowa:-) Posiadam w swoim ogrodzie (zakładanym od zeszłej wiosny) dwa bzy w odmianie:

-sambucus nigra black lace Eva - przepiękny krzew o postrzępionych prawie czarnych listkach (jak u klona palmowego w odmianie dissectum) i bladorózowych kwiatostanach - posadzony zeszłą jesienią już teraz wybił od korzenia nowym pędem na 1 metr wysokości!!

-sambucus racemosa plumosa aurea - bez koralowy również o postrzępionych liściach, kwitnie bardzo wcześnie, ale kwiatostany mniej okazałe niż Black lace Eva. Liście przepiękne: głęboko powcinane, złoto-kremowo-seledynowe czasem z brzoskwiniowym rumieńcem! Ten rośnie wolniej niż Black lace i jest bardziej zwarty. Takie słoneczko w ogrodzie:)
Pamiętajcie o ogrodach...Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy jak klony palmowe

Post »

Narnijka pisze:Ten rośnie wolniej niż Black lace i jest bardziej zwarty. Takie słoneczko w ogrodzie:)
U mnie jest dokładnie odwrotnie- plumosa aurea idzie jak szatan a Black Lace do przodu ale jednak powoli :wink:
Popieram założenie osobnego wątku o bzach ale tytuł jest faktycznie mylący... Czy nie lepszy byłby po prostu bez- sambucus?
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy jak klony palmowe

Post »

To poproszę admina o zmianę tytułu :D
Może będzie lepiej "Bzy sambucus czyli nasze własne klony palmowe"?

Jeśli możecie to wklejcie focie swoich :wit


Mariczka
Zastępstwo za klon palmowy oznacza :pokrój, kolor i prostu strukturę ;:oj czyli coś maksymalnie pięknego a nie tak kłopotliwego w uprawie :lol:
Osobiście szukam czegoś małego. Pomyślałam, żeby połączyć najnowszą odmianę perukowca podolskiego royal purple LILLA o wys. do 1m - z żółtym bzem, ale rosnącym maksymalnie do 1,5m. Nie wiem, czy takie są albo czy ewentualne plumosa aurea można co roku ciąć raczej drastycznie ;:131
A sam wątek zakładałam również z myślą o innych, którzy kolona palmowego - tak jak ja - u siebie nie utrzymają, a chcieliby mieć takie urocze cóś :D

chciałabym też wiedzieć, czy bzy zachowują walory cały sezon i czy po opadnięciu liści nie mają sylwetki i pokroju tak paskudnych jak dziki czarny bez ;:219
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
bogdanm
200p
200p
Posty: 319
Od: 29 kwie 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wadowice

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Właśnie kupiła mi córka coś takiego jest krzew bzu ale jaka to odmiana to nie wiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy jak klony palmowe

Post »

Menysek pisze:rosnącym maksymalnie do 1,5m. Nie wiem, czy takie są albo czy ewentualne plumosa aurea można co roku ciąć raczej drastycznie ;:131
O ile wiem, wszystkie bzy można ciąć drastycznie wiosną, nawet do gleby, problem w tym, że one dopiero wtedy pokazują, co potrafią ;:oj I przy takich cięciach możemy zapomnieć o kwitnieniu, które jednak jest szalenie ozdobne, potem jeszcze daje nam owoce, które też efektowne są.
U mnie jedynie Black Lace nadawałby się zamiast klonu ale to młoda sadzonka i kto wie, co jeszcze pokaże ;:224 Złotolistny aurea rozrasta się prawie jak gatunek, ciąć go, owszem, trzeba ale głównie dla koloru- listki na starszych gałęziach lubią zielenieć.
Zdjęcia zamieszczę, gdy bzy zakwitną :D
bogdanm- twój bez to jakiś lilak, nie sambucus. Poszukaj wątku o lilakach, choć podejrzewam, że nikt go nie zidentyfikuje, dopóki nie zakwitnie :wink:
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

bogdanm pisze:Właśnie kupiła mi córka coś takiego jest krzew bzu ale jaka to odmiana to nie wiem.
Niestety, ale nie o tym mówimy :wink:
Wkleiłaś lilak pospolity (bez lilak) czyli Syringa - te żadną miarą do klonów podobne nie są. :)

Sambucus to bez dziki - rodzaj do którego łapie się polska flora:
bez czarny (sambucus nigra),
bez koralowy (Sambucus racemosa)
bez hebd (Sambucus ebulus) :uszy
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
ewunia1968
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 11 wrz 2007, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Truskolasy

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Może ktoś wie czy Bez posadzony w cieniu będzie kwitł równie ładnie jak ten w słońcu?Mam kawałek ogrodu zacienionego i chciałam tam posadzic Bez.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Bez koralowy da sobie radę w lekkim cieniu. Mam pod sosnami i co roku pęknie ozdabia koralami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

seedkris
Jaką odmianę masz? Pokaż zdjęcie!
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Ja mam czyste gatunki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Czy możecie mi łopatologicznie przybliżyć różnicę między
sambucus racemosa plumosa aurea a
sambucus racemosa sutherland :roll: gold?
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”