Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba Płacząca -Cięcie

Post »

Ja skracam zawsze wczesną jesienią co by liście nie spadały do stawu. Jak piszą przedmówcy staram się zostawić kilka głównych pędów długości max ok 0,5m, gdy utnie się całość drzewa i zostawi tylko główny pień wierzba wypuszcza gałęzie na całej długości pnia. Ogólnie rzecz biorąc wierzba dla Mnie jest "drzewiastym chwastem" z tym, że bardzo ładnym ;) Rośnie szybko, cięcia jej nie straszne, drzewo na opał spala się bardzo szybko a suche strasznie trudno przerąbać.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba Płacząca -Cięcie

Post »

Otóż to. I wierzbę tnie się na opał jak jest zielona. Potem jest zbyt ,, watowata '' i jest problem.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
shadow2525
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

A więc chyba jeszcze teraz zdecyduję się na cięcie jest w miarę ciepło najwyżej jak coś pójdzie nie tak to nie będzie wierzby hahah
albien1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2013, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: PRZYJACIELE Forum :-)

Post »

mam pytanie czy można przyciąć 12 letnią wierzbę na wysokość około 3 metrów
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

Zniszczysz tylko drzewo. Sądząc po obwodzie .
Daj zdjęcie
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
bohoda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 lis 2013, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

Ja od sadzonki formowałem. Tzn. ciąłem do gołego pnia. Co roku pięknie wygląda. Pień teraz gruby a gałązki młode i piękne.
Pozdrawiam
rafa84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2014, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

Witam,
nie chce zakładać nowego tematu. Mam pytanie, czy można teraz przyciąć trochę wierzbę płaczącą? Chciałbym skrócić gałęzie bo zasłaniają słońce.

Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

Możesz,u mnie z 10 lat przycinało się wierzby na wiosnę(Całe korony) i nic im się nie działo ale zauważyłem że jak delikatnie przytnie się na na początku sierpnia to dużo wolniej rosną i nie trzeba ich ciąć co roku.
rafa84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2014, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

Ogrodnik88 pisze:Możesz,u mnie z 10 lat przycinało się wierzby na wiosnę(Całe korony) i nic im się nie działo ale zauważyłem że jak delikatnie przytnie się na na początku sierpnia to dużo wolniej rosną i nie trzeba ich ciąć co roku.
Dziękuje za odpowiedź. W takim razie biorę się za przycinanie. Parę lat nie była przycinana, a zawsze było to jesienią. Na wiosnę nigdy tego nie robiłem. Teraz że liście już są nie byłem pewien.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Wierzba płacząca -cięcie

Post »

U mnie rośnie bardzo wielka wierzba. Robiła tak dużo cienia, że wiosną postanowiłam ściąć. Troszkę się o nią bałam ale pięknie odbija.

Obrazek
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
caromina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 maja 2016, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wierzba Tristis w ogrodzie

Post »

Witam,
jesienią kupiliśmy w sklepie ogrodniczym wierzbę Tristis. Zależało nam na dużym drzewie z gęsta koroną, która zasłonie nieciekawy widok za oknem. Pan sprzedawca zapewniał, że można ja łatwo ciąć i nie będzie problemów w ogrodzie (800 m w tym dom). Ostatnio odwiedził nas inny ogrodnik, który doradzał a nawet nakazał ją wyciąć (jest młoda nie potrzeba pozwolenia). Twierdził, ze się bardzo rozrośnie i będzie to duży kłopot. W internecie podają rozmiar dorosłego drzewa raz 20 m, a raz 30. Czy rzeczywiście nie da się jej kontrolować cięciem?
Żal nam wycinać drzewko, dbamy o nią , pielęgnujemy. Czy jeśli faktycznie trzeba ją usunąć z ogrodu, można ja przesadzić? Posadzona jest tej wiosny, ma około 5m, ale jeszcze jest rzadka . Kilka witek dosłownie.
Pozdrawiam
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wierzba płacząca na działce.

Post »

Witam. :wit
Mam pytanie i dylemat odnośnie wierzby płaczącej. Rośnie u mnie na środku działki ma ok 6 lat.
Jest bardzo ładna tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Dookoła rosną drzewka owocowe i jakieś 5-6 metrów dalej zaczyna się warzywnik, który mieści się we wschodnio-południowej części działki. Wierzba rośnie od strony południowej., trochę po skosie na zachód. Jeśli urośnie większa, a jest to przecież ogromne drzewo, to martwię się że będzie mi zasłaniało całe uprawy.
Poza tym jest jeszcze kwestia nawodnienia. Czy ona nie zabiera zbyt dużo wody z okolicy tak jak np. brzoza?
Czy da sie to drzewko jakoś przycinać aby nie urosło takie wielkie? czy i tak urośnie duże.
Na osiedlu u nas rosną to są naprawdę wielkie i piękne, ale na działce Rod to chyba nie za bardzo się nadaje. :roll:
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Wierzba płacząca na działce.

Post »

Tnę moje 2 płaczki radykalnie co jakiś czas i świetnie sobie radzi.Odbija nowe pędy a przez to ma bardziej zwartą koronę.Tak więc można ciąć do gołego a z odciętych pędów ukorzeniać nowe sadzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”