Sadzonki tui - terminy i opryski

Drzewa ozdobne
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Sadzonki tui - terminy i opryski

Post »

robię sobie sadzonki thui smaragd, ale częśc z nich w ciągu kilku dni zaczyna brązowieć, z pewnością nie jest to spowodowane brakiem wody, gdzieś wyczytyłam że to może jakiś grzyb, czy wobec tego mogę wypróbować jakiś preparat grzybobójczy na dopiero co zrobionych sadzonkach?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jak wyglądają tuje z których brałaś sadzonki? Oprysk można wykonać np. preparatem Folpan.
Pozdrawiam Andrzej.
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

nie za bardzo rozumiem o co chodzi, thuje "matki" były dorosłe tak po ok 2 metry, zdrowe, bez brązowienia
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

O to mi chodziło. Czyli sadzonki pobrałaś ze zdrowych krzewów. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

przynajmniej tak wyglądały, no więc można już opryskać te małe roślinki ? a czy profilaktycznie mogę opryskać też te na razie zdrowe sadzonki?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oczywiście. Nawet jest to wskazane. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

trudno mi powiedzieć jakie to jest pH, ale jest to mieszanina torfu przywiezionego takiego z wiejskich łąk i piasku
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj Renato :-)

Przyczyny brązowienia sadzonek mogą być różne,podam dwie jeszcze nie wymienione.
- Sadzonki powinno się pobierać po wejściu roślin w okres spoczynku (koniec sierpnia - początek września) lub przed rozpoczęciem wegetacji (marzec - kwiecień).Obecnie żywotniki jeszcze intensywnie rosną .Oderwana sadzonka pozbawiona jest dopływu substancji pokarmowych i zamiera.
- Podłoże użyte do sadzonkowania może zawierać szkodliwe patogeny.

Proszę poczekać z robieniem nowych sadzonek do końca sierpnia. Te,które już są opryskać preparatem poleconym przez Erazma.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

dziękuję wszystkim za pomoc, thujki już opryskane ale mam jeszcze jedno pytanie:
co z zimowaniem? mam je posadzone w dość dużych korytach i raczej wniesienie tego do pomieszczenia byłoby kłopotliwe, gdzieś wyczytałam że należy je okopać i zasypać trocinami lub słomą, ale czy zasypać je całkowicie? czy nie potrzebują zimą światła? może je zasypać i otulić agrowłókniną lub na odwrót? a może użyć steropianu? jak najlepiej przezimować je na powietrzu? a jeśli końcówki pozostaną na wierzchu to przecież zamarzną, pytam tak szczegółowo bo wyczytałam różne sprzeczne informacje. proszę o odpowiedzi i dziękuję
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

ratunku!!!
moje sadzonki robią się miedziano-złote!!!
opryskałam je 6 dni temu folpanem, jak mi radzono na innym topiku , ale od dwóch dni częśc z tych sadzonek które były zielone do tej pory zaczęła robić się miedziana, dziś rano zauważyłam że zjawisko to przechodzi na inne sadzonki, co robić? czy te miedziane juz powyrywać i zniszczyć czy opyskać je szybko jeszcze raz? czy może odczekać jeszcze kilka dni tak jak zalecano na opakowaniu folpanu i znowu spryskać?
czy jest w ogóle szansa że te sadzonki wyzdrowieją? czy lepiej od razu je niszczyć?
czy to zjawisko przechodzi na inne zdrowe nie zarażone czy trzymanie zdrowych i chorych w jednym podłożu w jednej skrzyni nie ma znaczenia? ratujcie bo ręce mi opadają
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może sadzonki się nie przyjęły. Usychające możesz wyrwać. Przeczytaj temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=191&start=0
Pozdrawiam Andrzej.
renata123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 25 lip 2007, o 12:54

Post »

no i niestety nie wiem co się dzieje ale coraz więcej moich sadzonek sadzonek robi się brązowe , staram się zapewniać jak najlepsze warunki i opryskałam folpanem ale mimo wszystko coś się dzieje, nie wiem czy je wyrywać czy coś z nich jeszcze będzie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A kiedy robiłaś sadzonki. Najodpowiedniejszy jest termin wrześniowy. Sadzonki sporządzane w innych terminach przyjmują się w 10%. Piszemy o tym w linku podanym wyżej.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”