Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

Miałem piękny okaz Chamaecyparis thyoides. Ten krzew rośnie niezwykle wolno, 7 letni okaz miał około 35 cm wysokości.
Tak wyglądała moja roślina w zeszłym roku:

Obrazek

Więcej zdjęć tutaj: http://veschort.abrimaal.pro-e.pl/cupre ... yoides.htm

Tą zimę też bez problemu przeżył bez okrycia, wiosenne mrozy go tak załatwiły, że do lata wyglądał na martwy.
Tyle przyrósł przez cały rok:

Obrazek

Następnej zimy z pewnością nie przeżyje, a nigdy nie widziałem go drugi raz w handlu.
Poradźcie, proszę w jaki sposób zabezpieczyć go. Czy truskawki i maliny, które wyrosły wokół niego chronią go, czy raczej szkodzą? ;:103 ;:160
11krzych

Re: Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

Biała agrowłóknina albo chochoł ze słomy.
Można dodatkowo dla ochrony korzeni usypać kopczyk z ziemi - taki do pierwszych gałęzi a na wiosnę go usunąć.
Nie zapomnij intensywnie podlewać aż do samych przymrozków.
Od sierpnia nie stosuj żadnych nawozów zawierających azot. Podsyp jakimś nawozem zimowym do iglaków. Nie przeginaj z ilością, ja kiedyś nie pożałowałem tujom i już wiem, że lepiej dać połowę tego co pisze na opakowaniu niż przenawozić.
Maliny i truskawki stanowią osłonę. Pomogą przetrwać.


Być może nie załatwiły go mrozy tylko odwodnienie lub przeazotowanie na jesieni. To co wyboldowałem jest ważne. Dlaczego znajdziesz na forum.
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

Dzięki. Szczególnie cenna jest dla mnie rada o postępowaniu z nawozem.
Wcześniej nie używałem żadnych nawozów oprócz biohumusu.
W zeszłym roku mnie podkusiło kupić nawóz w proszku "przeciw brązowieniu igieł".
Co kilka tygodni sypałem pod każdy i przez zimę nawet pospolite odmiany Ch. lawsoniana dostały w zimie w kość.
Więcej tego nie kupię. ;:108
11krzych

Re: Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

Abrimaal pisze: Więcej tego nie kupię. ;:108
Spoko. To nie od nawozu Ci zmarniały, tylko od tego że sypałeś go zbyt długo (granica sierpień) i być może za dużo. Nawóz przeciw brązowieniu igieł jest ok. Skoro masz zamiar wcale nie nawozić, to myślę że lepiej będzie sypnąć raz na wiosnę (full dawka) tym od brązowienia i ewentualnie raz (ale pół dawki) jesiennego w odpowiednim terminie.
I nie zapomnij o jesiennym podlewaniu. Iglaki przed zimą mają być opite jak angielski kibic w Krakowie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

11krzych pisze: I nie zapomnij o jesiennym podlewaniu. Iglaki przed zimą mają być opite jak angielski kibic w Krakowie.
:;230 Dzięki - takie porównanie zapada w pamięć i swoje iglaki napoję tak że będą się zataczały od nadmiaru płynu :wink:
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć wrażliwe iglaki na zimę?

Post »

Mój Chamaecyparis thyoides, tak jak spodziewałem się, nie przeżył zeszłej zimy (2011/12).
Udało mi się jednak kupić dwa nowe, około 15 cm wysokości. Sprowadzone oczywiście z Holandii (czyli dostosowane do tamtejszego klimatu).
Czytałem, że lubi osłonięte i dość wilgotne miejsca - w takim rósł i pomimo okrywania na zimę, wyginął.

Każda rada dotycząca stanowiska, podłoża, wilgotności, nawożenia i zimowania będzie cenna,
nie chcę go stracić po raz drugi, on bardzo wolno rośnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”