Żywopłot iglasty

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

a może świerk serbski ? np. Picea omorika 'Nana' - piszą że urośnie do 4m ...
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Dzięki za dotychczasowe propozycje :)
Odnośnie P. omorika 'Nana' - 1m szerokości to zbyt wiele na wąski żywopłot.
Jeśli chodzi o cisa - to całkiem dobrze pasowałaby odm. 'Oliwka' (po 10 latach 2m wysokości, o dość szybkim tempie wzrostu) - pytanie jak będą wyglądały koszty zakupu cisów na żywopłot w porównaniu do jałowców, ale to pewnie dowiem się od szkółki w której bedziemy robić zamówienie.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Ave pisze:a może świerk serbski ? np. Picea omorika 'Nana' - piszą że urośnie do 4m ...
Mam ten świerk. Wiek 23 lata ,wysokość prawie 5 m, szerokość prawie 3 m. Ładny, gęsty, teraz przyrost na wysokość ledwie 5 cm rocznie.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

3m? No to zdecydowanie odpada :lol:
Cholera, naczytałem się o jałowcach, cyprysikach i zbrzydły mi na obecna chwilę. Wszędzie tylko o brązowieniu i opadaniu igieł, pasożytach i innych chorobach. Kupić je można chyba tylko po to by później utrudnić sobie życie i przyszłości wydać kasę na chemię :twisted:
Przystanąłem przy cisach - trzeba im będzie wzbogacić glebę bo obecna nie należy do najlepszych. Mając na uwadze ich tempo wzrostu to zanim podrosną chociaż do tych 2m to wybuchnie wojna sąsiedzka. Kto by chciał oglądać zza płotu kurnik i inne tego typu 'obiekty' oraz ich lokatorów :|
Być może trzeba zacząć myśleć nieszablonowo i stworzyć czasową barierę widokową - byle niskim kosztem :idea: W sensie cisy swoją drogą bo i tak musi tak być żywopłot.

W akcie bliskiej desperacji postawiłem na Taxus xmedia 'Hicksii' (2m wys./1m szer.) chociaż Taxus baccata 'Fastigiata Robusta' też nie jest gorszy (4m/1m) choć najlepiej by rósł w półcieniu (tak przynajmniej podają), a to jest nie do przeskoczenia (słońce w tym miejscu operuje od rana do powiedzmy 14:00). Trzeba też będzie pomyśleć nad zabezpieczeniem gleby przed nadmiernym parowaniem wody - być może jakieś rośliny okrywowe. Kolejny problem to przestrzeń życiowa - pas ziemi na żywopłot szerokości 50cm (może nieco więcej) mieści się między dojazdem z kostki granitowej, a płotem. Nie wiem czy cis nie jest zbyt 'arystokratycznym' krzewem by przystał na takie warunki.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Nie doczytujac tematu do konca pomyslalem wlasnie o 'Hicksi' :) moze byc problem jeśli jest to nasloneczniona otwarta przestrzen. Moga sie kisic zamiast rosnac ladnie.
W przygotowaniu...
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Działka jest w orientacji północny-zachód. Miejsce gdzie miałby 'powstać' żywopłot jest osłonięte od zachodu przez budynek.
Odbiegając od tematu cisów - być może jest jakaś metoda prewencyjnej ochrony jałowców przed pasożytami/chorobami, która nie nadszarpnie domowego budżetu? W końcu lepiej zapobiegać niż później leczyć ;)
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Profilaktyczne podlewanie roztworem topsin 500M jeśli chodzi o choroby grzybowe, jeśli chodzi o szkodniki to te preparaty ktore dzialaja systemicznie, a nie tylko kontaktowo. Jest ich troche. Natomiast jakie i kiedy, to juz jakis znawca potrzebny :)
W przygotowaniu...
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Wpadłem na inne, alternatywne rozwiązanie. Drewniana krata ogrodowa z pnącym się po niej bluszczem pospolitym (jakaś skompresowana odmiana). Koszty ok. 1500zł za 12 segmentów. Sama konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, bluszcz ma zimozielone liście, szybko przyrasta :idea:
Opcjonalnie chemia 2? razy w sezonie i sadzę jałowce (J. communis 'Mayer'). Systemiczne sam też stosuje we własnym zakresie :)
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Cis doskonale wytrzymuje pełne słońce byle miał dosyć wilgoci, rośnie też w pełnym cieniu. Będzie też rósł w tej przestrzeni o której piszesz, jednak ziemia musi być doskonale przygotowana a później nawożenie i podlewanie w miarę potrzeby.Ważny jest poziom wody gruntowej ok. 80 cm. Można oczywiście ochronić jałowce praktycznie przed wszystkim. Koszty nie są niebotyczne, największy kłopot to systematyczność, chodzi o użycie właściwych środków w odpowiednich terminach .Jak ktoś ma czas i jest dobrze zorganizowany to sobie poradzi. Ja niestety nie mam tych zalet a także zdrowia. Do oprysku potrzebna jest odpowiednia pogoda stąd niełatwo się wpasować. Jak jest czas i chęć do oprysku to niema odpowiedniej pogody i odwrotnie.
Wierzę że tobie się uda bo każde rozwiązanie jest realne , trzeba tylko spełnić wymienione warunki. 20 lat temu , dla mnie wszystko w ogrodzie było łatwiejsze.
Pozdrawiam ! Bolek
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Artur89 pisze:Wpadłem na inne, alternatywne rozwiązanie. Drewniana krata ogrodowa z pnącym się po niej bluszczem pospolitym (jakaś skompresowana odmiana). Koszty ok. 1500zł za 12 segmentów. Sama konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, bluszcz ma zimozielone liście, szybko przyrasta :idea:
Opcjonalnie chemia 2? razy w sezonie i sadzę jałowce (J. communis 'Mayer'). Systemiczne sam też stosuje we własnym zakresie :)
Bluszcz się uda pod warunkiem że będzie to najbardziej zwyczajny Hedera Helix, mam okaz 20 letni kwitnący.Odmiany bardziej ozdobne po kilku latach w surowe zimy wymarzały. Posadzony przy tym jałowiec będzie kompletnie goły od strony bluszczu. Rozumiem że Hedera ma być czasowo, do wyrośnięcia jałowców. Jednak w pasku 50 cm nie uda się tego pomysłu zrealizować. Efekt osłony chcesz mieć szybko a jednocześnie spokój na lata. Jedyne rozsądne rozwiązanie jakie mi się nasuwa to kratka z fasolą ozdobną i cisy jako rozwiązanie na lata.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Kratka była jako rozwiązanie 'na lata' w zamian za jałowce i cisy. Przy czym koszty posadzenia żywopłotu z cisu (T. baccata 'Hicksii') to 288zł za 36 roślin o wys. 60-65cm, doliczając do tego ziemię, torf, korę wyjdzie i tak taniej niż kratka z bluszczem.
Odnośnie jałowców, jak pisałeś - istotna systematyczność oprysków + ewentualne niesprzyjające warunki ich wykonanie + cena samych środków idąc w szczegóły. Lepszym (prostszym dla właścicieli) wyjściem wydaje się dbanie o optymalną wilgotność gleby pod cisami - czyli regularne podlewanie + rośliny okrywowe/kora chroniące przed nadmiernym parowaniem wody. Być może w przyszłości - linia kroplująca :idea:
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
kropka77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lut 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Mając cisy musisz też niestety dbać o systematyczność oprysków- kochają je miseczniki.
Ale warto, bo zadbany żywopłot z Hicksii jest naprawdę piękny.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wąski żywopłot iglasty

Post »

Dodam to do zaleceń dla przyszłych właścicieli ogrodu - dzięki za info :)
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”