Rajska jabłoń - odmiany,pielęgnacja,dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Ewa, piękne masz te jabłonki! A z której jesteś bardziej zadowolona?

Czy ma ktoś jabłoń "golden hornet"? Pisze wszędzie, że jesienią przebarwia się na czerwono,
a ja w necie widzę, że żółkną jej liście. Jak to faktycznie jest?
Pozdrawiam serdecznie
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Mam nadzieję że przebarwią się liście na czerwono na jesień, a nawet jeśli nie to czyż nie jest urocza i z zielonymi? :D
Obrazek
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Witajcie :)
Nie śmiejcie się za bardzo, ale nie mając pojęcia gdzie sięga szambo posadziłem rajską jabłonkę Golden Hornet, tą ze zdjęcia powyżej na dachu rzeczonego szamba.... :;230
A ile się nakląłem kiedy kopałem dół pod drzewko ;:306 Mało nie rozwaliłem szpadla, waląc w "twardą glinę" która okazała się betonem... nawet już chciałem iść po łom. Dopiero na planie projektowym przy okazji zakładania kanalizacji zobaczyłem gdzie szambo sięga. I tak w związku z tym przypadkiem mam pytanie: jak głęboko korzenią się rajskie jabłonki? Tam jest około 40-50cm gruntu nad szambem. Inna sprawa że raczej nie ma tam wody podskórnej ;:306 . Przesadzić chyba raczej prawda? To samo z głogiem Paul Scarlet...
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Stanowczo przesadzić. Pomijając fakt, że drzewa słabo będą rosnąć na zaledwie 50 cm warstwie gleby nad betonową skorupą, to korzenie zaczną w końcu naruszać beton i będzie problem. A po paru latach to i ścięcie drzewa spowoduje uszkodzenia tego szamba.
Zielonym do góry!!!
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Dzięki Bixxx :D Tak myślałem ale chciałem się jednak upewnić.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Drzewko przesadzone w nowe miejsce, tym razem sprawdzone :wink: . Owoce zerwane w ilości około 1kg - konfitury nastawione :D Jabłuszka być dla ptaków, ale pomyślałem że skoro przesadzam to i tak je zgubi (pewnie się mylę, bo doświadczenia w tym względzie brak).
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Czy jabłonka 'Royalty" jest samopylna? Mam posadzoną, ale tylko jedną. Jest szansa na zawiązanie owoców, czy lepiej dosadzić obok niej jabłonkę np. innej odmiany (dla kontrastu)?
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Sama zawiąże owoce ale jeśli masz miejsce i chęć to możesz posadzić coś podobnego, w ostatnich latach zaczęły się pojawiać rajskie jabłonki w Polsce i to te ciekawsze a nie w kółko te same 5 odmian.
_fox_

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Ja mam z własnego siewu ;:108 z 5 lat czekałem na owoce ale na jesieni pierwsze zbiory były ;:306 Nasiona zapewne od sąsiada /ma i to spore już drzewko/i pewnie w moje koty rzucał :;230 , ja u siebie siewki znalazłem.


Zdjęcie zostało usunięte z hostingu.
bab...
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

To ciekawe, a masz zdjęcie jak ta siewka kwitnie?
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Wszystkie jabłonie są dekoracyjne, ja posadziłam w szpalerze 10 jabłoni Royal Beauty i wyglądają pięknie gdy kwitną. One potrzebują dużo miejsca na szerokość Kiedyś chciałam naprzemiennie je posadzić z jabłonkami kolumnowymi. U nas w Polsce są chyba mało popularne.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rajska Jabłoń - odmiany - porównanie

Post »

Owszem, piękne gdy kwitną, piękne gdy dojrzewają, ale bardzo śmiecące gdy juz dojrzeją.
Awatar użytkownika
AleksandraB
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 18 lut 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rajska jabłoń - pielęgnacja

Post »

Dawno nikt tu nie pisałam, więc odświeżę watek. Mam młodziutką rajską jabłonkę "Ola". Kiedy powinno się ją ciąć?
Znalazłam na jednej ze stron:
"Na początku wiosny (w marcu) przeprowadza się cięcia pielęgnacyjne i formujące. Nie trzeba jednak przycinać tych drzewek tak intensywnie jak odmiany sadownicze. Wystarczy usunąć tylko krzyżujące się i chore gałęzie."
Czyli nie ma potrzeby na siłę formować jej korony, zagęszczać itd? Proszę o radę, gdyż dopiero się zapoznajemy z Olą :).
Pozdrawiam,
Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”