Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

aha, a na etykiecie pisalo że urosnie na wysokość 1,2 - 1,5 m!!!
sława66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 gru 2008, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie,pow.pilski

Post »

Chciałabym zapytać o cięcie wierzby zwanej "mandżurską" (o poskręcanych łodygach i liściach). Czy również należy ją tak mocno przycinać jak inne i kiedy? Chciałabym jej nadać kształt kulisty, oraz zależy mi, aby się zagęściła. Będę wdzięczna za radę.
ciastko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2009, o 16:20

Wierzba mandżurska

Post »

Chcę zapytać kiedy należy ścinać gałęzie wierzby mandżurskiej aby miały ładny brązowy kolor. Moje ostatnie próby spowodowały że gałęzie mi sczerniały. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Gałęzie jej czernieją bo to efekt przemarzania. Ta roślina nie wie, kiedy przestać rosnąć i końcówki nie nadarzają zdrewnieć do zimy. Nie ma co im w tym pomagać dodatkowo pobudzając do wzrostu przez cięcie jesienią. Cięcie należy zrobić wiosną, od razu wycinamy te poczerniałe.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Swoją przyciąłem w tym roku w marcu. Tak jak napisał Jakub ten gatunek rośnie do mrozów i nie drewnieje do końca po drugie narasta piętrowo i gałązki pod spodem obumierają z braku światła. Po silnym cięciu wiosną wyglądała tragicznie nagie kikuty ale teraz jest ładniejsza jak przed cięciem no i się nie sypie z niej posusz.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Rośnie bardzo szybko, moja zwiększyła w ciągu roku kilkakrotnie średnicę pnia. Ale nie szaleje na wysokość. Ma jakieś 2,5 metra i na tej wysokości się zatrzymała. Zaczęła rosnąć "płacząco" w dół.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

blackjack

U mnie rosła około 15 lat i została wycięta, po jednokrotnym odmładzaniu.To szybko rosnące, a więc i szybko starzejące się drzewo.Ja miałam zwisająca o żółto/czerwonawych gałązkach, ale są jeszcze takie o rosnących bardziej w górę i gałązkach koloru oliwkowozielonego, te moim zdaniem sa trwalsze.Moja bardzo szybko tworzyła susz pod spodem i kiedy zaczęła mocniej obumierać została zastąpiona innym drzewem.
Nie polecam jako sąsiadki metasekwoi, zabierze jej całą wilgoć.U mnie posadzona na wilgotnej glinie bardzo osuszyła ciągle w tym miejscu wilgotną, ilastą glebę.
ciastko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2009, o 16:20

Wierzba mandżurska

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Zostawię ją teraz i przytnę na wiosnę. Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Moja ma około 5 m wysokości i średnicy korony.
Ancyk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 wrz 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina (Małopolska)

Post »

A czy ktoś z was zrobił może płotek z wierzby mandżurskiej? Czy tając ten temat wpadłam na pomysł żeby w celu zasłonięcia kompostownika posadzić wierzby w rządku i trochę je pozaplatać. Co o tym myślicie.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Aisyrk, przepraszam, ale teraz przez przypadek zobaczyłam , że zadałeś mi pytanie w sprawie wierzby. Tak, to na pewno jest wierzba mandzurska. Została mocno przycieta, wypuściła nowe galązki, które są bardzo pilnowane, aby znowu "nie zaszalały" Moja sąsiadka co raz przy niej coś przycina. Gdyby nie to juz dawno dałaby sobie spokój i ja wycieła. ;:54
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witam:)

Na wiosnę dostałam gałązkę wierzby mandżurskiej, którą ukorzeniełam i wsadziłam do doniczki. W ciągu lata niewiele się jej urosło, dlatego w tym roku chciałbym jej jakoś pomóć i zacząć ją formować. Niestety nie wiem, jak, kiedy i w jakim miejscu przycinać, aby otrzymać porządany efekt. na razie wiele do korekty tam chyba nie ma, bo składa się z dwóch głównych pędów i kilku bocznych gałązek. Posadziłam ją pod kątem, bo chciałabym, aby w przyszłości była pochylona i albo płacząca, albo bardziej taka, hmm, parasolowata... Czy mogę prosić o jakiś szybki kurs od podstaw o przycinaniu? :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Wytnij zbędny pęd, żeby został 1 przewodnik. Wytnij niższe gałązki, jeśli takie są, tak, żeby miała raczej koronę, a nie rosła jak krzak. Moja była sadzona prosto, ale potem sama się pochyliła, a raczej wyższa część urosła trochę skośnie - taką prostą można też przygiąć i podwiązać. Ona jest elastyczna, więc zawsze możesz ją poprowadzić w stronę, gdzie ci bardziej pasuje. Myślę, że w tym roku zaskoczy cię wzrostem, skoro już jest w ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”