Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
cirilla1989
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 lip 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Postanowiłam spróbować ukorzenić parę gałązek, ale usychają mi one? Jak mam to zrobić i czy uda mi się? Stoją w normalnej wodzie. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

A jakie owoce z niej będziesz zbierać?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
cirilla1989
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 lip 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Gruszki :tan

A poważnie, pomyliłam dział o jedną pozycję - źle kliknęłam, ale dzięki za przeniesieni :D

Nadal czekam na jakieś propozycji co do moich gałązek :)
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

cirilla1989 pisze:Postanowiłam spróbować ukorzenić parę gałązek, ale usychają mi one? Jak mam to zrobić i czy uda mi się? Stoją w normalnej wodzie. Z góry dzięki.
Możesz zrobić to na 2 sposoby:
1. Gałązkę dł. 20-25 cm, śr. około 1-2 cm. wsadź do ziemi, (wcześniej w ukorzeniacz ale może być i bez). Często podlewaj.
2. gałązkę j/w wsadź do słoika z wodą, postaw na słońcu, pilnuj wody aby nie wyparowała.
W obydwu przypadkach zgubią najpierw liście, potem- 7-10 dni- pojawią się młode korzonki(dobrze je będzie widać w słoiku) a następnie młode listki.
Najprawdopodobniej masz gałązki(sztobry) za cienkie i stąd kłopot. Grube przyjmują się bez problemu
Lipiec jest bardzo dobrym miesiącem na rozmnażanie wierzby metodą sztobrowania.
rozmnażanie wierzby jest bardzo dobrze znane i szeroko opisywane. W ten sposób (patyk w ziemię) zakładane są wielohektarowe plantacje wierzby "energetycznej". Przyjmuje się ca 95% sadzonek
Życzę smacznego. A tak na poważnie,na wierzbie lepiej wychodzą morele.
:wit
W.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Z sadzonek zdrewniałych, wczesną wiosną jest prościej. Trzeba tylko wyciąć na sztobry grubsze pędy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Kisiel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 30 maja 2013, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Pierwszy raz słyszę, morele?
Gruszki owszem.

Usunęłam zdjęcie z sieci/KaRo
Awatar użytkownika
cirilla1989
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 lip 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

skierwies Dziękuję ci bardzo, potwierdziłeś moją tezę, że lepiej przyjmują się grubsze gałązki. Mama, ma jako takie swoje doświadczenie z roślinami (miała dobre chęci...), kazała mi młode witki ukorzenić a ja głupia posłuchałam jej i teraz mam tego efekt - więdną mi gałązki a liście usychają na wiór - aż trzaskają przy oberwaniu.

Kisiel Gruszki na wierzbie, wedle powiedzenia ;:oj
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

W latach ubiegłych pomagałem koledze w nasadzeniu ca 2 ha wierzby energetycznej. 2 dni wcześniej nacięto +/- 25 cm "sztobry" wierzby o grubościach od 1 cm do 3. Sadziliśmy ręcznie, pod sznurek. Po prostu kilka osób szło i wtykało w uprawioną ziemię kołeczki tak by co najmniej 1/3 długości znalazło się w ziemi. Okres sadzenia to 10-14 lipca. Przyjęło się ponad 95% sadzonek. Oczywiście sztobry były podlewane.
:wit
W
Kisiel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 30 maja 2013, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Przyznaję się z podpuchy, to grusza wierzbolistna.
A wierzba najlepiej faktycznie przyjmuje się z grubych pędów. Sąsiadka wsadziła w grunt gałąź, taką z 7 cm średnicy, drobne gałązki poprzycinała. I pooszło.
Byle tylko cały czas mokro miała.
esquaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 cze 2014, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Witam,
dostałam od kuzynki konar wierzby płaczącej grubości od ok 2 do 7cm pocięty na cztery kawałki (wysokości ok 1,2m). Zastanawiam się, czy jeśli posadzę takie "patyki" to jest szansa na to aby wierzba wytworzyła sobie nowy czubek wzrostu i wyrosła na piękne, wysokie drzewo? Czy raczej pozostanie z niej krzak wypuszczający tylko gałęzie na boki?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Uważam, po kilku doświadczeniach, że grubsze (takie o średnicy powyżej 3 cm) gałęzie lepiej się ukorzeniają niż cieńsze. Kiedyś ukorzeniłam w piasku w wiaderku po farbie gałąź wierzby płaczącej taką właśnie grubą. wysadziłam ją na zewnątrz ogrodzenia , z boku, ale ciągle krowy mi obgryzały nowe gałązki. Od kiedy jest na łące elektryczny pastuch i te miłośniczki słodkich pędów wierzby nie mają szansy dojść, wyraźnie wybił do góry pionowo jeden pęd i wyrasta masa bocznych, już wyginających się do dołu. Zastanawiam się tylko, jak to drzewo będzie wyglądało, kiedy zmężnieje, bo ten pieniek, który sadziłam to taki ogryzek na ok. 80 cm wys.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
esquaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 cze 2014, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »


Emilia
, dziękuję za odpowiedz - czyli jest szansa ;). Ja posadziłam sobie dwie, bo mi się marzy za kilka lat powiesić miedzy nimi hamak ;).
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak ukorzenić wierzbę płaczącą?

Post »

Fajny pomysł z hamakiem, o ile gałęzie nie będą miziać po twarzy :D Ale zawsze można obciąć te przeszkadzające. Wierzba szybko rośnie (jeśli ma mokro), więc doczekasz się w niedługim czasie super miejsca do "hamania" , jak mówią moje wnuczki.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”