Świerk - przesadzanie,przycinanie korzeni

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

..a ja mam do przesadzenia świerk srebrzysty z ogrodu do nowego ogrodu (1,5 m)
Kiedy najlepiej zabrać się do tego i w jaki sposób - żeby miał optymalne warunki przetrwania?
Pozdrawiam
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak wyżej, wiosną. Oczywiście z bryłą.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Jeśli chodzi o świerka w ogrodzie to bez problemu możesz zabrać się za przesadzenie na początku kwietnia z bryłą ok. 25-30 cm od pnia. Co do świątecznego fakt jest piękny, uzyskany przyrost jest naturalnym ruszeniem wegetacji w wysokiej temp a nie wzrostem korzeni jaka powinna być kolejność. Jest to duża roślina w tym momencie podchodziłbym bardzo sceptycznie do możliwości przyjęcia się go do gruntu ( powiem raczej jest to nie możliwe), realnie świerk który robi za choinkę aby miał szanse przeżycia może być trzymany ok 1 tydz od wstawienia do domu , potem te szanse maleją.
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

:lol:
Przenoszę ogród - drobiazg 60 km.Wertepy,górskie drogi, trzęsie..starałam się obwiązywać korzenie workami jutowymi, wiele roślin szczęśliwie się przyjmuje, iglaki pół na pół. Czasami
rozwiązanie jest pod ręką a człowiek na to nie wpada. Miałam nadzieję....
anna_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 wrz 2008, o 18:39

Post »

w zeszłym roku choinka ze świąt mi się przyjęła.A była miesiąc trzymana w ciepłym pokoju.W tym roku również mam taką nadzieje, myśle o tym żeby w marcu wsadzic ją juz do ziemi, teraz jest w pomieszczeniu 10* i podlewam ja raz w tygodniu.życzę powodzenia, bo szkoda pięknej choinki:)
thomas_tm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sie 2009, o 10:46

Przesadzenie świerków

Post »

Witam,

Chciałbym przesadzić kilka świerków rosnących zbyt blisko ogrodzenia.Świerki maja około 2 m wzrostu.Kiedy jest najlepsza pora na przesadzanie? w jaki najlepszy sposób przygotować korzeń i ziemię?

Dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Z tego co się orientuję, optymalnie by było wcześniej szpadlem ponacinać korzenie w promieniu troche większym, niż planowany obwód wykopu. To pozwoli w miarę spokojnie roślinie zagęścić bryłę korzeniową i zahamuje trochę wzrost. Przesadzać to najlepiej jesień lub wiosna. Zazwyczaj preferuje się jednak termin jesienny. Przy 2 metrowych świerkach jest już jednak duża szansa niepowodzenia. Ja raczej iglaków nie przesadzam (może kilka), raczej je wycinam i zastępuję liściastymi :wink:. Z przesadzaniem większych liściastych już trochę doświadczenia mam, natomiast z iglakami może się ktoś inny wypowie?
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ze starszych krzewów iglastych przesadzałam 2 metrowego cisa, które tato musiał wykopać ze względu na kanalizację i się udało, ale robiłam to bardzo wczesną wiosną.Przesadzałam świerki metrowej wysokości, też wiosną. Nie znoszą niestety już tego zabiegu tak dobrze, jest duże ryzyko niepowodzenia w przypadku większych.Człowiek się umorduje, a nawet jak roślina całkiem nie zginie, to znacznie straci na urodzie, dlatego nie jestem zwolenniczką przesadzania dużych iglaków, wolę posadzić młode.Przesadzanie jesienne jest dobre dla liściastych, dla iglastych jednak odradzałabym, dłużej się aklimatyzują i ukorzeniają w nowym miejscu,a jeśli przed zimą dostatecznie się nie ukorzenią ( a muszą, bo transpirują), to ucierpią od wiatrów i mrozu.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Teraz. Najlepszy termin. Przed przesadzeniem dobrze podlać, odczekać dzień, aby wsiąkło. Z bryłą oczywiście, do zimy regularnie podlewać, jak sucho.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.
Popieram wypowiedz Mirka.
Wykop z dużą bryłą korzeniową(raczej nie będzie problemu) wsadź i podlej.
Z tego co ja się orientuję to jest duża przyjmowalność nawet dużych świerków.Gorzej jest z jodłą czy dużą sosną.

Pozdrawiam.
thomas_tm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sie 2009, o 10:46

Post »

Dziękuje wszystkim za rady :) Zabieram się do pracy.Przy takich rozmiarach drzewek czeka mnie nie lada wysiłek...
Pozdrawiam
Mateusz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 maja 2009, o 08:33

Post »

Cały trick w przypadku dużych świerków polega na nieukszodzeniu bryły korzeniowej i na odciągach. Drzewa muszą być mocno usztywnione, żeby każdy podmuch wiatru nie uszkodzał tworzących się nowych korzeni. Najlepiej będzie je przesadzać wiosną. Tak robia ludzie handlujący dużymi świerkami. Nawet 6 metrowe przenosi się ze szkółek do nasadzeń w parkach. Widziałem nawet większe. Wystarczy pogmerać w sieci troszkę.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przesadzony teraz do zimy odbuduje system korzeniowy. Przesadzony wiosną będzie musiał uszkodzonymi korzeniami dostarczyć wody do wzrostu młodych pędów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”