Mamutowiec olbrzymi(Sequoiadendron giganteum)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Na chwilę obecną żyje ale decydująca tutaj będzie zima :( To ona może zniweczyć wszystko. Natomiast na wsi niedaleko Nowej Soli znalazłam dwa mamutowce takie ok 13m wysokości 130-160cm obwodu. Piękne :)
Awatar użytkownika
Dominik z Gdyni
100p
100p
Posty: 114
Od: 3 lut 2013, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Pysiu, podziwiam Ciebie, że podjęłaś się takiego tematu. Drzewo wielkie i unikalne więc życzę równie wielkiego sukcesu.

Jak to naprawdę jest z ich systemem korzeniowym? Najczęściej podaje się że jest on zbliżony do sosnowatych, to pewnie jest prawda, ale może są jakieś wyjątki zależnie od stanowiska? Kiedy wiele lat temu przesadzałem ok 2 m mamutowca rosnącego na ziemi gliniastej stwierdziłem że poza płytkimi korzeniami rozmieszczonymi równolegle do powierzchni gruntu mamutowiec miał także jeden największy korzeń prowadzący pionowo w głąb gleby. Jego długość była mniej więcej taka jak wysokość drzewka. System korzeniowy przypominał nieco korzeń palowy, choć nie był aż tak masywny. Drzewko po przesadzeniu jesienią przezimowało dobrze, ale padło niemalże dosłownie - spalone przez słońce podczas upałów.

Obecnie wysokie temperatury nam nie grożą, wręcz przeciwnie: zbliża się najtrudniejszy czas dla mamutowców podczas którego mogą zdarzyć się duże przymrozki i będzie bardzo mało światła dziennego. Później pod koniec stycznia, w lutym lub marcu gwałtowne zwiększenie długości oświetlenia. Mniejsze rośliny warto chronić przed intensywnym zimowym nasłonecznieniem. Dzięki temu można ograniczyć zjawisko brązowienia pędów.

Marcin, w takiej pustej przestrzeni jak zimowałeś mamutowca w ubiegłym sezonie jest wysoka wilgotność i sporo zarodników grzybów (choćby z liści które leżą pod drzewkiem). Dla wyższych, starszych roślin nie ma to aż tak dużego znaczenia ale zimując małe mamutowce w ten sposób warto zadbać aby w takiej przestrzeni którą tworzy osłona nie było liści i innych martwych, rozkładających się części roślin. Mogą one zarażać gałązki mamutowca zwiększając ilość obumarłych pędów.
Cierpliwość jest cnotą ogrodników. Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja.
pysia34
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 wrz 2009, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Alternatywy z mamutowcem nie było albo ryzyko albo topór :(System ma palowy to fakt ale był wcześniej przygotowany , znaczy podciety i zagęścił bryłe korzeniową.Zobaczymy latem co z niego będzie.
Awatar użytkownika
dartvader1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 lis 2014, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA

Re: Mamutowiec w Polsce ? Może przeżyć nasze surowe zimy?

Post »

Witam powiem szczerze że zainteresowały mnie te piękne stare drzewa które mogą osiągnąć wiek nawet 3500 lat.
Ale nie wiem czy mógłbym nawet gdyby go hodować.Mieszkam w południowej Wielkopolsce nie daleko centralnej
Polski wiec nie wiem doradzcie mi.Pozdro :D
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Mamutowiec w Polsce ? Może przeżyć nasze surowe zimy?

Post »

Z Poznania jechałem pociągiem rok temu do Wrocławia, z okna widziałem niedaleko za Poznaniem w jednym ogrodzie kilka ładnych sztuk, już kilkuletnich po 2-4 metry. Ale ta obserwacja tutaj niewiele zmienia, Wielkopolska powinna być spoko, posadzisz wiosną to zdążysz zadbać o odpowiednie zdrewnienie rośliny i osłonę do zimy, a jak znajdziesz sadzonki później w sezonie to najwyżej przezimujesz w piwnicy. Poczytaj jak na forach internetowych zmieniały się w ciągu choćby ostatnich 5 lat opinie, ludzie reagowali uśmiechem niedowierzania jeszcze kilka lat temu na próby uprawy, a tak naprawdę mamutowce nie są tak delikatne jak się sądzi. Już gdzieś pisałem na tym forum ale powtórzę, 3 moje sadzonki zimują teraz 2 zimę bez okrycia (no dobra, zima ledwo ledwo) a rok wcześniej jedynie jak był śnieg to obsypałem je. Jak sadziłem miały po 15 cm i żyją i rosną. W zeszłym roku bez okrycia w gruncie przezimowały siewki może 5 cm w doniczce tak małej że nie wiem jak ona się nazywa, objętościowo to gdzieś połowa z p9 albo i mniej.. i teraz zimują drugą zimę. Żeby nie było był tydzień, że trzymało po -20 cały czas w zeszłym roku plus kilka okresów ledwo cieplejszych.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mamutowiec w Polsce ? Może przeżyć nasze surowe zimy?

Post »

Ale ja już to wiem... Powiem jeszcze... że gdy na wiosnę trafi się drobny przymrozek, mamutowcom nic nie jest... a reszta pada... Mogę długo wymieniać... ale po co każdy wie co jest wrażliwe na drobne przymrozki. Mamuty akurat to jeszcze przetrwają. Muszę zdobyć jeszcze jakieś 10 sadzonek. Posadzę je na skraju dużego lasu od południowej strony. WYBIORĘ KILKA ZACISZNYCH MIEJSC. Choćby osłaniał je jakiś jałowiec. to dużo da. Podkreślam że rośnie u mnie na północnym MAZOWSZU KM. Pod samą granicą podlaskiego... 2 ZIMY WYTRZYMAŁ... WIĘC BĘDZIE OK. Teraz ma jakieś 50 cm a taka drobnica była sadzona...
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

W ostatnim czasie Mamutowce cieszą się coraz to większą popularnością w śród kolekcjonerów. Zatem pora abym i ja dołączył do tego zacnego grona...


ObrazekObrazekObrazek




W rzeczywistości kolor jest jeszcze ładniejszy.


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Mamutowce są piękne a największe w Polsce drzewa jakie spotkałem to okaz z Wojsławic i Gdańska. Wspaniałe drzewa! A odmiany mają genialne szczególnie Pendula! Coś wspaniałego! ;:oj
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

A skoro o mamutowcach mowa, to pociesze wszystkich sceptyków. Jeden spotkałem w Warszawie przy ul. Puławskiej na Ursynowie. Na pewno nie rośnie tam od niedawna bo na moje oko to ma jakieś 4 metry.
To i owo opuncjowo Marcina
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Hej jak tam wasze mamutowce?
Ja mam dwa i w tym roku miały mega przyrosty tzn. 70-80cm (wydaje mi się że wciąż rosną). Mają po 3 lata i mierzą po ok 1,5m. Jeden rośnie w cieciu, a drugi w słońcu, ten w miejscu słonecznym miał po zimie pojedyncze przemarznięte gałązki, a ten w cieniu zero uszkodzeń.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Moje oba świetnie sobie radzą.
Przyrosty są spore, bo i susza w końcu zelżała.
Po zimie nie było żadnych uszkodzeń.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

A to mój ulubieniec w całej okazałości. Dodam że jest większy niż się wydaję i ma jakieś 5 metrów wysokości może więcej.
Rośnie w Wojsławicach :-)


Obrazek
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Mamutowiec olbrzymi

Post »

Odmiana pendula, widziałem takie u nas w szkółce.
Jam mam zwykłego i greenpeace. Chciałbym kupić odmianę Von Martin ale nigdzie jej u nas nie spotkałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”