Jeszcze raz o Hibiskusie....

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jeszcze raz o Hibiskusie....

Post »

Mam w domu różowo kwitnącą roślinę (przy najmniej do tej pory tak kwitła). ta roślinka jest chyba młoda, ale ma częściowo zdrewniałą łodygę. Mój problem polega na tym, że jest to tylko jeden dość ładnie ulistniony badylek wysokości ok. 50 cm. (jeszcze nie kwitł) i chciałabym go rozkrzewić, ale się boję ;:61 Co robić, by go nie zniszczyć? [/b]
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Sprawdź czy ten badylek ma na dole "uśpione "oczka. Jeżeli tak, to utnij go na 3-4 oczka od dołu. Z tych oczek wyrosną wtedy nowe gałązki. Zrób to jednak dopiero na wiosnę , bo teraz kończy się okres wegetacji i wzrostu , zatem roślina słabiej "procuje" nad swoją rekonstrukcją ! :)
Jeżeli chcesz żeby hibiskus kwitł obficie, to trzeba mu co roku na wiosnę (marzec-kwiecień) skracać wszystkie gałązki o 3-4cm.


Pozdrawiam
Działka -- moje refugium...
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Dzięki za radę. Wszystko było by w porządku, ale tam gdzie miały być oczka, są po prostu młode odrostki. do tego zauważyłam kilka maleńkich pączków kwiatowych, na tych odrostkach i na czubku badylka. Logicznie więc ciąć będę wiosną, ale w którym miejscu? ;:103
A poza tym czy na podstawie poprzedniego opisu można stwierdzić, czy to hibiskus ogrodowy bądź domowy?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Chyba za mało danych. Oba teraz kwitną ,wiec pączki kwiatowe są dla obu typowe. A czy cały czas trzymałaś go w domu? Latem i zimą?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

W domciu, w domciu. Ale pytałam z ciekawości, bo zastanawiałam się czy mogę go posadzić na działce. Dzięki za odpowiedź. :)
Kasia
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Kasiu ! Jeżeli hibiskus ma na dole małe "odrostki", to znaczy, że sam się już zaczął rozkrzewiać. :) Na wiosnę zobaczysz czy te odrosty zaczną się wydłużać. Jeżeli ukształtują się z nich gałązki, to tylko lekko przytnij końcówki tych gałązek (żeby "wymusić" bardziej obfite kwitnienie). Czubek obetnij na jakieś 2-3 oczka od góry, a wtedy poniżej tam gdzie są listki, to też zaczną wyrastać gałązki...Po takim zabiegu hibiskus będzie rósł w górę już minimalnie, a rozrastać będzie się "na boki". Do ogródka na stałe go raczej nie wysadzaj, bo z Twojego opisu trudno wywnioskować czy to jest hibiskus "ogrodowy", a w przeciwnym razie Twoja roślina mogłaby nie przetrwać zimy. Jeżeli chciałabyś nasiona hibiskusa ogrodowego w kolorze lila-róż, to podaj mi swój adres na pw, a ja Ci je przyśle pocztą. Będziesz mogła na wiosnę nasionka posadzić w gruncie i za 2-3 lata będziesz miała piękny hibiskus na działce... :)

Pozdrawiam
Wiesia
Działka -- moje refugium...
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Dziękuję Ci Wiesiu. Teraz już wszystko wiem :D A o Twojej propozycji będę pamiętać. Na działce mam chwilowo trochę bałaganu z iglakami i nie tylko - przystosowujemy ją z mężem do rekreacji. Ale jak się urządzimy to może na wiosnę się odezwę. Pozdrawiam ;:100
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”