Iglaki i inne krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Wygląda jak zalany

adi94 pisze: W zeszłym roku posadziłem Clematis, bardzo pięknie się rozrósł, liście na jesień uschły, ale nie opadły, czy teraz na wiosnę muszę podcinać go czy tylko oczyścić z tych liści?
Przytnij go na wysokość 30cm nad ziemią.
adi94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 kwie 2013, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Ok dzięki.
Czyli rozumiem, że Clematis co roku trzeba podcinać nad ziemią i co roku od nowa ma się rozrastać?

Nikt nic nie poradzi na moje iglaki?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podeschnięte iglaki.

Post »

Iglaki do wywalenia.
Clematisy co roku trzeba przycinać
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuja brabant w donicy

Post »

Witam, kupiłem 2 tuje ukorzenione w donicy na balkon. Mam pytanie, czy teraz jest dobra pora na przesadzanie? Czy do tego może być zwykła ziemia 'uniwersalna' kupiona na bazarze? Czy dać jakiś nawóz na zimę? Gdzieś czytałem, że dobrze jest dać nawóz z dużą ilością potasu, co ma pomóc w przezimowaniu. Jak często podlewać te rośliny w zależności od pory roku. Czy w zimie należy wodę wychłodzić? Czy przykrywać jakoś donice na mróz? Czy donice mogą być plastikowe, czy lepiej ceramiczne? Mam akurat dwie duże plastikowe. I tu też mam pytanie, bo tuje mają koło 120cm, ale niewielki system korzeniowy, czy dużo większe donice dobrze na nie wpłyną? Co zrobić gdy tuje wypełnią całe duże donice, cz można jakoś przyciąć system korzeniowy? I z innej beczki, czy gdy dam nawóz do iglaków, to czy te szyszki nie będą trujące dla ptaków? Co roku przylatuje do mnie na balkon duża ilość sikor, wróbli, itd, czy się nie potrują, gdy zjedzą nasiona? W zasadzie to właśnie m. in. dla nich kupiłem iglaki, żeby lepiej się czuły i miał się gdzie schować przed pustułkami i krogulcami. :D Pozdrawiam, maszkaron.
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Mam dwie donice jedna 8 litrów, druga trochę mniejsza. Czy nadają się do posadzenia w nich żywotników na rok-dwa?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: tuja brabant w donicy

Post »

A czy te tuje mają obcięte korzenie, czy urosły w donicy, tzn. czy jak wyjmiesz, to mają kształt doniczki i wystają z otworów? Sądząc z podanej wysokości zostały wykopane.Wtedy zimę przetrwają (w zimowym chłodzie i wilgoci przetrwa nawet ścięty żywotnik bez korzeni), ale latem w przyszłym sezonie mogą zacząć się kłopoty, ale to w dużej mierze zależy od stanu korzeni, na ile uszkodzone.
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Tuja jest raczej kopana, przynajmniej tak mi dziś powiedzieli w centrum ogrodniczym, że właściwie wszystkie się tak robi. Mam je z Leroy Merlin, jeśli ma to jakieś znaczenie.

Kupiłem dziś skrzynię drewnianą 60x40x30, muszę ją zaimpregnować. Zamierzam wyłożyć ją cienkim styropianem 2-3cm, na to folia ogrodnicza dołączona do skrzynki. W środku dam keramzyt, ziemię do iglaków i na wierzchu posypię korą.

Czy dodatkowo zabezpieczyć donicę folią bąbelkową?

Czy w folii i styropianie zrobić jakieś spore dziury, żeby był drenaż? A może potrzebne są jakieś rurki PCV?

Ile warstw impregnatu jest potrzebne?

Pozdrawiam, Maszkaron
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Małe są szanse na dobry wzrost tych roślin w donicach. Lepiej się zaopatrzyć w rośliny w szkółce. Nabyć te rosnące w doniczkach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

No dobrze seedkris, ale proszę odpowiedz na moje pytania. Trzeba zrobić wszystko, żeby się przyjęły.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Tak, właśnie to robią w szkółkach. Dbają by się przyjęły w doniczkach. Kupując należy spojrzeć na dno doniczki, na te otwory. Powinie tam być widoczne korzenie. Dobrze jest wybić roślinę z doniczki i obejrzeć jej bryłę korzeniowa.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
maszkaron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 paź 2014, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Wczoraj przesadziłem tuje. Zdaje się, że chyba były uprawiane w donicy, korzenie wystawały pod spodem i bryła korzeniowa była idealnie dopasowana do kształtu donicy.

Może mi ktoś powiedzieć jak często podlewać te rośliny w okresie jesiennym i zimowym? Co gdy przyjdzie mróz? Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: tuja brabant w donicy

Post »

Moja rada - Nie kupować w marketach iglaków, bo przy wzroście ok. 1m. bryła korzeniowa mieści się w doniczce = pojemniku fi 15/3l To materiał intensywnie pędzony chemią , bez szans na przeżycie naszych zim (Chamaecyparis Lawsona. Columnaris). Ale cena zachęcająca, więc ludzie kupują. Potem zadają pytania o podobnej treści.
Tuja Brabant, to najniższa półka z odmian tuji, więc jej zachowanie jest raczej trudne do oceny. Z własnego doświadczenia wiem, że duża skrzynia min. 80 l. podłoża w skrzyni ocieplonej styropianem z dołu, boków ma szanse pożyć kilka lat. Potem tylko szpeci balkon i ogród. Raczej na żywopłot z masą nasion szpecących odmianę
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
ostek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 cze 2015, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje w donicach - podlewanie (ile i jak często?)

Post »

Na początku pragnę powitać całą brać forumową :)

Do rejestracji na Waszym forum zmusił mnie fakt, iż postanowiłem pobawić się w urządzenie roślinnością swojego balkonu. Balkonik mam niczego sobie bo prawie 9m2 więc jest trochę miejsca. Na pewno będę zaglądał i czytał forum, a w przypadkach gdy nie znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania pozwolę sobie poprosić Was o pomoc :)

I właśnie takiej pomocy potrzebuję w tym momencie. Urządzanie balkonu zaczynam od wsadzenia 5 żywotników (brabant). Tuje o wysokości ok. 80cm wsadziłem do drewnianych skrzyń o wymiarach 30x30x20cm. Czyli każda donica ma 18 litrów.

Tuje wsadziłem wczoraj, dzisiaj postanowiłem je podlać i... kompletnie nie wiedziałem ile wody wlać. Wlałem po 2 litry na każdą tuję i miałem wrażenie, że jeszcze mogę lac bałem się jednak przedobrzyć. Woda po podlaniu wsiąkła, a górna warstwa ziemi jest tak naprawdę mokra tylko w miejscu gdzie lałem wodę.

Proszę zatem o podpowiedzi:
- ile wody mniej-więcej powinienem lać na taką donicę (18l)
- jak często podlewać tuje (raz w tygodniu, dwa, codziennie?)

Wiem, że ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi bo wszystko zależy od konkretnych warunków jakie panują aktualnie na dworze i całej reszty innych zmiennych, ale zanim nabiorę jako takiego doświadczenia proszę o ukierunkowanie mnie w tym temacie.

pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”