Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
octo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sie 2008, o 09:16
Lokalizacja: Poznań

Krzew wierzby mandżurskiej

Post »

Czy krzew wierzby mandzurskiej mozna posadzic blisko domu(korzenie!),a jeśli nie to jaka odleglosc bedzie najbezpieczniejsza?????
octo
Awatar użytkownika
szajan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 2 wrz 2008, o 23:16
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Tu trzeba uruchomić wyobrazie, za 10 lat bedzie to juz pokaźne drzewko i bezposrednia blskość muru może szkodzić jednemu i drugiemu. Dwa duże kroki od muru to minimum dla tego drzewka.
Awatar użytkownika
kaczorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 kwie 2009, o 22:03

Post »

Szajan dobrze mówi, wierzba dosyc mocno sie rozrasta. Moja ma 5-6 lat i ma około 3,5 m wysokości.

http://img6.imageshack.us/img6/2414/photo0012ncn.jpg

Co do korzeni to nie potrafię odpowiedziec jak szybko i mocno rosną. U mnie wierzba stoi niecałe pół metra od kostki brukowej i nie widać żadnych negatywnych efektów typu wybrzuszenia na kostce etc. spowodowanych zbyt dużymi korzeniami. Nie wiem jak będzie gdy wierzba rozrośnie się jeszcze mocniej :P ...
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Wieżba mandżurska

Post »

Mam pytanie dotyczące wirzby mandżurskiej. Nie podoba mi się jej kształ. Jak powinna ciąć właśnie taką wierzbę?? czy da się ją prowadzić na dzrzewko?? Jaki pokrój wirzby jest najbardziej ewfektywny??
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Witaj Aga, ja w zeszłym roku zasadziłam na kwietniku! malutką wierzbę mandżurską, miała ok. 20 cm. rosła jak szalona. Przerosła mnie, męża i syna, - wyrosła na ok. 2 m. Na etykiecie był rysunek: przekreślone nożyce. Rozumiem z tego że tej wierzby się nie tnie. Ale widziałam, wiele wierzb, prowadzonych na 1 pień i ucietych na różnych wysokościach np. 1,5m lub 2m. Pieknie wyglądają. Mają poskręcane gałązki i mnóstwo listków. Widok taki, jakbyś patrzyła na parasol, piękny, zielony parasol. W tym roku na wiosne ją wykopaliśmy i dałam przyjaciółce. Bardzo ciężko bylo wierzbę wykopać. Miała długie, korzenie, mocno wrosniete w ziemię. Ja nawet złamałam łopatę. Mąż z synem dali radę wierzbie dwoma łopatami i kilofem. Takie wierzby dobrze posadzić koło płotu, zasłoni nas od sąsiadów. I bardzo łatwo się rozmnaża. Ucinasz gałązkę, lub gałąź, dajesz do wody lub bezpośrednio do ziemi. Gałązka gubi listki i wygląda jakby usychała. A po paru tygodniach cała się zazielenia. I masz mnóstwo drzewek lub krzaków wierzby, zależy jak ją prowadzisz, powodzenia. Napisz co postanowilaś. Stasia
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Post »

Raz już spróbowałam ją obcinać (dolne wyrastające wiotkie pędy) ale nie przyniosło to zbyt fajnego efektu wizualnego. Dlatego pytam jaki kształt wierzby wygląda najładniej?? Może ktoś ma jakieś fotki?? Jeśli tak to proszę o wstawienie
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Witaj Agnieszko, jak uda mi się sfotografować wierzbę u sąsiadów to Ci prześlę foto. pozdrawiam stasia
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Post »

Witaj Aga! Już dość dawno sfotografowałam wierzbę, ale niestety nie potrafiłam przesłać zdjęcia. Chyba się wreście nauczyłam. Wierzba jest za plotem, może nie za bardzo dobrze ją widać, ale widać: Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Post »

Piękna wierzba. Moje też już przycięte. W formie drzewka. Ale dziękuje za super fotki.
tomass
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 21 maja 2009, o 11:30

Post »

Swoją posadziłem 25.maja dziś mamy 9 . 06 przyjąć się przyjęła ale żeby cokolwiek ruszyła to nie powiem,jak u was wyglądał start po posadzeniu?
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Moja wierzba w tym samym roku po posadzeniu urosła z 0,5 m. Miałam wrażenie, że jest co dzień wyższa :D .
tomass
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 21 maja 2009, o 11:30

Post »

No to nie wiem, nie widziałem żeby mi puściła jakieś nowe pędy jakby stała w miejscu.ale to 2 tyg. dopiero może jeszcze za wcześnie.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Stasiu, czy sfotografowana przez Ciebie wierzba to naprawdę wierzba mandżurska? Ma takie proste gałęzie . . .
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”