Hortensje - nawożenie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
serduszka
50p
50p
Posty: 80
Od: 2 wrz 2011, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Hortensje - nawożenie

Post »

Witam,mam jedno pytanie, czym podsypywać jesienią hortensje siarczanem potasu czy siarczanem magnezu? Zawsze podsypywałam na wiosnę siarczanem amonu, ale słyszałam że można nawozić je także jesienią. :wink:
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Czym posypywać na jesieni hortensje?

Post »

Można ale na pewno nie siarczanem amonu.Czymś co nie zawiera azotu tak.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
edulkot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9887
Od: 4 lut 2011, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sprzedam balkonowe i ogrodowe - adrianic cz.2

Post »

Czy ta Hortensja Hydrangea Blue Heaven Everbloom potrzebuje dodatkowo nawozu dla niebieskich czy wystarczą jej te ogólne dla hortensji?
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Sprzedam balkonowe i ogrodowe - adrianic cz.2

Post »

Co do nawozu to ja używam 6-18-36 (bo ma spora ilość siarki i zakwasza dodatkowo glebę) Gdy pytałem hodowcy z Niemiec od którego kupuję te hortensje (są licencjonowane i nie mogę sam ukorzeniać) to powiedział, że wszystkie niebieskie potrzebują preparatu w postaci ałunu sypanego jesienią i wczesną wiosną (ja dzisiaj sypałem w swoim prywatnym ogrodzie - trochę za późno).
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Hortensje - nawożenie

Post »

Witam. Ukorzeniłam w zeszłym roku gałązki hortensji bukietowej. Wsadziłam do doniczki, do wiosny spały, ale potem jak ruszyły zaczęły normalnie rosnąć jak w ogrodzie. Poza tym zauważyłam, że liście zaczynają bardzo blednąć. Wysadziłam więc do ogrodu i PODLAŁAM FLOROWITEM, BO TYLKO TO MIAŁAM JAKO NAWÓZ. jESZCZE POTRAKTOWAŁAM NIM POZOSTAŁE DWIE HORTENSJE JAKIE MIAŁAM JUŻ W OGRODZIE.
Zaszkodziłam im? Zwłaszcza tej małej? Bo nie zdążyłam jeszcze kupił nawozu, jak się to nazywa, dedykowanego.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: hortensje i florowit

Post »

Tak młodziutkich sadzonek, w dodatku świeżo wysadzonych do ogrodu, nie powinno się nawozić. Jeśli już to nawozem, który wydziela się w maleńkich ilościach, np nawozem w osłonkach.... Osobiście młode sadzonki nawożę dopiero w następnym roku po posadzeniu.
Sprawdziłaś czy miały wystarczająco wykształcone korzonki ? Teraz dbaj, żeby jej nie przesuszyć (ale i nie przelewaj wodą).
Rośliny muszą się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Czasami pomaga zastosowanie Asahi SL - to biostymulator roślinny.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Hortensje - nawożenie

Post »

Mam pytanie. Pozostał mi po borówkach amerykańskich nawóz. Czy można nim podsypać, oczywiście w rozsądnych ilościach, hortensje bukietowe?
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensje - nawożenie

Post »

Hortensje są też kwaśnolubne, więc z pewnością taki nawóz będzie odpowiedni.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Hortensje - nawożenie

Post »

Mam pytanie :).
W tym roku posadziłam hortensje. Dwie duże i resztę mniejszych. Co z nawożeniem? Kiedy powinnam zacząć je nawozić? Czy w tym roku, czy też dopiero w następnym? Na stronie Fuchsiahybrida znalazłam infornacje jak postępować z tymi krzewami w następnych latach. Nie doczytałam jednak, co robić z nimi po posadzeniu? Nie chcę im zaszkodzić nadmiernym agresywnym nawożeniem, ale nie chciałabym też ich zagłodzić. Help!


Red Wondery
Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Sprzedam balkonowe i ogrodowe - adrianic cz.2

Post »

Witam
Powinnaś nawozić od razu - one już były nawożone w doniczkach więc, w odpowiedniej dawce, nawóz im nie zaszkodzi tylko pomoże. Jak nie będziesz nawozić to możesz mieć objawy chlorozy po 2-3 miesiącach.
Ja nawożę przy każdym podlewaniu w dawce 1g na litr zaraz po posadzeniu.


I pamiętaj o zakwaszeniu gleby w następnym sezonie bo bez kwaśnej gleby hortensje nie pobierają pokarmu systemem korzeniowym. pH gleby to 5-6. pH 6 to minimum - przy poziomie 7 nie pobierają pokarmu i dochodzi do chlorozy często spotykanej również na malinach i innych kwasolubnych krzewach owocowych.
A przy okazji badałem nasze "kwaśne" deszcze. pH - 8,3... Woda w kranie (u mnie) 7,4. Woda w studni - 8,4 - to jak tym podlewamy to niestety odkwaszamy. A tyle mówili i pisali w internecie o kwaśnych deszczach... W sumie o E.T., kosmitach i Wielkiej Stopie też piszą. I tu przyznaję rację Cejrowskiemu w jego programie odnośnie "Ekologów"


No i cieszę się, że tak fajnie się rozrosły - nawoź, nawoź i jeszcze raz nawoź. Widzę świeżą korę z drzew iglastych - ona dobrze zakwasza ale tylko w pierwszym sezonie. Niestety później kwasowość się wypłukuje. Korę można zostawić 2 lata ale warto zakwasić w drugim roku.
W końcu mam czas w nocy na czytanie ciekawych rzeczy na forum i odpisywanie w swoim wątku :-)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzedam balkonowe i ogrodowe - adrianic cz.2

Post »

No to będę nawozić. Bałam się, że przedobrzę. Oprócz kwaśnego torfu w dużych ilościach, siarki, dosypałam im jeszcze przekompostowanego końskiego obornika, bo moja znajoma ma stajnię, więc tego nawozu u mnie nie brakuje. Nawet te najmniejsze hortensje ruszyły, więc chyba im u mnie dobrze, ale Red Wondery robią największe wrażenie, bo kolor mają obłędny. Moja sąsiadka chce takie same :wink:. Czy będą do kupienia w przyszłym sezonie?
Jeszcze odnośnie podlewania. Jak sądzisz, powinnam je podlewać tym nawozem NPK 6-18-36? Akurat ten mam na stanie :).
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Sprzedam balkonowe i ogrodowe - adrianic cz.2

Post »

Tak ,ten będzie dobry
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensje - nawożenie

Post »

Witajcie. Czy można już rozpocząć nawożenie hortensji ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”