Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Chyba w zeszłym roku mój teść wyciął ok 3,5-metową wierzbę, bo rosła zbyt blisko oczka wodnego i śmieciła zbytnio listkami. Z całego drzewa został tylko ok 110-centymetrowy pień(bez korzeni),o obwodzie ok 30 cm, który został włożony do wiadra z wodą. Po pewnym czasie zaczął puszczać korzenie. Teść posadził ten pień w pasującej mu części ogrodu. Wszystko z drzewem jest ok i gałązek sporo też już miało. Byłam bardzo zaskoczona, bo nawet do głowy by mi nie przyszło, że może się ukorzenić tak wielki okaz.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Mała Ogrodniczka

Post »

Bartosz, moja wierzba mandżurska rośnie w dokładnie takim m-cu, pod ścianą lasu (żeby było gorzej - w dodatku sosnowego) od wschodu. Mniej więcej od południa jest w słońcu, stanowisko suche, bo wiadomo sosny, podlewam tylko w okresach większej suszy i upałów, ale raz w roku dokarmiam obornikiem i delikatnie przycinam. Cały czas jest grubo wyściółkowana korą. Również była kiedyś małą gałązką w bukiecie ciętych kwiatów :P . Teraz jest małym, jeszcze nieśmiałym drzewkiem - wciąż pracuję nad wykształceniem u niej odpowiedniego pnia. Pewnie na stanowisku bardziej wilgotnym rosłaby lepiej, ale niczego nie można jej zarzucić :wink:
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

witam,

z tego co sie orientuje to wierzby lubia miejsca sloneczne i pol cieniste. Na stanowisku zacienionym mozna posadzic, ale rosliny robia sie malo efektowne i mimo nawozenia, podlewania i wszystkich dodatkowych czynnosci ktorymi chcielibysmy zmusic wierzbe to nic nie daje, pedy zasychaja, liscie spadaja juz w czerwcu i roslina staje sie malo efektowna. Moim zdaniem miejsce przy lesie jest dobre;)

Stanowisko suche przy lesie sosnowym nie jest takie zle gdyz korzenie sosny rosna pionowo w dol, gorzej by bylo jak by roslo przy lesie mieszanym w ktorego poblizu rosly by brzozy ktore maja system korzeniowy bardzo rozlegly wokol siebie i jest on w miare plytki, moglby on zameczyc nieszczesna wierzbe

pozdr
bartusiiiek
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Z tym, że wierzba mandżurska lubi gleby okresowo suche, przepuszczalne to sie zgadzam. Na podlozach gliniastych gdzie roslina "stoi w wodzie" moze uschnac, ostatnio bawilem sie z sadzeniem wieszby mandzurskiej w bagnie i rosla tylko ze 2 razy w roku prawie do zera ja obcianalem zostawiajac tylko kilka mlodych galazek i jak odrosly to znowu ostre ciecie. Mialem mozliwosc takiego eksperymentu gdyz na dzialce mialem bagno i nic nie chcialo rosnac, sadzona wierzba placzaca usychala i postanowilem posadzic 2 metrowe sadzonki wierzby mandżurskiej;) na razie ladnie rosnie

pozdr

bartusiiiek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

A mnie w latach powodziowych, gdzie stała woda przez miesiąc padły mandżurskie, ostały się 2 posadzone powyżej, natomiast płaczące, ale z gałazki również , nie szczepione rosną do dziś już duże drzewa, większe niż.mandż.
dalej od domu i wyżej gdzie zawsze sucho rośnie sadzona i największa w. mandż.
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Wierzba Mandżurska

Post »

Witam!

Mam wierzbę mandżurską i choruje pryskałam już ją środkiem TOPSIN ,
poobcinałam chore gałęzie. Niestety dalej choroba się rozwija przesyłam zdjęcia
proszę pomóżcie. Bardzo chciałabym ją uratować mam już ją trzeci rok.
Obrazek Obrazek Obrazek :(
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Grzybki.
U mnie pomogło parokrotne podlanie i opryskanie Amistarem.
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Haniu bardzo dziękuję za radę myślałam że to "parch"ale zaraz opryskam tym co
mi poradziłaś i myślę ze pomoże. Serdecznie pozdrawiam szafir44 :)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Szafir - zrób proszę zbliżenie liścia. Czy są na nim takie malutkie brunatne plamki? Czy na pędach są podłużne czarne zmiany? Bo coś takiego wydaje mi sie widzę na pędach. Jeśli tak to moze być antraknoza i trzeba postępować nieco inaczej....
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Aniu- jutro zrobię zdjęcie liści choć będzie trudno bo poopadały, mam jeszcze drugą
taką samą wierzbę i u niej też zaczynają występować te same objawy .
Na gałązkach nawet tych grubych są widoczne czarne plamy i to postępuje
bardzo szybko, obcinam te chore i smaruje środkiem na rany drzew, ale to nic nie
daje i postępuje dalej więc jutro jak zrobię zdjęcia to je umieszczę i będę
czekać na Twoją radę, którą zastosuję. Mam nadzieję że uda się ją uratować.
Pozdrawiam szafir
Awatar użytkownika
szafir44
500p
500p
Posty: 537
Od: 28 paź 2008, o 19:21
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Tak jak pisałam przesyłam fotki zaznaczyłam jak to się zaczyna , a dalej jak postępuje .

Co dzień przybywa tej czerni po sporym kawałku jak tak będę musiała obcinać to za kilkanaście dni z wierzby nić nie zostanie. Czekam z niecierpliwością na poradę .

Pozdro szafir


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
bartusiiiek
50p
50p
Posty: 79
Od: 3 gru 2007, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Kolejny przykład, że wierzba mandżurska może rosnać na stanowisku suchym;-)
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Wierzba mandżurska - termin

Post »

Mam takie szybkie pytanie, bo sprawa pewnie się pojawiła nie raz na forum. Czy mogę jeszcze wysadzić wierzbę mandżurską? czy już za późno?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”