Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
Cezaryyy
 Tytuł: Ukorzenianie iglaków - problemy
PostNapisane: 28 wrz 2012, o 18:30 
100p
100p

---
Witam. Zaczołem bawić się w tym roku w ukorzenianie iglaków z mojej działki. Sadzonki były robione w ciągu 2 ostatnich tygodni w szklarnie 3,3x2m cieniowaną siatką widoczną na zdjęciach. Stosuję zamgławianie 4 razy dziennie(ziemia jest mokra ale czy można ograniczyć do 2 zamgławiań dziennie?). Podłoże 2:1torf piach. Środek fungicyd Kaptan stosowany co 10dni. Sadzonki z ukorzeniaczem. Mam problem co sadzonki zaczeły już zamierać brązowieć co widać na zdjęciach a czego się spodziewałem, ale jak ograniczyć % wypadów czym mogą być spowodowane i gdzie są moje błędy? Dzięki za wszystkie sugestie. Poniczej linki do zdjęć:
http://imageshack.us/photo/my-images/809/pict1787.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/87/pict1788.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/705/pict1789.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/507/pict1790.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/521/pict1791.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/600/pict1792.jpg/

Zobacz profil Wyślij e-mail      

benzulli
 Tytuł: Re: Ukorzenianie iglaków - problemy
PostNapisane: 28 wrz 2012, o 20:42 
200p
200p

więcej niż 1
Jaki dałeś torf? Moim zdaniem trochę za wcześnie na ukorzenianie iglaków. W zimie przecież Ci one zmarzną bez żadnego okrycia i przy takich wysokich temperaturach na minusie.

Na dniach było trochę gorąco, jeżeli foliak był zamknięty a słońce przygrzało być może z tego powodu sadzonki uschły. Nie możesz przesadzać też z wilgotnością, żeby nie było za mokro. Moim zdaniem spokojnie dwa zamgławiania wystarczą.

Cezaryyy
PostNapisane: 28 wrz 2012, o 21:30 
100p
100p

---
Dałem torf ogrodniczy kwaśny z worka, był różnie rozrabiany z piaskiem, perlitem, ostałymi trocinami. Nie no na zimę to przykryje wszystko będzie elegancko przysypane trocinami i zabezpieczone. Tunel był otwarty i o temperatury bym się nie martwił bo poranki są chłodne a słońce do tunelu nie dociera już od 14 godziny. Wiem, że ziemia nie powinna być mokra a raczej wilgotna, ale jeśli częściej się zamgławia to więcej wody dostaje się do doniczek a mam właśnie wątpliwości czy przy zraszaniu 2 razy dzięnnie dostaną wystarczającą porcię wody do wypicia przez liście

benzulli
PostNapisane: 29 wrz 2012, o 10:15 
200p
200p

więcej niż 1
Jeżeli masz czas - zamgławiaj 4 razy dziennie tylko uważaj, żeby za dużo wody nie wlać. Chodzi o to, żeby tylko trochę popryskać liście tak, aby mogły pobrać trochę wody (nie potrzeba im dużo ze względu na ograniczone możliwości przeprowadzania fotosyntezy).

Cezaryyy
PostNapisane: 6 paź 2012, o 09:24 
100p
100p

---
Tak się zastanawiam jak najlepiej będzie zimować takie wielopalety z iglakami w małym tunelu?

lukkee1
PostNapisane: 23 paź 2012, o 11:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dołączam się do Pytania Cezarego.

Drodzy Szkółkarze, doradźcie nam jak zabezpieczyć palety z sadzonkami na okres zimowy, aby wiosną dalej pięknie rosły.
Posiadam folię (folijkę :) ) około 15m2 i mam w niej zaszczepione na własny użytek tuje w paletach wysiewnych.
Zależy mi, żeby nie zniszczyły się w czasie mrozów.

Planuję zrobić tak:
Zostawić palety z sadzonkami pod folią, obsypać je trocinami i rozwinąć nad nimi (5cm nad najwyższą sadzonką) białą geowłókninę.
Nie wiem czy da to gwarancję... Poradźcie coś proszę...

mariok87
PostNapisane: 23 paź 2012, o 14:26 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Również mam z tym problem, tzn, zaszczepiłem ok 400 sztuk iglaków i nie wiem jak zabezpieczyć je na zimę. Może ktoś poradzić? Czy piwnica była by dobrym miejscem?? nie mam tego dużo także nie było by problemów z przeniesieniem kilku paletek z sadzonkami.

lukkee1
PostNapisane: 23 paź 2012, o 14:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
A nie sądzisz, że w piwnicy będą miały za ciemno.
Miejmy nadzieję, że ktoś odpisze nam :)

Kawu
PostNapisane: 29 paź 2012, o 17:35 
200p
200p

---
Piwnica odpada. Wiele osób pisze zaszczepiłam/em. Czy faktycznie chodzi o szczepienie, czy sadzonkowanie ? Jeżeli miałem zamiar rozmnożyć iglaki, to wykonywałem to na koniec wiosny w inspekcie w nocy zamkniętym, a otwieranym rano. Wilgoć powinna być kontrolowana, bo to bardzo ważny element w ukorzenianiu sadzonek pobieranych z szczytowych partii dorosłych drzew iglastych.
Nie można ukorzeniać i wyjechać na np. długi majowy weekend. Trzeba pilnować sadzonki do czasu wytworzenia korzeni, a to musi potrwać. Większość upraw amatorskich kończy się niepowodzeniem przez małe zainteresowanie tematem po wsadzeniu w grunt lub doniczki.
Nie wiem co jest przyczyną u ciebie. Może tunel ma za mało światła (ulokowany pomiędzy garażem a świerkami) i pora na ukorzenianie nieco późna ? Obecnie zasyp całość trocinami, jednak nawet zimą należy w tunelu podlewać sadzonki w umiarkowanej ilości. Wiosną część sadzonek wytworzy korzenie.

lukkee1
PostNapisane: 30 paź 2012, o 08:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzięki za odpowiedź. Powiedz jeszcze czy Twoje sadzonki iglaków "zrobione" wiosną dobrze się rozwinęły? Ładnie rosną?
Ja szczepiłem we wrześniu bo tak pisze w książce - Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki - Retournard Denis.
I jeszcze jedno pytanie co do zimy (sorki, że męcze ale nie chciałbym sobie zmarnować moich sadzonek).
Zostawić sadzonki pod folią i obsypać trocinami i to wystarczy? oczywiście podlewając od czasu do czasu. Nie trzeba ich przykrywać?

ps. Na pewno mówię o sadzonkach, nie o szczepieniu.

monsheutos
PostNapisane: 30 paź 2012, o 12:55 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Jak dla mnie to sadzonki iglaków trochę za duże tzn.za dużo igliwia zostawiłeś,termin jak najbardziej dobry dla niektórych iglastych jest nawet lepszy niż wiosna,wypady zawsze będą w zależności od gatunku,odmiany(nie wszystko łatwo się ukorzenia),co do cieniowania to akurat w tym przypadku lepiej więcej cienia niż słońca,co do zimowania ja zimuję iglaki w mnożarce bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń,ale jak bardzo chcesz to obsyp obrzeża np.korą góry absolutnie jeszcze nie zasypuj możesz ewentualnie obsypać górę ale tuż przed dużymi spadkami temp.-15C.

ANNA1976
PostNapisane: 3 lis 2012, o 22:01 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Ja również uważam że Twoje sadzonki są za duże. Wiosną pobierałam dużo mniejsze sadzonki, stały w zacisznym miejscu w ogrodzie - pod świerkiem.
Na początku spryskiwałam je kilka razy dziennie spryskiwaczem pod koniec lata podlewałam już normalnie konewką. Przyjęło się mniej więcej 70% pobranych sadzonek.

Marcin P
PostNapisane: 31 sty 2013, o 17:03 
100p
100p

1 szt.
To w takim razie kiedy pobierać najlepiej ?? słyszałem że pod koniec lutego (...) Jakie gałązki będą najlepsze ?? z samego czubka ?? Czy nie ma to specjalnego znaczenia... Ja w tym roku postanowiłem się tym zająć... Mam przed domem całkiem dużą tuje szmaragd
rośnie już wiele lat z niej będę czerpać materiał ;:170

graveDMan
PostNapisane: 1 lut 2013, o 21:56 
100p
100p

---
wiosenny termin pobierania sadzonek to marzec do połowy kwietnia, zanim roślina rozpocznie wegetację. Sadzonki pobiera się z pędów wierzchołkowych.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 33 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości