Iglaki i inne krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
PiAnWo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 gru 2010, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko iglaste na świeta w donicy, potem do ogrodu - jakie?

Post »

Dzień dobry,

w tym roku przed świętami zacząłem zastanawiać się nad pomysłem kupna do domu drzewka iglastego w doniczce, które po świętach na wiosnę mógłbym posadzić w ogrodzie u moich rodziców.

Jestem kompletnym laikiem ogrodowym. W związku z tym proszę o radę:
a) czy mój pomysł ma w ogóle jakiś sens, a może drzewko (mimo nieobecności w domu dzieci i zwierząt) nie ma szansy przetrwać całej operacji i z pewnością nie przeżyje świąt?
b) Jakie drzewko wybrać, aby było ładne i miało duże szanse przeżycia?
c) Na co zwracać uwagę przy zakupie owego drzewka?
d) Kiedy przesadzić je do ogrodu i co z nim robić do tego czasu, a już po świętach? Trzymać w domu czy na balkonie?

Dziękuję i pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Drzewko iglaste na świeta w doniczce, potem do ogrodu - jaki

Post »

Cześć Piotrze :wit i witaj na forum ;:138

Odnośnie pytania to przede wszystkim musisz uważać przy zakupie , ważne jest to aby drzewko rosło w donicy od dłuższego czasu a najlepiej od małej sadzonki . Większość drzewek przed sprzedażą jest wykopywana z ziemi , ma przycinane korzenie aby się zmieściły do donicy , potem wszystko jest upchane , aby ładnie wyglądało.
Tak wygląda większość sprzedawanych w dużych marketach , więc lepiej dobrze się przyjrzeć .
Ważne jest aby nie miało zbyt gorąco , było stale podlewane .
Ja mam złe doświadczenia z takim zimowaniem drzewek , nigdy nie udało mi się również ożywić drzewka wiosną , więc życzę szczęścia :uszy pozdrawiam Marek
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko iglaste na świeta w doniczce, potem do ogrodu - jaki

Post »

Od wielu lat kupujemy drzewko w doniczce, świerka i różnie to bywa. Statystycznie, można powiedzieć, że co drugie, rośnie u nas w ogrodzie. Są zimy, że można wysadzić je już w styczniu, i to oczywiście przeżyło. A są takie zimy, że mróz długo trzyma, ziemia zamarznięta i nie ma jak wysadzić. Najlepiej by było trzymać w domu tylko 7 dni, tak piszą fachowcy. U nas zawsze jest dłużej i może dlatego nie zawsze przeżyje. Jak już zacznie puszczać nowe pędy, to nie wolno wystawić na mróz, na balkon, bo przemarznie. Trzeba by hartować stopniowo, chyba, ze odwilż i temperatura na zewnątrz sprzyja. Są takie stycznie, jak pamiętam, że temperatura przekracza 17 stopni :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Drzewko iglaste na świeta w doniczce, potem do ogrodu - jaki

Post »

Poczytaj tu:
- Choinka na Święta - z donicy do gruntu (XII)?
- Rośliny do donic na zewnątrz.Jakie ?


Nasz szukajka nie gryzie, warto poszukać, czy czegoś już nie napisano na interesujący nas temat... i będzie to w zgodzie z regulaminem... z którym wypadałby się zapoznać... Witamy na forum ;:7
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
PiAnWo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 gru 2010, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko iglaste na świeta w doniczce, potem do ogrodu - jaki

Post »

OK, wielkie dzięki za odpowiedzi i rady, z regulaminem - rzeczywiście warto się zaznajomić!

Pozdrawiam i już odpowiednio wcześniej - Wesołych Świąt!
Piotr
Awatar użytkownika
renata d
100p
100p
Posty: 106
Od: 4 paź 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Drzewko iglaste na świeta w donicy, potem do ogrodu - jakie?

Post »

Dwa lata temu kupiliśmy jodłę koreańską w donicy na świeta.Po około dwóch tygodniach,wystawiliśmy do chłodnego garażu.Do ogrodu wysadziliśmy dopiero w marcu,mocno chorowała ale przetrwała,trzeba mocno podlewać,cały sezon.Teraz jest taka piękna i gęsta,będzie przystrojona lampkami na święta :D
stealth004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zamierające iglaki

Post »

od 8 miesięcy mam sadzonki iglaków w doniczce. ukorzeniają się w domu (zostały pobrane jako lekko ukorzenione odkłady). Jak dotąd wszystko było w porządku rozwijały się nowe igły, a od 2 tygodni zaczęły obumierać. Opryskałam je targetem przeciwko chorobom grzybowym, trzymając się proporcji i nic. nie widać na nich przędziorka, ani mszyc. Następnie dostały również nawóz do iglaków, ale zamieranie idzie coraz szybciej. Obumarcie zaczyna się od dołu sadzonek wewnątrz i rozszerza na zewnątrz i w górę. Cyprysik wygląda jakby coś wysysało z niego soki. Co im może dolegać?
Obrazek Obrazek Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamierające iglaki

Post »

A po co one są w domu? :roll:
Iglaki przechodzą teraz okres spoczynku. Na ogół na dworze (stronami na polu :lol: )
Ciepło, wilgotno, wlazły grzyby. Nawóz dobił skutecznie.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: zamierające iglaki

Post »

Dokładnie.
Policzmy. 8 miesięcy temu czyli w połowie (ub.) roku. Teoretycznie trochę za wcześnie ale niech tam. Teraz w okresie zimowym powinny... no właśnie zimować. W chłodnym miejscu, 5 do 10 stopni. Czyli nie w mieszkaniu. Reszta jak pisze Mirek.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
hudson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 lip 2010, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamierające iglaki

Post »

Idź do sklepu ogrodniczego kup Topsin i dokładnie nim opryskaj wszystkie zainfekowane rośliny. Jeśli choroba nie cofnie się albo nie zaobserwujesz jej zahamowania to po 4 - 5 dniach wykonaj ten zabieg jeszcze raz. Przy opryskiwaniu spryskaj również dokładnie ziemię w której stoją a nawet podlej, Topsin ma właściwości odkażające glebę.
Dawka Topsinu 5ml na 4 l wody i nie daj się namówić na inny super środek bo to niema sensu.
stealth004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zamierające iglaki

Post »

No i znalazł się winowajca. Pojawiły się charakterystyczne pajęczynki i przędziorek wyszedł na światło dzienne. Wyczytałam w fachowej książce, że przędziorek opryskiwany chemicznie uodparnia się na niego. Zrobiłam więc iglakom małą kąpiel (iglaki nie za bardzo to lubią, ale tutaj była to konieczność) w wyciągu z wrotyczu. 300 g suszonego ziela moczyłam w 2 l wody przez 24h, następnie zagotowałam i podgrzewałam na małym ogniu przez 30 min. wystudziłam, wykąpałam roślinki, mocząc ją i trochę polewając ziemię i przestały zamierać. Chore gałązki wycięłam, reszta na razie zielona, nie pojawiają się też na razie pajęczynki. Zobaczymy, co będzie dalej. Dodam, że przepis dostałam od znajomej, która opryskując wywarem iglaki w ogrodzie w bezdeszczowy ciepły dzień pokonała przędziorka. Niemniej dziękuję wszystkim za rady.

Jeśli chodzi o miejsce, nie posiadam takiego, gdzie stojąc w temp 10 stopni miałyby światło. Mam tylko piwniczkę bez okien, więc zabranie ich do domu było koniecznością, mogłam zapewnić im jedyne 15 stopni

Witaj! :D Używaj proszę funkcji "edytuj" i nie pisz postów jeden pod drugim -aniawoj
nitka0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 kwie 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo proszę o poradę

właśnie jestem w trakcie kompletowania roślinek na balkon.
W donicy będzie posadzony JAŁOWIEC STRICTA
i teraz moje pytanie brzmi:
czy można w jednej donicy posadzic własnie tego jalowca razem z jałowcem LIME GLOW?
Jaki musiałby być minimalny rozmiar donicy?

pozdrawiam,
N.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jałowiec stricta i lime glow w jednej donicy?

Post »

Bardzoo duża, jałowiec stricta nie jest wielki lecz stożkowaty a lime glow jest płożący lecz wydaje mi się że te rośliny nie pasują w jedną doniczkę gdyby limeglow rósł z jał. skalny to tak. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”