Klon palmowy - uprawa w donicy

Drzewa ozdobne
Katka
200p
200p
Posty: 311
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Bezproblemowo utrzymuje klony palmowe w donicach, zimują na zewnątrz tylko przysunięte do domu w zaciszne miejsce i są dobrze owinięte (zabezpieczone).
Klon palmowy nie lubi nawożenia, lubi wilgotne powietrze i lekko wilgotne podłoże nie znosi zalania, gleba lekko kwaśna. Należy pamiętać o drenażu na dno donicy i ściółkowaniu na wierzchu.

Obrazek
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

karpek pisze:No i proszę jakie piękne. I znowu mnie kusi. Dopowiedz nam jeszcze czy je czymś dokarmiasz szczególnie tego w donicy.
daję łyżeczkę granulowanego do iglaków(akurat mam taki) jak rozwija liście potem pod koniec czerwca drugą :) Doniczka wielka nie jest :)(około 5- litrowa )wolę żeby rósł wolniej niż mieć problemy z przenawożeniem :)
Ten w gruncie starszy o 1-2 lat dostaje jeszcze trochę saletry w międzyczasie, rośnie w gąszczu wielu "żarłoków" :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Katka pisze:Bezproblemowo utrzymuje klony palmowe w donicach, zimują na zewnątrz tylko przysunięte do domu w zaciszne miejsce i są dobrze owinięte (zabezpieczone).
Klon palmowy nie lubi nawożenia, lubi wilgotne powietrze i lekko wilgotne podłoże nie znosi zalania, gleba lekko kwaśna. Należy pamiętać o drenażu na dno donicy i ściółkowaniu na wierzchu.

Obrazek
Katka-ile lat ma ten Twój klon?Formujesz mu koronę,czy to jego naturalny pokrój?I jaka to odmiana?
Kilka dni temu kupiłem odmianę "bloodgood" i właśnie rozważam,czy ten pomysł z donicą nie jest optymalny-przynajmniej na kilka pierwszych lat.Tzn. ja chyba wkopałbym go razem z donicą w ziemię,żeby uniknąć zbytniego nagrzewania się bryły korzeniowej,ale idea pozostałaby ta sama.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Piękne są klony palmowe - szczególnie odmiany o czerwonych, purpurowych liściach. Prawdziwe perły w ogrodzie. Twój klonik Dwostr jest także odmianą "Atropurpureum" lub "Dissectum" (liście rozcięte aż do nasady, klapy bardzo wąskie, prawie nitkowate, pierzaste). Natomiast w tych japońskich nazwach trudno się jest połapać - jest ich bardzo dużo.
Klonik wygląda na nieszczepiony - brak miejsca szczepienia - na pewno byś to dojrzała.
Skoro już się "rozbujał" to go nie przesadzaj, tylko te kamienie w doniczce to raczej usuń - one wyglądają na wapienie a tego klony nie lubią, po za tym wygodniej będzie podlewać i gleba będzie sie lepiej napowietrzać. Raczej go cieniuj i nie wystawiaj na pełne słońce.
Pewne opinie przedstawili już Katka, Maria Teresa, KaRo, na pewno dołączą jeszcze inni.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Katko! piękny ten Twój palmowy ;:84 ;:84 , napisz jaka to odmiana i czym ściółkujesz wierzch donic.Ja ułożyłam-jak się okazało dość niefortunnie- :oops: warstwę kamiuszczków aby ograniczyć podlewanie Przyznam ,ze nie doczytałam ;:14 iż klony potrzebują lekko kwaśnego odczynu podłoża. W tej sytuacji ,idąc za radą Andrzeja,zdejmę kamienie -tylko co zamiast?
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Katka
200p
200p
Posty: 311
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Tam na zdjęciu są dwa klony palmowe, ten większy czerwony to Atropurpureum ja mam go 3 lata, ale kupiony był niezbyt mały (tylko nieco zabiedzony). Po zakupie był mocno przycięty na szczycie, aby kształt korony był bardziej rozłożysty niż smukły. Zostały jeszcze wycięte cienkie gałązki a pozostawione kilka grubszych. Ładnie się zagęścił i przybrał formę mnie odpowiadającą, później nie był już cięty. Planuje jeszcze może z rok-dwa go potrzymać w donicy a potem pójdzie do gruntu. Donice ma drewnianą nie nagrzewa się zbyt, po za tym rośnie w półcieniu drzew, pełne słońce ma tylko rano i wieczorem.
Drugi mniejszy to odmiana Butterfly, mam go dwa lata. Na zdjęciu dopiero puszcza młode listeczki.
U mnie ściółkowane są ozdobnym ciętym drewnem, ale znakomicie do ściółkowania nadaje się kora, lub trociny.
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Katka-wszedłem na Twój profil i tak sobie myślę,że my się kiedyś spotkaliśmy tete a tete :D
Pamiętasz zlot miłośników roślin akwariowych w ogrodzie botanicznym w Krakowie w 2005 albo 2006 roku?Miałaś tam wykład na temat zbrojnikowatych,bardzo ciekawy zresztą :)
Katka
200p
200p
Posty: 311
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jurek pisze:Katka-wszedłem na Twój profil i tak sobie myślę,że my się kiedyś spotkaliśmy tete a tete :D
Pamiętasz zlot miłośników roślin akwariowych w ogrodzie botanicznym w Krakowie w 2005 albo 2006 roku?Miałaś tam wykład na temat zbrojnikowatych,bardzo ciekawy zresztą :)
Zgadza się, pamiętam zlot :D .
No to bardzo mi miło, jaki ten świat mały :lol: .
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Klon palmowy - uprawa w donicy

Post »

Witajcie.
Jaki klon palmowy dałby radę na tarasie w donicy (na zimę oczywiście trafiałby do widnego garażu). Taras jest do godz.16.00 nasłoneczniony. Myślałem o odmianach przewisających "Garnet" lub "Dissectum" ale boje się czy na takim słońcu dadzą radę? Jakiego klonika polecicie?
Pozdrawiam. Mirek.
ogrodnick
50p
50p
Posty: 73
Od: 9 mar 2010, o 07:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaki klon palmowy

Post »

Witam
Ani 'Garnet', ani inny Dissectum się nie nadają. Ogólnie: im drobniejsze, bardziej powcinane liście tym gorzej klony znoszą gorąco, wiatr i suche powietrze. Szukaj jakiegoś o bardziej masywnych liściach i na własnych korzeniach. Szczepione żyją kilka razy krócej, nadają się raczej do kolekcji a nie do ogrodów.
Pozdrawiam
Jurek
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki klon palmowy

Post »

Ja osoboście mam Garneta w doniczce, szczepionego na pieńku około 12 lat temu i rośnie bez większych problemów. Ale co 2-3 lata przesadzam go do coraz to większych donic. Obecnie rośnie w donicy 40 litrowej. Na zimę wędruje do zimnego tunelu ,gdzie w zimie często spada dość nisko temperatura i niema z nim żadnych problemów. W ogrodzie również rośnie kilkanaście odmian klona palmowego od około 20-25 lat i raczej wszystkie szczepione. Klony te rosną u mnie w glinie ciężkiej przy stosunkowo mroźnych ale śnieżnych zimach. Niektóre mają po 3-4 m. Co do ukorzenianych odmianach , to mimo kilku prób nie za dobrze u nie zimowały. :wink:
Pozdrawiam Janusz
Edwardzik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 maja 2013, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jaki klon palmowy

Post »

Co 2-3 lata? A co ile powinno się go przesadzać? My robimy to co roku...
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki klon palmowy

Post »

Widocznie Masz taką potrzebę. :wink: Trzeba corocznie wybijąć wiosną roślinę z doniczki i przesadzanie uzależniać od stopnia rozwoju korzeni. Ja średnio przesadzam co2-3 lata i jak na razie jest to wystarczające . oczywiście nie należy zapominać o nawożeniu ,podlewaniu i ochronie.
Pozdrawiam Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”