Bluszcz- kwitnienie,nasiona,siewki

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Bluszcz- kwitnienie,nasiona,siewki

Post »

Jakie bluszcze ładnie kwitną??chciałabym sobie na wiosnę zrobić na balkonie dużą drewniana skrzynię z bluszczem i puścić go na ścianę ,tylko żeby ładnie kwitnął.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bluszcz ma malutkie, niepozorne kwiatki - nic imponującego, za to na pewno irytującego, albowiem kwiaty te są uwielbiane przes osy :(

Na oficjalnej stronie Uniwersytetu w Oregonie (http://oregonstate.edu/dept/ldplants/2plants.htm) jest taka fotka:

Obrazek

Może lepiej zastanowić się nad innym pnączem? ;)
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

kari pisze:
Może lepiej zastanowić się nad innym pnączem? ;)
Popieram Karinę. Nie dość, że osy, to na kwiaty trzeba bardzo długo czekać (mój ma naście lat i jeszcze
ani razu nie kwitł :( ), a do tego te niezbyt ciekawe kwiatki mają zapach padliny .. :evil:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bluszcz_pospolity

Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

kwitnące (stracze = senilne) okazy Hedera helix są sprzedawane jako odmiana 'Arborescens' sadzonki uzyskane z części pod kwiatostanem rosną krzaczasto, czasami mogą osiągnąc nawet 1,5m wysokości i do 2m średnicy
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Witaj. Ja podobnie jak Kari proponuję pnącze - najlepiej różne Clematisy. Pięknie kwitną i pną się, ale na ścianę pełną liści i kwiatów trzeba troszkę poczekać. :)
Dla ułatwienia podaję link o różnych gatunkach pnącz.
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=1&nazwy=1

Pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Amlos pisze:
kari pisze:
Może lepiej zastanowić się nad innym pnączem? ;)
Popieram Karinę. Nie dość, że osy, to na kwiaty trzeba bardzo długo czekać (mój ma naście lat i jeszcze
ani razu nie kwitł :( ), a do tego te niezbyt ciekawe kwiatki mają zapach padliny .. :evil:
Zgadzam się z poprzednikami co do zastosowania bluszczu jako kwitnącej ozdoby balkonu (bluszcze są ozdobne jedynie z liści), jednak.... bluszcz ten super wygląda w cienistych i wilgotnych miejscach lub przy murach. Kształt liści, ich kolor i połysk, a na ich tle mnóstwo kwiatów dają niesamowity efekt. Dodatkową zaletą jest to, że rosną w kształcie krzaczka, co wśród bluszczy jest rzadkością. Należy go jedynie usytuować w miejscu, gdzie można go podziwiać i nie koniecznie wąchać. :lol:
Mój bluszcz Hedera helix zakwitł dopiero po 9 latach i wcale nie obficie, ale jest na to sposób - należy ukorzenić gałązkę już kwitnącą z kwiatem. Kwitnie on już na stałe i ma stosunkowo małe przyrosty roczne. Na zdjęciu (może) 5 letnie w ten sposób ukorzenione sadzonki.

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Kwitnący bluszcz

Post »

Byłem w II-ej poł. września w Juracie. Tam kwitnącego bluszczu jest mnóstwo. Niemal każda sosna obrośnięta jest bluszczem. Wygląda to ślicznie. Wspólnie z żoną zastanawialiśmy się dlaczego ten kwitnie a nasz nie. Dowiedzieliśmy się, że są to okazy kilkunastoletnie, co potwierdziliśmy też po grubości kłączy jakimi są przyczepione do drzew, ich ogromnymi zwisającymi jak liany pnączami. Też nabraliśmy ochoty na prowadzenie naszego bluszczu po drzewie i nastawienie się na cierpliwe czekanie. Teraz mamy ogromne wątpliwości.
Pozdrawiam - Jurek55
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Mój bluszcz wspina się po starej jabłoni. I za nic nie chce kwitnąć. Czytałam gdzieś, że kwitnie po siedmiu latach ale mój ma już chyba dwa razy tyle. I podobno jak zacznie kwitąć to nie wiadomo dlaczego przestaje się wspinać. Tak czytałam :roll:
Małgorzata
Awatar użytkownika
gienass
100p
100p
Posty: 113
Od: 12 cze 2010, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie(okolice Dębna/Szczecin) strefa 7a

Re: Kwitnący bluszcz

Post »

Mój bluszcz rośnie na włoskim orzechu już chyba z 15 lat.Nie jest tam jakoś specjalnie jasno, raczej lekki półcień przez cały dzień. A tu nagle w tym roku takie coś. Chyba zaczyna kwitnąć :D

Obrazek
Pozdrawiam
Eugeniusz
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Bluszcz - kwitnienie,nasiona

Post »

Witam :wit Przy ostatniej wizycie na działce zauważyłem na bluszczu który rośnie na płocie coś jakby gniazda nasienne :) Czy zbierał już ktoś z was nasiona? Jak i kiedy to się robi? Niestety nie mam zdjęcia i nie wiem kiedy takowe zrobię ale postaram się jak najszybciej :D
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Bluszcz nasiona?

Post »

ale jaki to bluszcz jest wiele odmian bluszczy :?:
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bluszcz nasiona?

Post »

Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia :oops: Sadziła go moja babcią kilkanaście lat temu :) Ouszę znaleźć jakąś stronę z odmianami to może znajdę taki sam z wyglądu. W najgorszym wypadku będę musiał jechać na działkę urwać gałązke i zrobić zdjęcie
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Bluszcz nasiona?

Post »

bo ważna jest odmiana tego bluszczu jaki to jest bo jest ich trochu odmian :roll:
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”