Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danusiak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 4 sty 2007, o 07:51
Lokalizacja: zach pom.

Wierzba mandżurska

Post »

Moja wierzba ukorzeniła sie. Jest w doniczce - na jaką długość należy przyciąć jej gałązki?
pozdrawiam Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Poczytaj istniejące już na forum wątki http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... nd%BFurska
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Jeśli ma być krzewem, to skróć ją nisko, wypuści parę pędów od korzenia.
Jeśli ma być drzewem - zostaw przewodnik, a boczne przytnij o 2/3. W kolejnych latach obcinasz zupełnie najniższe gałęzie, a pozostałe znów przycinasz o 2/3, aż drzewo uzyska pożądaną wysokośc pnia. Wtedy tylko skracasz lekko przewodnik i końcówki bocznych, by uformować gęstą koronę.
maggie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2007, o 17:26
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

gałezie wierzby mandzurskiej ukorzeniłamw wodzie,wypusciły listki,czy tez mozna je przyciąć,czy lepiej nie?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie przycinaj.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Drobiazg :D One rosna bardzo, bardzo szybko i wręcz lubią formowanie.
Moje nieszczęscie ma 3 lata, stoi w tunelu powietrznym, a wiatr układa jej " włosy: tylko w jedną stronę. I tak sobie rośnie na 2 metrowym pniu - rozczochrana korona, niczym pokręcone dredy z grzywką ułożoną na prawo :lol:
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Wierzba mandżurska

Post »

Paweł ja już kilka razy ukorzeniałam taką wierzbę,w wodzie wypuszczała mi piękne korzenie a po posadzeniu do ziemi całe sztobry czerniały i zamierały, w tym roku też mam posadzoną i jak na razie jest ok, może teraz mi się uda, widziałam u kogoś posadzone "patyki" grubości ręki i wysokości ok 1,5m i z ok 10 szt tylko jeden na wiosnę nie wypuścił liści.Posadzone były na jesieni.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post »

pawel3999, z takiej gałązki urosło mi duże drzewko :D Najpierw puściła korzonki w wodzie, póżniej została posadzona do ziemi (w międzyczasie wykopał ją pies.... więc mam wrażenie, że wierzba ta jest niezniszczalna, chociaż jak widać nie u wszystkich się udaję). Rośnie w miejscu dość wilgotnym.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Chciałbym się dowiedzieć czy dla wierzby mandżurskiej odpowiednim miejscem pod wzgędem naświetlenia byłoby miejsce przy ścianie lasu od wschodu tzn do godziny 12 połcień a później cały czas w pełnym słońcu. Z góry dzięki za odpowiedzi.
onail
50p
50p
Posty: 78
Od: 27 lip 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Podpowiedzcie proszę, czy można ukorzenić pędy obcięte z wierzby , czy trzeba z piętką itp. Mam ochotę na taką wierzbę. Czy można to teraz zrobić?
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Sztobry mojej wierzby miały ok 40cm, myślę ze wierzba to rzeczywiście roślina niezniszczalna chociaż szkółkarze twierdzą że wierzby szczepione na pieńku nie żyją długo.Moją mandżurską 2 lata temu zaatakowały robaki podobne do korników ale pozbyłam się ich wstrzykując w kanały opryski.
greggis
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 mar 2008, o 13:43
Lokalizacja: Jarocin

Post »

Może sie nie znam ale wierzba to wierzba i tak naprawde najwazniejsze jest to żeby miala bradzo wilgotno. jeśli ja mialbym się za to zabrac, wbilbym patyk w ziemie wymieszaną z piaskiem i dbal żeby bylo tam mokro. mam w okolicy niewielki zbiornik wodny, po kopalni żwiru i gliny. Rośnie tam sporo wierzb a przy brzegu jest mnóstwo takich sadzonek. Wędkarze ulamują gałazki wierzby i uzywają jako podpórek do wędki... te pozostawione w ziemii zaczynąją wypuszczac korzenie i robi sie drzewko....
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Ja ukorzeniałem tą wierzbę w następujący sposób:
Najpierw do wody. czekałem kiedy puści korzenie. I kiedy korzeni było dość dużo posadziłem te wierzbę do doniczki z piaskiem na 2 miesiące. I potem do gruntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”