Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

mam jeszcze wierzbę mandżurską, też chętnie ją przytnę , jeżeli komuś się przyda:)
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Post »

Heeeeejjjjj ;:65 , 10dni moczę gałęzie wierzby w wodzie. Na poniższym zdjęciu jest 3metrowy konar (15cm średnicy), cały obsypuje sie nowymi listeczkami, a korzenie puścił już na 15cm. Jak go przyniosłam to był łysy (zostawiłam tylko kilka listeczków starych) - Wierzba jest niesamowita :D .
Zresztą w ogrodzie mam szczepioną na pniu Repens pendula to kijek od niej (też wierzbowy) zrobił się w tym roku kudłaty od listków ze aż szkoda obrywać.
Pozdrawiam Joanna Obrazek
sadzić, sadzić sadzić:-))))))))))
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Mam 5-cio letnią wierzbę płaczącą, niską szczepioną. Jak postępować żeby miała wiosną dużo baziek? W ubiegłym roku Wycięłam wszystkie stare gałęzie. Wierzba pięknie odbiła, gałęzie sięgają do ziemi, ale baziek jest niewiele (chociaż więcej niż w zeszłym roku), Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć w tej kwestii :?:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wierzba płacząca - cięcie

Post »

marek pisze:proszę o poradę- jak ciąć nowo posadzone drzewko wierzbę płaczącą która ma bardzo dużo odrastających gałązek na głównym pniu( są trzy główne pnie wyrastające z korzenia z dużą ilością krótszych i dłuższych gałązek )Posadzone były w 2005 roku i zauważyłem że mimo dużych mrozów przyjęła się
Domyślam się, ze mówisz o wierzbie białej zwanej wierzbą płaczącą. Ja kupiłam drzewko trzy lata temu i miało ok 1,3 m wysokości.Obecnie ma ok. 3,5-4 m-"na oko".Ja swoją kształtowałam tak, że po posadzeniu przewodnik przymocowałam do palika, tak aby się nie wyginał i cały czas był skierowany do góry.Drzewko miało kilka gałązek, które lekko przycięłam na końcach. Przez cały rok z pnia usuwałam wszystkie pączki, które chciały rosnąć w gałązkę poniżej tych właściwych.Na wiosnę odcięłam kilka gałązek najniżej położonych na pniu- i nadal pilnowałam, aby przewodnik był przymocowany do palika.tak postępowałam do obecnej wiosny, w efekcie uzyskałam drzewo z konarami na wysokości ok. 2 m nad ziemią.Teraz już przestałam ją kształtować.

Obrazek

Z odciętych gałęzi uzyskałam sadzonki, które przy pomocy opisanej metody mają już po 1 m.
marek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 mar 2006, o 21:50
Lokalizacja: TUREKcentralnaPOLSKA

Post »

cześć judyta bardzo ładne drzewko uzyskasz bardzo ładny efekt "parasola" ja pozostawiłem kilka przewodników ponieważ drzewko posadziłem w pobliżu bramy wjazdowej i chcę otrzymać duży "parasol" nad wjazdem w przyszłości.Czekam cierpliwie.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Marku zadbaj już teraz o odpowiednią wysokość rozgałęzień nad ziemią.Jak będą zbyt nisko mogą w przyszłości przeszkadzać.Potem trzeba odcinać i drzewo traci formę.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam. Dzisiaj już dziewiąty... czy nadal mogę ciąć??? Wierzba szczepiona na pniu, mała jeszcze ;:67 i chudziutka.
Nie widzę w kalendarzu odpowiedniej pory na ten zabieg ale chyba lepiej późno niż wcale?
p.s.-dlaczego sekator jest jak magnes???!!! Mam watpliwości czy cięcie będzie odpowiednie zanim go wezmę do ręki.. później czas przestaje istnieć i nie potrafię się zatrzymać! :oops: Może cięcia nie są doskonałe ani czasam nawet dobre, ale zawsze widzę pozytywne skutki tych zabiegów (to chyba ten szeroko pojęty optymizm!)hihi
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

amba19 pisze:Mam 5-cio letnią wierzbę płaczącą, niską szczepioną. Jak postępować żeby miała wiosną dużo baziek? W ubiegłym roku Wycięłam wszystkie stare gałęzie. Wierzba pięknie odbiła, gałęzie sięgają do ziemi, ale baziek jest niewiele (chociaż więcej niż w zeszłym roku), Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć w tej kwestii :?:
Witaj, czy chodzi Ci o http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?a ... 57&nazwy=1
Co roku po przekwitnieniu zanim wypuści nowe pędy tnę na kilka "oczek" tzn. skracam do odcinków ok.6-10 cm od pnia, i wypuszcza ich coraz więcej,ma masę bazi=kotków. Powodzenia :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

lebiodka pisze:Witam. Dzisiaj już dziewiąty... czy nadal mogę ciąć??? Wierzba szczepiona na pniu, mała jeszcze ;:67 i chudziutka.
Nie widzę w kalendarzu odpowiedniej pory na ten zabieg ale chyba lepiej późno niż wcale?
p.s.-dlaczego sekator jest jak magnes???!!! Mam watpliwości czy cięcie będzie odpowiednie zanim go wezmę do ręki.. później czas przestaje istnieć i nie potrafię się zatrzymać! :oops: Może cięcia nie są doskonałe ani czasam nawet dobre, ale zawsze widzę pozytywne skutki tych zabiegów (to chyba ten szeroko pojęty optymizm!)hihi
Znalazłam takie informacje dotyczące terminów cięcia
http://ogrod-amat.awardspace.com/ciecie.php

A tu kilka informacji o cięciu poszczególnych gatunków roślin
http://www.dodr.pl/III/6/7/2/3/index.htm

Jak przekwitnie Twoja wierzba -trzeba przyciąć gałęzie bez względu na jej wzrost o 1/3 lub nawet połowę.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.
Poratujcie mnie radą /krytykę też przyjmę.
Czy jeszcze cięcie będzie dopuszczalne? Zgodnie z zaleceniami "przed rozwojem liści" ale listki się już pokazaly malutkie -około pół centymetrowe. Gałązki mają około 40cm. i są cieniutkie, kotków mało. Kilka gałązek a właściwie witek -bo tak wyglądają, jest jakby całkiem suchych-może przemarzła. Czy nie będzie barbarzyństwem jej teraz przyciąc?
Przegapiłam odpowiedni moment na cięcie.:oops:
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Lebiodko ja swoją wierzbę szczepioną na pieńku przycięłam w ubiegłym tygodniu bo dopiero przekwitła .Na niektórych ,młodszych, młodszych pędach sa już małe listki ale to nie przeszkadza.Obcinam tak co roku i jest dobrze.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zgadzam sie z Jolą - tnij śmiało. Te uschnięte cienkie gałązki usuń ( prawdopodobnie są to najmłodsze przyrosty zeszłoroczne, które nie zdążyły zdrewnieć i zmarzły). Nawet jeśli Ci zostaną trzy zdrowe gałązki, będziesz już miała w tym roku ładną koronkę :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Jolu1 i Aniuwoj - dzięki za odzew i radę :wit , przycięłabym ją dzisiaj ale właśnie wychodze na działkę zrobić zdjęcie na które czeka Grzegorz :D -powstrzymam wiec swoje zapędy hheh...
Do usłyszenia później.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”