Czy przycina się sadzonki tui?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Angel9999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lip 2007, o 22:48
Lokalizacja: Zabrze

Czy przycina się sadzonki tui?

Post »

Witam,
czy trzeba przycinać sadzonki tui by się zagęszczały, czy robi sie to, gdy podrosną ? Jaka jest technika cięcia dla uzyskania ładnego pokroju???
Awatar użytkownika
basiekpj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sie 2007, o 13:53
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

witam. raczej sadzonek sie nie przycina, formuje sie dopiero krzewy większe. Ja na przykład przycinam w sierpniu, tylko młode, jasnozielone przyrosty.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Czy przycina się sadzonki tui?

Post »

Angel9999 pisze:Witam,
czy trzeba przycinać sadzonki tui by się zagęszczały, czy robi sie to, gdy podrosną ? Jaka jest technika cięcia dla uzyskania ładnego pokroju???
Przede wszystkim musisz określić, czy te tuje mają rosnąć jako pojedyncze drzewa:
Obrazek

czy mają tworzyć żywopłot:
Obrazek

Metoda cięcia jest diametralnie różna. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Angel9999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lip 2007, o 22:48
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witam...
mam tych sadzonek 240 z myślą o żywopłocie
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Sadzonki jeśli są chudziutkie można przyciąć dla zagęszczenia krzewu. Krzewy są wtedy ładniejsze.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

w szkółkach formuje się tzw. młodzież w celu uzyskania lepszego pokroju i wartości handlowej (Potentilla, Buxus, Berberis, Forsythia, Thuja, Chamaecyparis, Spiraea, Calluna, Erica i wiele innych)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Angel9999 pisze:Witam...
mam tych sadzonek 240 z myślą o żywopłocie
Jeśli to ma być żywopłot, to po posadzeniu dobrze jest ściąć wierzchołki najsilniej rosnących gałązek bocznych, aby ułatwić roślinie przyjęcie się i wydanie nowych gałązek bocznych (co zagęści żywopłot). Czynność tę należy powtarzać co roku w listopadzie z grubsza wyrównując formę żywopłotu (przycinając również wierzchołki pędów głównych roślin). Gdy żywopłot osiągnie przewidywaną dla niego wysokość należy usuwać roczne pędy na wiosnę i w listopadzie - co będzie powodować jego zagęszczanie , a nie przyrost wymiarów. Jak powinien wyglądać kształt żywopłotu ( w przekroju) już chyba było opisane na tym forum. (wpisz w wyszukiwarce żywopłot, a na pewno znajdziesz ten wątek).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja sadzonki thui przycinam dopiero po osiągnięciu minimum 1 m. Krzewy zaczynają się wtedy zagęszczać i mam możliwość kształtowania żywopłotu. Mój wygląda tak http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=540
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=480
Pozdrawiam Andrzej.
Angel9999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lip 2007, o 22:48
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedź... !!! Niech więc sobie spokojnie rosną te sadzonki.
Jeszcze raz dzięki !
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

W innym wątku dotyczącym cięcia tui Andrzej napisał:
Erazm pisze:Tuje możesz przycinać wiosną (kwiecień - maj) jak też teraz sierpień. Nigdy nie należy robić cięć po miesiącu sierpniu, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do przemarzania pędów.
Czytając tę informację w moich uszach zadźwięczały słowa, które zapisałem we wczorajszym poście.
paco pisze: Gdy żywopłot osiągnie przewidywaną dla niego wysokość należy usuwać roczne pędy na wiosnę i w listopadzie - co będzie powodować jego zagęszczanie
Te dwie informacje są w jawnej sprzeczności - dlatego jeszcze raz sprawdziłem, czy nie popełniłem błędu czytając to w literaturze. Piszę o tym, aby nie zostać uznanym z ignoranta, który pisze cokolwiek.

Dla uściślenia informacji - pisząc te słowa nie pisałem o własnych doświadczeniach (gdy piszę jedynie o moich doświadczeniach, zawsze to zaznaczam, gdyż nie zawsze są one poparte widzą fachową), ale podparłem je wiedzą zaczerpniętą z literatury.
Jane-Yves. Denis Reyournard. Cięcie drzew i krzewów ozdobnych- Gatunek po gatunku- Rok po roku.
Wydawnictwo Delta - 1993r ISBN 83-85817-86-7.


Przeszukałem informacje w Internecie i prawie wszystkie potwierdzają słowa Erazma, z małymi korektami czasu (max. do września) z informacją, że należy dochować właśnie tego terminu , aby młode gałęzie zdążyły przed zimą zdrewnieć.

Nie wiem co myśleć o słowach autorów tej książki - może cięcie w listopadzie nie spowoduje już wzrostu nowych gałęzi i nie zaszkodzi roślinie?
Ale na ten temat, musieliby wypowiedzieć się fachowcy w tej dziedzinie - ja nie czuję się na siłach.
Ja żywopłot z żywotnika „szczygę” wczesną wiosną, jak tylko pozwala mi na to wolny czas i teraz już rzadko powtarzam cięcie w ciągu sezonu.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
gardenus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2016, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy przycina się sadzonki tui?

Post »

Autor jest Francuzem albo Belgiem i opisuje prawdopodobnie tamtejsze warunki.Książkę przetłumaczono dosłownie bez żadnej konsultacji i stąd takie błędy.Typowe obecnie cięcie kosztów.Cierpi na tym wartość merytoryczna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”