Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3  
Autor Wiadomość
Cezaryyy
 Tytuł: Re: Ukorzenianie iglaków - problemy
PostNapisane: 25 lut 2013, o 14:41 
100p
100p

---
Chce się zapytać czy sadzonki iglaków sadzonkowane w wielodoniczkach i zimowane w szklarni należy w okresie zimy gdy temperatury są dodatnie podlewać żeby ziemia była wilgotna? Zauważyłem, że ziemia jest teraz sucha jak pieprz

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Kawu
PostNapisane: 25 lut 2013, o 18:53 
200p
200p

---
Przecież to oczywiste.

graveDMan
PostNapisane: 25 lut 2013, o 18:53 
100p
100p

---
Ziemia musi być stale wilgotna.

Cezaryyy
PostNapisane: 25 lut 2013, o 19:04 
100p
100p

---
Nie wiedziałem, że i przez zimę bo przecież nie ma wegetacji, nie pobierają wody. Czy teraz też jest dobry moment na sadzonkowanie iglaków? Podobno tak, ale nie tyczy to się wszystkich gatunków.

szy---
PostNapisane: 25 lut 2013, o 21:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Niedługo zamierzam rozmnożyć iglaki do doniczkopalety czy muszą one być pod folią.

lolus54
PostNapisane: 26 lut 2013, o 18:50 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam, możesz spróbować bez folii multipalety ustawić w zacienionym miejscu i czesto zraszać, jednak napewno lepiej pod folią z cieniówką. Pozdrawiam

roisyb
PostNapisane: 27 lut 2013, o 14:36 
50p
50p

1 szt.
Samemu sadząc co roku około 1000 sadzonek różnych iglaków zauważyłem, że ważniejsze od zacienienia jest brak wiatru.
Moje sadzonki które były dobrze osłonięte od słońca a nie miały osłon od wiatru bardzo słabo się ukorzeniały.
Za to sadzonki które często przez południe były wystawione na działanie słońca ukorzeniały się prawie w 100%.
Wniosek gorący wiatr w lecie bardziej wysusza niż bezpośrednie słońce w zaciszu.
Tak, że od pewnego czasu sadzonki w wielodoniczkach wokół ogradzam deskami, wyższymi niż sadzonka, tak jak inspekt i nie potrzebuję do sadzenia tunelu foliowego. A do przykrycia stosuję albo włókninę białą albo plastikową siatkę ogrodzeniową o małym oczku i jak na razie siatka wygrywa bo przepuszcza opady i nie robi zaduchu.

Cezaryyy
PostNapisane: 27 lut 2013, o 15:11 
100p
100p

---
Z wiatrami racja, przepływ powietrza wzmaga transpirację i roślina więcej wilgoci potrzebuje. Czy treraz jest dobry moment na ukorzenianie iglaków i jakie gatunki łatwiej się wiosną ukorzeniają?

roisyb
PostNapisane: 27 lut 2013, o 15:29 
50p
50p

1 szt.
Jak dla mnie trochę za wcześnie, zwykle sadziłem tak od połowy marca o ile pogoda i czas na to pozwalał. Wcześniej było jeszcze zimno i sadzonki miały problem z przeżyciem nawrotu zimy bo przeniesienie do niewielkiego ciepła je wybudzał ze snu zimowego i ukorzeniały się dłużej niż inne.

Najciekawszą metodą jaką stosowałem gdy nie miałem czasu na sadzenie a zapowiadała sie nie ciekawa pogoda to nacięcie w marcu a sadzenie dopiero kiedy będzie czas, do tego momentu były przechowywane w zimnej piwnicy(około 0-5 st). I przed sadzeniem tylko odnowić linie cięcia i gotowe.

Jeżeli chodzi o gatunki to z tych co sadziłem:
    1. Wszelkie tuje(szmaragd, rheingold, aureospicata) były ukorzenione do lipca/sierpnia sadzone w marcu

2. Cisy(chociaż wymagają dłuższego czasu na ukorzenianie) były ukorzenione do września nieliczne wcześniej sadzone w marcu

3. Z jałowców to najlepiej płożące się ukorzeniały podobnie jak cisy, kolumnowe wymagały dodatkowego czasu do zimy wytworzyły tylko kulas

4. Cyprysiki to najlepiej lawsona i taki jeden którego gatunku nie znam, c. groszkowe ukorzeniały się słabo i długo ale to może wynik błędów w uprawie(za stare pędy) bo nie wiedziałem jak daleko je ciąć, jedynie "Boulevard" ukorzeniał sie dobrze o ile miał dużo przestrzeni żeby sadzonki nie pleśniały

Cezaryyy
PostNapisane: 27 lut 2013, o 19:40 
100p
100p

---
Moje poczynania do tej pory widać na zdjęciach. W pierwszej połowie marca będę sadzonkował i wsadzał w miejsce tych uschniętych i brązowych. Dziś je podlałem bo będzie kilka dni powyżej zera, ale nie podlewałem ich od grudnia gdy zabezpieczałem je na zimę trocinami i ziemia była wyschnięta na wiór. Nie wiem co z tego będzie, ale od tej pory dbam o wilgotność. Niektóre się poprzewracały, ziemia zamarzała i rozmarzała i je ,,wysadziła,,.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Kawu
PostNapisane: 27 lut 2013, o 20:13 
200p
200p

---
Bądź dobrej myśli. Nie wyglądają źle. Coś z tego będzie i w roku następnym nabierzesz doświadczenia, bo to jest nauka na lata, nie na jeden raz.
Górale mówią do uczących się narciarzy: Jak się nie przewrócysz , to się nie naucysz.

roisyb
PostNapisane: 27 lut 2013, o 22:16 
50p
50p

1 szt.
Cezaryyy ja mam takie pytanie odnośnie tej foli w której trzymasz sadzonki. Czy Ty ją masz ciągle zamkniętą czy jednak czasami w zimie uchylasz? Bo o ile wiatr wysusza to w ciągle zamkniętej potrafi się zrobić fajnie ciepło. No chyba, że masz ją w cieniu przez większość dnia. I tak na przyszłość ja bym jednak radził przykrywać też sadzonki od góry. Bo jak miałem ukorzenione w lipcu wiciokrzewy, niby nie iglak ale zawsze, to bez przykrycia je przemrażało a z przykryciem(gałązkami iglaków) praktycznie brak uszkodzeń ale to była zima z mrozami bez śniegu przez pewien czas.

Cezaryyy
PostNapisane: 27 lut 2013, o 22:55 
100p
100p

---
To jest mała szklarnia a od środka ma foliowe drzwi od tunelu bo nie było gdzie ich wstawić :D Zimą cały czas zamknięte, ale jak zrobi się ciepło to otworze drzwi, wiatr nie wieje od strony drzwi a poza tym na całym tunelu jest siatka cieniująca i na wejsciu chroni przed wiatrem. Tunel jest w takim miejscu, że łatwo się nie przegrzewa

tomekb1
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 15:59 
200p
200p

1 szt.
Dziś zacząłem ukorzenianie tui szmaragdowej. W ukorzeniarce. Temperatura gleby utrzymywana w granicach 30 stopni. Otoczenie jakieś 15 - 18 stopni (umiarkowanie ciepłe, ale raczej nie suche pomieszczenie w piwnicy). Trzymam przy północnym oknie.

Obrazek

Jak myślicie? Jak się trochę na dworze ociepli to przenieść to na zewnątrz do jakiegoś inspektu? Wtedy sadzonki w obrębie części zielonej będą miały chłodniej, a temperatura gleby będzie nadal utrzymywana w granicach 30 stopni.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 41 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości