Bez czarny( Sambucus )

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Czarny bez

Post »

Alina, o ja "piernikuję" ;:oj
Ten ciemny jest prześliczny :roll:, a czy obwąchałaś go może i możesz stwierdzić jak pachnie (czyli czy podobnie do zwykłego?)? :wink:
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Czarny bez

Post »

Obwąchałam. Zapach podobny, one chyba wszystkie tak samo pachną. Zdjęcie bordowego lekko prześwietlone - w rzeczywistości kolorek naprawdę soczysty, kwiaty bardzo różowe. Może to efekt tego, że kiedyś podsypałam go suchymi wiórkami po marchewce z sokowirówki :wit
Skubany już mnie przerósł :)
marteckam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2013, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

Mam kilka czarnych bzów u siebie. W zeszłym roku, jeszcze długo przed tym jak się tu przeprowadziliśmy korzystałam z owoców. Zrobiłam dżem z czarnego bzu i jabłek, był pyszny :) Też czytałam, że owoce są trujące, ale tylko te niedojrzałe.

W związku z bzem mam pytanie:
Jak go przycinać i kiedy? Przed owocowaniem czy po? Może teraz? Chciałabym te nasze troszkę przyciąć, zwłaszcza jeden z nich ma bardzo dużo gałązek, a mało owoców. Chciałabym w tym roku też wykorzystać owoce na dżem.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

Czarny bez przycina się od lipca do września
marteckam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 mar 2013, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

To jeszcze trochę poczekam. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
ewa74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 13 sie 2011, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny bez

Post »

mam pytanko, kupiłam w zeszłym roku czarny bez z bordowymi listkami i podobno różowym kwiatem, czy te odmianowe bzy również nadają się na soki i nalewki?
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

Owoc, nawet dojrzały, czarnego bzu jest trujący. Kwiat też, choćby szczypta do posypania sałatki. Jedna kiść czy szczypta kwiatu daje piorunującą biegunkę grożącą odwodnieniem. Niemniej owoc jest jest używany z maliną przy zaziębieniu, a widziałam też kwiat w mieszankach ziołowych. Na szczęście temperatura rozkłada trujące składniki i konfitura z czarnego bzu jest przepyszna, ustępuje tylko konfiturze z malin.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarny Bez

Post »

Nie przesadzaj!Znam ludzi ,którzy tak reagują na maślankę.Jak często bywa zależy to od predyspozycji osobniczych.Dojrzałe owoce nie są trujące ale mogą wywołać sensacje w ukł.trawiennym.Podczas gotowania w otwartym naczyniu lub w czasie fermentacji substancje szkodliwe są rozkładane i usuwane.Podobnie przeczyszczające właściwości ma surowa jarzębina i wino lub nalewka powinny być robione z owoców upieczonych w piekarniku.Dodatkowo pojawia się karmelowa nuta co wzbogaca bukiet.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

Wino robiłem z owoców czarnego bzu i nic nikomu nie było, kwestia tylko taka, że wyszło mi wytrawne pomimo dużej ilości cukru. I w smaku takie sobie, ale co kto lubi. A sam kwiat bzu jest obtaczany w cieście i smażony jak naleśnik :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

kaLo pisze:(...)Podobnie przeczyszczające właściwości ma surowa jarzębina i wino lub nalewka powinny być robione z owoców upieczonych w piekarniku.(...)
Albo przemrożonych :wink:
robertP2 pisze:A sam kwiat bzu jest obtaczany w cieście i smażony jak naleśnik
Dokładnie :) . A w mieszance z kwiatem lipy i suszonymi owocami maliny daje najlepszą herbatkę ziołową na przeziębienie :D
Isoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

Niby czarny bez jest wszędzie, a ciężko go znaleźć. Szukam go już bardzo długo w pobliskich lasach, ale wciąż go nigdzie nie widać. Z desperacji obeszłam nawet szkółki leśne. Nie mają bzu czarnego i go nie rozmnażają. Trochę to śmieszne, że tak pospolitą roślinę trzeba zamawiać przez sieć, jakby była co najmniej okazem egzotycznym. A co mnie najbardziej irytuje, że wszyscy mylą czarny bez z lilakiem i muszę za każdym razem tłumaczyć, że nie o niego mi chodzi :/
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Czarny Bez

Post »

U mnie pelno jest bzu czarnego, sambucus nigra. Walcze z nim w starym sadzie, ciagle odrasta wykarczowany..

A tak z wiejskich przesadow: rozplenil sie u nas tak bardzo gdyz bano sie go wycinac ;:oj mowiono o nim jako o drzewie czarownic, obdarzonym ciemnymi mocami i moca zemsty. Pamietam jeszcze, gdy Babcia, kiedy bolaly ja zeby, chodzila pod stary, najwiekszy krzak i szeptala "stary bzie wez me bolenie pod swe mocarne korzenie"... wiem ze nieadekwatnie przy wlasciwosciach leczniczych, ale przypowiastka w roli ciekawostki;)
Udanych plonów.
Magda
Nina2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 16 lis 2013, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarny Bez

Post »

W Harry Potterze najpotężniejsza pałeczka magiczna, niezwyciężona, pałeczka samej Śmierci, była z czarnego bzu. A przecież to drzewo kruche, że złamie nawet dziecko i gałęzie ma wypełnione tym rdzeniem czarnego bzu, co nam pokazywano w szkole na fizyce, w doświadczeniach z elektrostatyki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”