Świerk - przesadzanie,przycinanie korzeni

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk - przesadzanie,przycinanie korzeni

Post »

Kupiłam niedawno dom. Pod płotem rosną iglaki. Jest ich cztery. Myślę, że ten co je sadził nie miał za grosz wyobraźni. Stoją one bardzo blisko siebie. Dwa po bokach są większe, a między nimi rosną dwa (ok. 1m wyskości) jeden obok drugiego. Prawie stykają się pniami. Są to jakieś świerki. Chciałam je przesadzić, ale boję się, że je uszkodzę. Drzewka są piękne, ale co będzie jak podrosną. Czy mogę je przesadzić teraz. Wprawdzie jest już koniec listopada, ale wyjątkowo ciepły. Bardzo proszę o radę, bo szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia jak się to robi.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Bea jeżeli dasz radę to przesadź z dużą bryłą korzeniową.
Drugi sposób to weź w tej chwili ponacinaj szpadlem tak głęboko jak dasz radę w odległości około pół metra od pnia korzenie.
W ciągu sezonu iglaki zregenerują swój system korzeniowy i jesienią je przesadzisz.
Będziesz miała 100% pewność, że się nie zmarnują.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Bezpieczniej zrobić to wiosną, a jesienią przesadzić.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Tzn. czy dobrze zrozumiałam, że mogę jeszcze przed zimą przesadzić te iglaczki? Nie chciałabym czekać, bo wtedy urosną większe. Dzięki za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mariola radzi, żebyś w tym roku ponacinała korzenie, a jesienią przyszłego roku przesadziła.
Basia te nacięcia radzi zrobić wiosną. A jeżeli chcesz koniecznie już, to tak jak mówi Mariola : Z DUŻĄ BRYŁĄ KORZENIOWĄ. Ale moze lepiej poczekać do przyszłego roku? Aż tak dużo nie urosną :wink: A ja gdzieś czytałam, że po nacięciu dookoła korzeni dobrze jest zrobić w tym miejscu rowek i wypełnić go kompostem - wtedy nacięte korzenie łatwiej wytwarzają system młodych korzeni, które znacznie ułatwiają przyjęcie się rośliny.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Jak wielkie są te świerki?4,5,6......m???Te większe
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Będziesz musiała już chyba dźwig zamówić bo sami nie dacie rady przesadzić.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Obrazek[/img]
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Widać każdy ma swoją metodę na przesadzanie
ale jak podam moją to już będziesz miała kilka
i wtedy tylko możesz losować
rosyjska ruletka
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na pierwszej fotce jest iglak, który już się chyba nie da posadzić. Jednak wysyłam go jako ciekawostkę, która świadczy o wyobraźni poprzedniego właściciela mojej posesji. Iglak rośnie bardzo blisko jabłonki. Na drugim i trzecim zdjęciu jest ten iglaczek który chcę przesadzić. Szkoda tylko, że zdjęcia są takie małe. Iglaczek stoi pośrodku tych większych. Może ktoś się tego dopatrzy. Widać z tego, że jest to małe drzewko, ale co będzie jak urośnie. Właśnie dlatego chciałam je przesadzić. Ten iglaczek ma dwa pnie obok siebie. Czyżby to były dwa drzewka ?Obrazek[/img]
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wydaje mi się, że tutaj wyboru nie masz. Jak byś nie kopała uszkodzisz korzenie. Dlatego moim zdaniem poczekaj do wiosny. Wykop ten środkowyi przesadź. Uszkodzone korzenie będą miały wszystkie trzy drzewka, ale będzie przed nimi sezon wzmożonego wzrostu to szybko odbudują.
Tego którego wykopiesz potraktuj po królewsku i daj mu ziemię dla iglaków jako rekompensatę za największe uszkodzenia.
x_B-a
---
Posty: 675
Od: 14 lip 2006, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Do wiosny tzn. kiedy ? Chodzi mi konkretnie o miesiąc. Wybacz, ale jestem kompletnym ignoranetem jeśli chodzi o wiedze ogrodniczą i dopiero sie uczę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Myślę, że jak ziemia dobrze rozmarznie czyli nie wcześniej jak w kwietniu.
Po przesadzeniu zrób takie zagłębienie wokół dzewka tzw. misę, dobrze podlej i na wierzch nasyp kory. Będzie spełniała dwa zadania. Zabezpieczy ziemię przed parowaniem i ewentualnymi wiosennymi przymrozkami. Jak zrobi się cieplej to co kilka dni sprawdzaj czy nie trzeba podlać.


Pamiętaj jednak, że nie jest to sposób zgodny z praktyką przesadzania i musisz się liczyć z możliwością nie przyjęcia się drzewka. A jeśli się przyjmie może odchorować.

Bardziej mi chodziło by jak najmniej uszkodzić te dwa duże pozostające na swoim miejscu niż na tym małym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”