Jak ciąć cisy?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
miko1627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2008, o 16:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Jak ciąć cisy?

Post »

Witam!
Mam w ogrodzie kilkuletnie cisy, mają one stworzyć żywopłot. Wiem, że cisy są łatwe w "prowadzeniu" jako żywopłot.
Nie wiem tylko jak mocno mogę je teraz przyciąć aby dobrze się rozrósły. Jeszcze jedno pytanie, czym je nawozić? Chodzi mi bardziej o konkretny nawóz.
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak ciąć cisy?

Post »

miko1627 pisze:Mam w ogrodzie kilkuletnie cisy, mają one stworzyć żywopłot. Wiem, że cisy są łatwe w "prowadzeniu" jako żywopłot.
Nie wiem tylko jak mocno mogę je teraz przyciąć aby dobrze się rozrósły.
Zamiast wycinać gałęzie cisów, namawiam aby je naprowadzić w odpowiednie miejsce, przywiązując do ogrodzenia (jeżeli takowe jest). Wtedy od razu uzyska się efekt gęstego żywopłotu. Wyciąć tylko te, które nie dadzą się nakierować. Gałęzie krzyżowane ze sobą nie odchylają się potem od nadmiaru śniegu.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak ciąć cisy?

Post »

Zastanawiam się na obcięciem cisów do grubszego drewna.Jak to zniosą i czy to ma sens? Mają ok.20 lat, są szerokie, a gałęzie rozłamuje śnieg.Były tylko nieznacznie przycinane.Czy to dobra pora, czy wczesna jesienią, tak by można było gałęzie wykorzystać, bo teraz to trochę mi szkoda :roll:
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć cisy?

Post »

Mam do Was prośbę o pomoc. Jakieś 3 lata temu dostałam spore okazy cisa, ładnie się przyjęły, ale są dość rzadkie i rosną jak im się podoba. Chciałabym jakoś je zdyscyplinować i zagęscić, ale nie mam pojęcia jak przeprowadzić cięcie...

http://imageshack.us/photo/my-images/580/dsc02684w.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/6/dsc02691j.jpg/
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Jak ciąć cisy?

Post »

Selli, wstrzymaj się jeszcze trochę. Gdy zaczną ruszać cisy to przytniesz je - gałęzie na sadzonki a stare drewno odbije. Cis jest ponoć bardzo cierpliwy w stosunku do sekatora. :lol:
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak ciąć cisy?

Post »

Przytnij górę, i ewentualne boczne gałęzie (wg. potrzeby ). Dostanie światła, to się zazieleni, a i wyhamuje wzrost w górę, dzięki czemu powinien zrobić się ,,grubszy"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”