Przesadzanie dużych iglaków

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

flowers pisze:A ja proponuję przesadzić wczesną wiosną, jeżeli nie musisz teraz. Ani Ty, ani krzew nie będziecie narażeni na stres - przeżyje zimę :) czy nie przeżyje :cry:
15kwiecień-15 maj
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Wydaje mi się że termin 15 kwietnia-15 maja to za późno , cisy są wtedy pobudzone i kwitną . Właśnie jestem alergikiem na pyłki cisów. Kwitnie marzec - kwiecień . Pozdrawiam www.wiki.lasypolskie.pl/c/cis-pospolity
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

grigori24 pisze: cisy są wtedy pobudzone
właśnie o to chodzi

i drugi jesienny 15 sierpień -15 wrzesień
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Kiedy najwcześniej można przesadzić iglaki ?

Post »

Witam wszystkich,
mam pytanie - kiedy najwcześniej można przesadzić iglaki :?:

Sprzedaję dom należący do mojej mamy w jej ogrodzie jest kilka iglaków, które naprawdę kochała. Chciała bym mieć po niej pamiątkę i przesadzić iglaki do mnie. Są w różnym wieku chcę zabrać te młodsze - najstarsza jodła koreańska 5 - 6 lat.
Poradźcie przesadzać w donice i do namiotu foliowego czy zostawić ku uciesze nowych właścicieli :?:
Mieszkam pod Olsztynem obecnie jest u mnie ok. 5-7 stopni C - deszcz i rozmarznięta ziemia. Kwiatki wychodzą z ziemi.
Z góry dziękuję
Aśka
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

mam podobny problem, gdyż muszę przesadzić pare drzewek i nie wiem kiedy dokładnie to zrobić... podejrzewam, że trzeba to zrobić na przełomie marca/kwietnia [ALE TYLKO PODEJRZEWAM] zanim zaczną okres wegetacyjny...

co do wymienionej jodły - koreanki źle znoszą przesadzanie, na wiosnę posadziłem 3 sztuki po prawie 1,60-1,70m, niby z donic (nie jestem pewien czy w tych donicach nie zostały umieszczone pare dni przed sprzedażą) i przez całe lato mi chorowały (igły pożółkły)... nie wiem czy wiosna 2008 będzie dla nich życzliwa i czy nie będę musiał sie ich pozbyć.... jeżeli bardzo zależy Pani na ich przesadzeniu to moża podjąć takie ryzyko [z zachowaniem wszelkich zasad co do transportu, gleby itd], tylko nie wiem czy drzewka przyjmą się w nowym miejscu....
Tomek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Pozdrawiam, Jagoda
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Z reguły jest zasada, że im starsze drzewko tym wcześniej wiosną powinno się je przesadzić. To zasada przesadzania z gruntu do gruntu. Przesadzanie do donicy uważam za zbyt duże ryzyko [dwukrotne przesadzanie drzewka w roku {najpierw do doniczki, a potem do gruntu} może być dla rośliny zabójcze]. Teraz jest całkiem dobry czas na przesadzanie, pod warunkiem, że nagle nie wróci zima [wtedy należałoby przesadzone rośliny podsypać korą i okryć]. Ja kiedyś przesadzałem jodłę korkową 7 letnią [licząc od skiełkowania nasiona], przyjęła się, ale pierwszego roku po przesadzeniu prawie nic nie urosła na wysokość. Przy przesadzaniu należy wykopać możliwie jak największą bryłę korzeniową, a po przesadzeniu dobrze by było obciąć jeden czy dwa okółki dolnych gałęzi. Wiosną należy często podlewać przesadzone rośliny.

Panie Tomku te jodły koreanki wysokości 1,6 metra, prawie na pewno rosły w gruncie nim znalazły się w doniczkach [często szkółkarze tak postępują, gdyż w gruncie drzewa rosną szybciej niż w doniczkach]. Więc jeśli doniczki nie były 15 - 20 litrowe to znaczy, że rośliny rosły wcześniej w gruncie]. Ale może odżyją [w końcu przez rok się ukorzeniają w glebie], zawsze może pan je trochę podciąć by ładniej wyglądały, albo trochę ponawozić.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Ok :D
Przesadzam :!: zobaczę co z tego wyniknie ewentualnie potraktuję to jako doświadczenie ogrodnicze. Efekty opiszę jesienią.
Dziękuję za rady.
Aśka
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Doczytałam sie z Waszych postów odnośnie przesadzania iglaków dwóch terminów - wiosna i jesień (do połowy września). Czy mozna przesadzac iglaki jeszcze teraz? Czy nalezy je czymś zasilic po przesadzeniu? Jak często i jak długo należy przesadzone podlewac? Mam na myśli świerk (ok. 180cm wysokosci), jodłę kalifornijską (ok 80 cm) i cisa (ok. 120cm wysokości)
Milena
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie wiedziałem,że wskazane jest przesadzanie iglaków nie później niż do połowy września. Ja przesadzałem wiele razy po koniec października i wszystkie się przyjeły. A wiele liściastych np berberysy to przesadzam nawet latem i jeszcze nie zdażyło mi się aby któryś się nie przyjął.
Jak starannie wykopiesz nie uszkadzając przy tym zbytnio korzeni to na pewno się przyjmą problem może być tylko z jodłą bo jodły mają bardzo głęboki palowy system korzeniowy tak,że jeśli masz zamiar swą jodełke przesadzić to zrób to najlepiej włąśnie teraz póki nie przekroczy 1,5m bo już przy takiej wysokości bardzo trudno jest przesadzić jodłe tak,że wybieraz już dlan iej ostateczne miejsce tak abś nie musiała już jej pzresadzać. Mam znajomego który wiele razy przesadzał nawet 3 metrowe świerki i ponoć ze wszystkich drzew iglastych są one najłatwiejsze do przesadzenia ze względu na płytkie korzenie a cisa też podobno bardzo łatwo przesadzić nawet duże egzemplarze ponieważ ćposiadają bardzo gęsty i zwarty system korzeniowy.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Dziękuję za rady :)
Milena
hala0519
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 paź 2008, o 12:14

Czy można jeszcze przesadzać iglaki?

Post »

Po przeprowadzonym remoncie w otoczeniu domu muszę przesadzić parę kilkuletnich iglaków. Czy mogę to zrobić jeszcze teraz czy powinnam poczekać do wiosny?
Liczę na doświadczonych ogrodników.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jak jest taka potrzeba...
Optymalny termin dla przesadzania iglaków, to koniec sierpnia - początek września.
Nie zdążyłam w tym terminie, więc jakiś tydzień temu przesadzałam kilkuletniego jałowca. Zawsze tak robię, jak mam potrzebę. Jeżeli rosliny są prawidłowo posadzone i dobrze podlane, to powinny się przyjąć bez problemu. Wprawdzie teraz jest już trochę późno, ale zimy jeszcze nie zapowiadają ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”