Iglaki i inne drzewa i krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Ha, założyłem że dziury w tych wiaderkach to oczywiste... być może byłem w błędzie.
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Dziekuje za odpowiedzi. Czyli brazowe mumie moge juz wyrzucic jak rozumiem.
Bylam w duzym sklepie ogrodniczym i znalazlam tylko cos ogolnego na grzyby, rdze,maczniakaitp
nie wiem czy ktos zna Maag. Taki wlasnie srodek znalazlam.
A te w blaszanych donicach nie maja odplywu. Moze lepiej przesadzic je do gruntu?
jeśli nie moge ich nawozic, a tak zrozumialam po przeczytaniu troszke o pielegnacji, ze na jesieni nie nawozic, to jak moge im pomoc.
Boje sie ze zbrazowieja jak te mniejsze iglaczki.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Czyli utopione.
A na to bym nie wpadł. Posadzić do gruntu, może przeżyje...
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

No i widzisz te ktore piszesz utopione czyli te bez odplywu w donicach jeszcze zyja i sa zielone, tamte brazowe mialy odplywy w donicach , a zbrazowialy.
Czy przesadzenie ich teraz do gruntu moze im zaszkodzic?
Prosze o rade, zeby uratowac te co sa zielone.
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Ach przepraszam, napisales zeby przesadzic.
Juz sie robi.
fascinata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sie 2010, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy iglaka w donicy należy zimą zabezpieczyć przed mrozami ?

Post »

Niedawno zostałam obdarowana iglakami - są niewielkie i były do tej pory trzymane w doniczkach w szkołce drzewek. Są to:
jałowiec chiński Stricta
świerk biały Conica
świerk biały Laurin
świerk pospolity Echiniformis
żywotnik zachodni Miky
berberys

Chciałabym je w najbliższym tygodniu posadzić na balkonie w drewnianej skrzynce balkonowej wyłożonej od wewnątrz specjalną folią i oczywiście wypełnionej odpowiednim podłożem Zdaję sobie sprawę że nie wszystkie z tych drzewek nadają się na balkon, ale kiedy zaczną się rozrastać zostaną przewiezione do dziaków na wieś :D

Jako że wcześniej na moim balkonie nie miałam iglaków stąd moje pytanie - co zrobić z nimi zimą? Jako że będą zasadzone w ziemi w drewnianej skrzyni, to ocieplanie donic raczej nie wchodzi w grę. Myślałam by okryć je agrowłókniną, ale nie wiem czy to wystarczy :? Może na wierzchu wyłożyć dodatkowo przed mrozami grubszą warstwę kory....
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

paris pisze:No i widzisz te ktore piszesz utopione czyli te bez odplywu w donicach jeszcze zyja i sa zielone, tamte brazowe mialy odplywy w donicach , a zbrazowialy.
.
Więc może odwrotnie - może są przesuszone? Za mało podlewane?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Moze. Na razie czekam czy przezyja w gruncie. Podlewam. :D
Ale jest jeszcze jedno kot. Widzialam ze sie kreci przy jednym drzewku. Nie wiem czy to nie jego sprawka.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Paris - to co masz w gruncie... Mirek już napisał - nie ma szans na uratowanie :(
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Wiem, że nie każdy może mieć wymarzony własny ogród a chciałby choć jego namiastkę przenieść na balkon do doniczki. Ale pamiętajmy że to są rośliny z przeznaczeniem do gruntu, które potrzebują w miarę wilgotnego podłoża aby żyć. Piszecie że doniczka musi mieć odpływ fakt musi aby korzenie nie zgniły a roślinka uschła, a wiaderko odpływu nie miało a roślinka przeżyła, i właśnie to ją uratowało. Brak wody. Żółte do śmietnika a zielone do gruntu.
Rośliny takiej wielkości (jak na zdjęciach) produkowane są w doniczkach 2 - 3 litrowych przez kilka lat i żyją bo muszą ładnie wyglądać, i podstawą ich życia jest dostatek wody. W takim przypadku nie chodzi o to aby zwilżyć ziemię w doniczce, co dziennie musi być wilgotna cała bryła korzeniowa tak aby napompować roślinę całą nie wystarczy wlać jej litra gdy ziemia jest wyschnięta. W tym roku w lipcu temp. ziemi w doniczkach przy gruncie skakała w ciągu dnia do +45 stopni , jaka roślina coś takiego może wytrzymać. A w przypadku balkonu dochodzi jeszcze gorący wiatr co dodatkowo ją wysusza i po wodzie.
Dlatego konieczne jest namoczenie rośliny i to codziennie, nie chodzi mi tu o podlanie skrzynki bo to nic nie daje. Doniczkę z odpływem musimy wstawić do miski z wodą na jakieś 20 min, aby korzenie uzupełniły brak wody. W długich skrzynkach i tak małej ilości ziemi one po prostu się gotują. Proponuję w przyszłym roku w ciągu dnia jak będą tak upalne dni przed podlaniem wyjąć rośliną z całą bryła i zobaczyć jaka jest gorąca, lub standardowo podlać poczekać a potem wyciągnąć z doniczki i zobaczymy ile faktycznie zostało podlane. W tak małych doniczkach bryła się nie rozpadnie.
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Aniawoj te brazowe juz wyrzucilam, do gruntu wsadzilam te z blaszanych doniczek. One mysle, ze maja szanse.
Widzisz nie znam sie na iglakach i jestem poczatkujaca. Wszystkie porady mile widziane :)
paris
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 sty 2010, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje iglaki sa brazowe!

Post »

Grzesiek_z dziekuje za tak szczegolowe wyjasnienie Dzięki wielkie. Juz myslalam, ze nie zdecyduje sie na iglaki na balkonie.
Ale moze w przyszlym roku jeszcze sprobuje. Oczywiscie zastosuje sie do porad.
PiAnWo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 gru 2010, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko iglaste na świeta w donicy, potem do ogrodu - jakie?

Post »

Dzień dobry,

w tym roku przed świętami zacząłem zastanawiać się nad pomysłem kupna do domu drzewka iglastego w doniczce, które po świętach na wiosnę mógłbym posadzić w ogrodzie u moich rodziców.

Jestem kompletnym laikiem ogrodowym. W związku z tym proszę o radę:
a) czy mój pomysł ma w ogóle jakiś sens, a może drzewko (mimo nieobecności w domu dzieci i zwierząt) nie ma szansy przetrwać całej operacji i z pewnością nie przeżyje świąt?
b) Jakie drzewko wybrać, aby było ładne i miało duże szanse przeżycia?
c) Na co zwracać uwagę przy zakupie owego drzewka?
d) Kiedy przesadzić je do ogrodu i co z nim robić do tego czasu, a już po świętach? Trzymać w domu czy na balkonie?

Dziękuję i pozdrawiam,
Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”